Jednou za dva roky zavítá do Městského divadla v Jablonci ansámbl Járy Cimrmana. Druhý den hraje totožnou hru na Liberecku. Jednotliví herci se střídají, jedna jistota ovšem zůstává. Spoluautor fiktivního génia Zdeněk Svěrák, který nedávno oslavil osmdesátiny, nechybí nikdy.
Divák až žasne, jak to jedna z největších českých osobností zvládá. Věk se na jeho hereckém výkonu vůbec nepodepsal. Když ho srovnáte s video nahrávkami, jeho projev se vůbec nemění. Žádné zaváhání, zakoktání, je si stále jistý, se stoickým klidem a nadhledem servíruje repliku za replikou, vtip za vtipem.
Ostatní herci mu jen stěží sekundují. Dokážete si představit, že by z některé hry Zdeněk Svěrák vypadl? To by pro Divadlo Járy Cimrmana znamenalo zánik. Jeden z otců Járy Cimrmana je prostě nenahraditelný.
Sever čeká v sobotu 11. června velká cimrmanologická akce v Tanvaldě, kterou zakončí Posel z Liptákova v tamějším divadle.
Anketa
Co vás baví na Divadle Járy Cimrmana?
Michaela Sýkorová
38 let, Smržovka
Vzhledem k tomu, že jsem se narodila v Liptákově (Tanvald), je pro mě spolurodák Jára Cimrman významnou osobností. Na hrách DJC jsem odkojená. Proto jakmile je možnost zajít na živé představení, není možné vynechat. Bohužel nejsem sama, a tak sehnat vstupenky je úkol velmi náročný. Nepodařilo se mi sehnat vstupenky do jabloneckého divadla na hru Dobytí severního pólu, zaměřím se tedy na každoročně pořádanou akci Stezkou Járy Cimrmana, která je vždy večer zakončena hrou souboru v Tanvaldském kině. Snad se vstupenky dostanou i na nás, smrtelníky. Budu se těšit.
Martin Mráz
49 let, Liberec
Už 25 let mám rád humor Divadla Járy Cimrmana. Viděl jsem ho naživo poprvé, přestože většinu her znám nazpaměť. Mám moc rád pana Svěráka a chtěl jsem ho zažít live. Lístky jsem si musel zamluvit rok dopředu přes známého. Jednou mi to ale stačilo. Je spousta jiné kultury, kterou bych chtěl vidět, ale nemám na ni čas a jak už jsem řekl, znám ty hry nazpaměť.
DOBYTÍ SEVERNÍHO PÓLU
Hra vypráví o skupince českých otužilců, kteří se rozhodnou pro cestu na severní pól. Vedoucím výpravy je Karel Němec, jejími členy pak pomocný učitel Václav Poustka, lékárník Vojtěch Šofr a Varel Frištenský (bratr Gustava Frištenského), jenž díky své síle nahrazuje dobrodruhům psí spřežení.
Stejně jako většina ostatních představení Divadla Járy Cimrmana, je i severské drama Dobytí severního pólu složeno ze dvou částí série odborných referátů, týkajících se života a díla Járy Cimrmana a v druhé části pak ucelenějšího zpracování některého jeho díla v tomto případě činohry Dobytí severního pólu Čechem Karlem Němcem 5. dubna 1909.
Tato hra je uvozena následujícími referáty:
• Nově objevená báseň recitace básně „Školní brašnička" (Lékárník Šofr)
• Zkouška nové technické síly (Učitel Poustka)
• Objev arktického sněžného člověka (Varel Frištenský)
• Cimrmanova záhadná hra Přetržené dítě (Americký Čech). Hru Přetržené dítě napsal Cimrman po svém návratu z Arktidy. Nalezené dílo ovšem nebylo psáno jeho rukou. Cimrman, který se z cesty po severu vrátil se silným nachlazením, ji diktoval svému sousedovi, panu Padevětovi. Ten si neuvědomil, že člověk s rýmou vyslovuje některé hlásky odlišně (m jako b, n jako d)
• Živé obrazy Járy Cimrmana rekonstrukce několika živých obrazů (Náčelník Karel Němec)
• Masová scéna „Škodu nezjistí, kdo se pojistí" rekonstrukce živého obrazu (Václav Poustka)
Následuje vlastní hra, která vypráví o skupince českých otužilců, kteří se rozhodnou pro cestu na severní pól. Vedoucím výpravy je Karel Němec.
Hru doprovázejí citace z učitelova deníku. Po mnoha útrapách, bojích s trudnomyslností (zazní píseň „Polární noc") a na pokraji smrti hladem, se čtveřice pražských otužilců nakonec na severní točnu, nejsevernější bod naší planety, dostává dne 5. dubna 1909, tedy jeden den před Američanem Robertem Pearym. Cestou nacházejí také zmrzlá těla dvou členů polární výpravy profesora McDonalda. Hra končí živým obrazem „Češi na severním pólu", který Jára Cimrman vytvořil pro ples branických ledařů.