Karel Hubáček, Otakar Binar a Miroslav Masák jako neohrožení „mušketýři“, kteří tancem i zpěvem bojují s démonem socialistického realismu. Václav Helšus hrající Ještěd i sebe samého. Liberecké Malé divadlo si připravilo pro své návštěvníky skutečnou lahůdku. Dnes večer má premiéru „zmužilý kabaret“ SIALská trojčata.

Tatobity (na snímku z 12. července) se staly vítězem krajského kola soutěže Vesnice roku 2018.
Tatobity: vesnice roku, ve které tento víkend lidé volit nebudou

Snad jen nelibereckým čtenářům je potřeba připomenout, že architektonické studio SIAL je podepsáno mimo jiné pod hotelem a vysílačem na Ještědu. K přípravě inscenace si divadelníci přizvali dva propagátory architektury, režiséra Radovana Lipuse a scénografa Davida Vávru, známé díky seriálu Šumná města. Tým plnohodnotně doplňuje také architekt Jiří Janďourek, který je autorem hudby. „Když jsem před lety vymyslel Šumná města, netušil jsem, že mě tento projekt přivede i k tak krásné práci, jako je inscenace o Karlu Hubáčkovi,“ vyjádřil se ještě před premiérou Radovan Lipus.

„Velice inspirativní pro mě bylo i setkání s některými protagonisty naší inscenace, kteří se byli podívat na zkoušce,“ dodal režisér, podle kterého se studiu SIAL ve své době podařilo přesáhnout hranice architektury i města. „Byl to takový ostrov svobody,“ dodal. Podle něj se pokusili v inscenaci zachytit „paměť“ města a kromě známých staveb připomínají i další události a osobnosti spjaté s Libercem. Diváci se tak dočkají odkazů na slavnou Ypsilonku, po pódiu se projde primátor Jiří Moulis a objeví se i Václav Havel.

Generální zkouška představení SIALská trojčata proběhla 3. října v Malém divadle libereckého Divadla F. X. Šaldy. Hra pojednává o stavbě vysílače a hotelu Ještěd a je poctou třem jeho tvůrcům a libereckým architektům Karlu Hubáčkovi, Miroslavu Masákovi a
FOTO: Slavní architekti tančí v kabaretu

Významnou úlohu průvodce a děda Ještěda v jednom svěřili tvůrci Václavu Helšusovi, který dostal možnost si v rámci svých monologů i zaimprovizovat. V dalších rolích se objeví jako Karel Hubáček Tomáš Impseil, Otakara Binara ztvárnil Petr Hanák a Miroslava Masáka Jan Jedlinský.  Podle dramaturgyně Lenky Chválové si herci své postavy skutečně užili, přestože se kvůli velkému množství odborných termínů nejednalo o jednoduchou práci. Režisér také složil velkou poklonu představitelce ďábelské Sorely, jinak socialistického realismu, Karolíně Baranové, která se kvůli roli naučila chodit na chůdách.

SIALskými trojčaty navazuje Malé divadlo po Srnkách a Atomové kočičce na linii her věnovaných Liberci. „Snažili jsme se najít etapu Liberce, kdy vznikal, tak jak ho známe, a vyzdvihnout z ní nejen to negativní,“ zmínila Chválová. Kromě dnešní premiéry se mohou diváci na hru vypravit ve středu. Začátek je vždy v 19 hodin.

Turów.
Obce se připravují na úbytek vody kvůli dolu Turów