Liberec - Nová vlajka, několik rekordů a film Goyovy přízraky budou o víkendu k vidění na Ještědu. Již po šesté se zde totiž uskuteční Oslavy Ještědu. Stavba na vrcholu hory navíc právě v těchto dnech slaví pětatřicáté výročí svého otevření. Podle pořadatelů tak budou letošní oslavy opravdu velkolepé.

„Již během prvního dne oslav by měl padnout republikový rekord a to v počtu muzikantů, kteří kdy hráli v takové nadmořské výšce,“ řekla koordinátorka Oslav Ještědu 2008 Jitka Mrázková s tím, že celkem by muzikantů mělo být zhruba kolem stovky. „Máme připravenu i mokrou variantu. Když už jsme tolik muzikantů pozvali, neradi bychom pokus o rekord odpískali jenom kvůli špatnému počasí,“ dodala.

V pátek se tak návštěvníci Oslav Ještědu 2008 mohou těšit kromě vystoupení Michala Pavlíčka a Kamila Střihavky také například na koncert Mandelbrotových kostiček a Okamžitého filmového orchestru Varhana Orchestroviče Bauera. V sobotu navíc tuto sestavu doplní kapela Exots z Jablonce nad Nisou. Chybět letos nebude ani tradiční letní kino. Tentokrát s filmem Goyovy přízraky, kterému bude patřit sobotní večer. Možná přijede i režisér snímku Miloš Forman.

„Je to zhruba padesát na padesát. O akcí ví, a nápad, že by se jí sám zúčastnil, se mu líbil. Jestli opravdu přijede, nám však zatím nepotvrdil,“ poznamenala Jitka Mrázková. Na poslední chvíli však pořadatelé domluvili ještě křest známky s motivem Ještědu. Jejími autory jsou výtvarník Pavel Dvorský a rytec Václav Fajt, který se křtu zúčastní. „Především pro sběratele známek to bude velká událost. Přímo na recepci hotelu totiž budou ihned po křtu k dostání sběratelské karty s limitovanou edicí této známky,“ uvedla členka organizačního týmu Iva Vykypělová.

Návštěvníci oslav si budou moci zakoupit také úspěšnou publikaci Jiřího Jiroutka nazvanou Fenomén Ještěd. K ní bylo připraveno již druhé vydání, protože to první již bylo beznadějně vyprodáno. Prodej této knihy a dalších třech s tématikou Ještědu navíc doplní výstava na ochozu horského hotelu. Za zajímavost oslav lze považovat projekt s názvem Veselá popelnice. Její hlavní postavou bude výtvarník Benedikt Tolar, který se nedávno připomněl kontroverzní výstavou v Brně. Jeho úkolem bude na Ještědu proměnit kontejner v umělecké dílo.

V rámci Oslav Ještědu 2008 bude také vyhlášena soutěž o vlajku Ještědu. Ta se setkala s velkým zájmem laické i odborné veřejnosti. Například nejmladšímu účastníkovi soutěže bylo totiž pouhých osm let. Organizátorům se sešlo téměř padesát vlajek a několik dalších grafických návrhů. Ta vítězná bude slavnostně vztyčena při hymně Ještědu v pátek v devatenáct hodin. Tímto aktem budou také oslavy oficiálně zahájeny.

„Zájem o soutěž nás příjemně překvapil. Sešly se totiž výtvory roztomilé, od autorů, kteří nevěděli o vlajkách vůbec nic, až po vysoce profesionální. Vítězem se nakonec stal jeden z členů Vexilologické společnosti, což je společenství, které se zabývá naukou o vlajkách,“ řekla Iva Vykypělová. Další rekord si o víkendu zřejmě připíšou veteráni. Jejich tradiční jízdy, tentokrát ke stému výročí cesty barona Liebiega na Ještěd, se totiž zúčastní s největší pravděpodobností rekordní počet historických vozů.

Již počtvrté se mohou lidé těšit na Stovkařskou olympiádu. Ta se každoročně skládá ze dvou základních soutěží. Závodů ve vynášení sudů piva na Ještěd a takzvaném výstupu na Mt. Everest. V prvním klání závodníci vynášejí na zádech 50litrové sudy piva od spodní stanice lanovky na vrchol Ještědu. „Letos se již podruhé bude konat i dámská kategorie této disciplíny s patnáctilitrovými sudy,“ uvedl hlavní organizátor soutěže Pavel Schneider. Výstup na Mt. Everest zase spočívá v osmi výstupech na vrchol Ještědu během jediného dne.

Na rozdíl od minulého ročníku bude po celou dobu oslav uzavřena přístupová cesta k Ještědu. Podle tiskového mluvčí libereckého magistrátu Martina Korycha totiž loňské oslavy poznamenal dopravní kolaps. Uzavírka bude umístěna na Výpřeži a na Ještěd se dostanou pouze vozidla se zvláštním povolením.