„Tajuplná a romantická Žitava otevírá své brány. O tomto večeru od 19 hodin vás zvou k návštěvě zdejší kulturní instituce, stejně tak jako řada zajímavých výstav. Ponořte se do dávných kultur, naslouchejte četbě z knih a hudbě anebo při veřejných prohlídkách různých míst objevte něco zajímavého“, zve město Žitava na svých internetových stránkách na třetí ročník festivalu „Žitavská noc kultury“ (3. Zittauer Kulturnacht), který se uskuteční v pátek 15. dubna.

Vstupné na akci je 5 euro pro ty, kterým je víc jak 16 let, studenti zaplatí 3,50 euro a děti do 15 let mají vstup zadarmo.

Široká nabídka jinak zapovězených míst

V těchto nezvyklých hodinách otevřou své brány například žitavská zoo, Hillerschova vila, knihovna Christiana Weiseho, žitavské divadlo, muzea anebo Volkshaus. Všude se návštěvníci mohou těšit na bohatý a pestrý program.

Čeká na ně řada veřejných prohlídek jinak výjimečně přístupných prostor, četba z knih v knihovně Christiana Weiseho, ty nejlepší žitavské výstavy v žitavské galerii a muzeích, zábavné show, hudební koncerty a promítání zajímavých filmů v Hillerschově vile, Volkshausu a žitavském kině Kronenkino, velké večerní představení v divadle Gerharta Hauptmanna anebo prohlídka zrekonstruované a obnovené žitavské zoo, kterou snad nejvíce postihly ničivé záplavy v srpnu loňského roku. „Každý si vybere, nabídka je skutečně veliká a z velké části úplně jiná než před rokem, uvedla kulturní referentka Wiepke Steudner.

Čím chlubit se má hlavně žitavská zoo

Asi všichni si pamatují smutné záběry z žitavské zoo bezprostředně po ničivých srpnových povodních. Velká voda zničila veškeré zázemí jak pro zvířata, tak personál, mnoho zvířat uhynulo i přes dvacetičtyřhodinové nasazení všech pracovníků. Záplavy se na žitavské zoo podepsaly opravdu velkým dílem.

Jen díky obrovskému nasazení všech pracovníků, řadě sponzorských darů i pomoci spolkového státu Sasko se žitavská zoo po osmi měsících od katastrofy může chlubit zcela novou podobou. Její návštěva, zvláště jestli s sebou budete mít děti, rozhodně stojí za to. Odměnou bude krásně vyhlížející zoologická zahrada, která vlastní řadu pozoruhodných živočichů.

Za 5 euro lze projít všechno

Jednotlivé akce se budou v průběhu noci pravidelně opakovat, a tak není potřeba mít obavy, že by se něco nestihlo. Lidé mohou vstupenky koupit v žitavském turistickém centru, v hlavní pokladně Žitavských městských muzeí a v knihovně Christiana Weiseho (Christian Weise Bibliothek). Za cenu vstupného je možné navštívit všechny akce na všech místech, které by vaši peněženku za jiných okolností stály několik desítek eur.

Michael Huml