„Uskuteční se v pátek 20. ledna v libereckém klubu La Fabbrica. K největším lákadlům by měla patřit kapela Trombenik, interpret klezmerové hudby,“ řekla Štěpánka Kašparová z pořádající Kulturní agentury Štěk. „Nikdy nebereme nějaké drahé kapely. Spíš objevujeme nové talenty a kapely, které ještě vystupovaly poměrně málo,“ popsala organizátorka kritéria výběru interpretů. Hudební akce cyklu Worldexperiment se v Liberci konají třikrát do roka.

Fanouškům alternativních hudebních stylů se jako první v roce 2002 představil Jiří Konvrzek s kapelou Třetí zuby, který už tehdy na hudební scéně patřil mezi pojmy. Později v Liberci zahráli například zástupci žánru keltské muziky Dún an Doras, kteří už nyní nehrají, nebo kapela Traband. Také v případné druhé dekádě chtějí pořadatelé zvát zajímavé nebo začínající kapely, ale i ty, které v rámci Worldexperimentu vystoupily už dříve a postupně se posunuly dál.

„Pokud na to budou finanční prostředky a budou stále chodit lidi a bude je to zajímat, tak bychom chtěli dávat těmto kapelám prostor,“ dodala Kašparová.

Páteční koncert nabídne kromě Trombeniku vystoupení skupiny Rajtaraj nebo „porno folklor“ v podání formace 12:Piet.

„Hrají folklórovou muziku a jejich texty jsou prostě úžasné,“ láká organizátorka. Kromě těchto kapel se představí i několik hostů.
Pořádání akcí Worldexperimentu by se neobešlo bez finančního příspěvku libereckého magistrátu. Pravidelně se částka na všechny akce dohromady pohybuje kolem šedesáti tisíc korun a nezměnila se ani v době, kdy město muselo začít šetřit.