V úvodu své knihy History and Memory si Cimrman položil otázku: Jakou funkci má historická událost? A hned si také odpověděl: Dvojí. Za prvé: událost ovlivňuje chod dějin. Za druhé: událost se stává dějepisným učivem. Dvanácté představení Divadla Járy Cimrmana Blaník se točí kolem české historie.

Divadlo Járy Cimrmana: BLANÍK

jevištní podoba českého mýtu

Pátek 26. dubna od 19 hodin

Městské divadlo, Jablonec n. N.

Sobota 27. dubna od 19 hodin

Naivní divadlo, Liberec

Události i osobnosti

Diváci ji po dlouhé době mohou zhlédnout nejprve v Městském divadle v Jablonci nad Nisou v pátek 26. dubna a další den v libereckém Naivním divadle, které už je ale pro svou malou kapacitu vyprodané. Na Jabloneckou produkci jsou ještě v prodeji vstupenky ke stání. Obě představení začnou v 19 hodin.

„Otáčíme všech patnáct her, které jsme objevili a s Láďou Smoljakem upravili, takže každý rok má třeba i nový divák možnost všech patnáct představení vidět. Některé hrajeme častěji, ale snažíme se je za celý rok odehrát všechny. Vždy, když jedeme na zájezd, náš manažer dbá o to, abychom hráli hru, která v daném městě dlouho nebyla," řekl v rozhovoru pro Deník Zdeněk Svěrák.

POZNÁMKA HANY LANGROVÉ close Hana Langrová zoom_in

Kouzlo živého Járy Cimrmana

Dějepis na základní škole patřil k mým oblíbeným předmětům, ale pokud šlo o memorování historických dat, bylo to už horší. Škoda, že dějepisáři více neuplatňovali Cimrmanovy praktiky a že se podle nich historické osobnosti neřídily. Právě Blaník je jednou z mých nejoblíbenějších her a odborné semináře v této hře pokládám za obzvláště povedené. Zejména narážky na historii a osobnosti v úvodních statích. Dnes si můžeme pustit záznam všech cimrmanovských her, ať už audio nebo video, ale nic se nevyrovná atmosféře, kdy sedíte v natřískaném a velmi rychle vyprodaném divadle. Mnoho citací z těchto her už zlidovělo a jsou často citovány na diskuzních fórech a sociálních sítích. Ačkoliv jsou hry staré několik desítek let, budou bavit generace posluchačů a diváků asi navždy, protože jejich poselství a humor je nadčasový a nikdy se nestane poplatným době. Zatím se mi poštěstilo zhlédnout live pět her Divadla Járy Cimrmana a doufám, že jich ještě pár stihnu. Naše děti už si tyto hry pustí asi jen na Blue-rayi nebo jiném lepším médiu, ale my jim budeme moci vyprávět, že jsme se mu smáli živě, v divadle, a to je ta pravá radost a zážitek. Tento humor prostě dělá svět lepším.

Blaník je tradičně rozdělený na seminář a divadelní hru. Seminář nabídne čtyři naoko odborné referáty: Problematika zapamatovatelnosti historických dat, Defenestrace v historii, Historie hory Blaník a Nevěřící Vlasák.

Ten poslední uzavírá úryvek z původního loutkového divadla, které Cimrman napsal.

Samotnou divadelní hru Blaník potom přepracovali Zdeněk Svěrák a Ladislav Smoljak. Hru režíroval Smoljak a o kostýmy a scénu se postaral docent Weigel. Autory semináře jsou Pavel Vondruška, Jan Hraběta, Zdeněk Svěrák.

Není pro každého

Humor v Divadle Járy Cimrmana vyjadřují několika prostředky: černým a absurdním humorem, ironií, karikaturou, groteskou, satirou, situační a jazykovou komikou a hříčkami.

Tento typ humoru není určen pro každého, je nutné znát určité literární, historické či vědecké kontexty. Jde o intelektuální a neporozumí ji každý.

HISTORIE DIVADLA JÁRY CIMRMANA

• První hra Akt měla premiéru 19. června 1967.

• Myšlenku založit Divadlo Járy Cimrmana pojal Jiří Šebánek a s nápadem se svěřil Miloni Čepelkovi, Ladislavu Smoljakovi a Zdeňku Svěrákovi.

• Poprvé se postava Járy Cimrmana neobjevila v divadle, nýbrž v rozhlasovém pořadu Nealkoholická vinárna U pavouka.

• Představa o první hře byla z počátku poněkud jiná. Tvůrci totiž nestihli vymyslet scénář pro celovečerní hru, doplnili ji seminářem o životě a díle českého velikána Járy Cimrmana.

• Seminář měl úspěch, a tak byly podobné semináře připojovány i k dalším hrám.

• V letech 1967 až 2011 zinscenovalo divadlo šestnáct her.

Texty divadla mají několik vrstev. Snaží se balancovat mezi zábavou hospodskou a intelektuální.

Do Jablonce a Liberce přijedou diváky bavit Zdeněk Svěrák, Petr Reidinger, Petr Brukner, Václav Kotek a Jan Hraběta.

Blaník měl premiéru 16. května 1990 v divadle Solidarita v Praze.

Fiktivní postava českého génia

Jára Cimrman je smyšlená postava, což divákům v začátcích nebylo zřejmé. Základním kamenem Divadla Járy Cimrmana byla mystifikace. Cimrman je univerzální český génius, který se prosadil v mnoha oborech. Proslavil se v divadle, literatuře, lékařství, kriminalistice, školství, sportu, cestování, filozofii, historii a dalších oblastech. Za svého života se nedočkal uznání. Až po objevení jeho pozůstalosti byla veřejnost seznámena s tímto „géniem".