Chcete si připomenout nebo se seznámit s věcmi, které plnily naše pokoje? Jedinečná příležitost, která má tak trochu vlastnosti stroje času, se nyní nabízí na výstavě s názvem Domácí umění aneb To jsme doma měli také!

Výstavu, která potrvá do 17. října, pořádá Severočeské muzeum v Liberci ve spolupráci v občanským sdružením Domácí umění.

Při pohledu na všechno to lidové tvůrčí nadšení se nějak nemohu rozhodnout, jestli to je krásné nebo strašné. Ano, lidé tvořili sami pro sebe, bez jakýchkoli ambicí, a to je určitě základní znak skutečné tvorby. Na druhou stranu z předmětů čiší dokonalá izolace. Dnes ji nahradil nezájem nebo konzum. Co z toho je lepší? Zajděte na výstavu, uvidíte.

Slovo z katalogu

Do dětského pokojíčku Rumcajse a Manku z drátu, lampičky v podobě broučka nebo chemlonovou tapisérii, do obýváku stylizovanou volavku, hodiny z překližky a na sekretář pudlíka skrývajícího láhev koňaku, do kuchyně na hrnky vyřezávanou a vypalovanou poličku, kukačky ze samorostů a prostírání… Vzpomínáte? Tak jsme si zdobili své domácnosti ještě v nedávné době.

Výstava představuje artefakty, které si lidé vytvářeli sami pro výzdobu svých příbytků ve druhé polovině 20. století, a to především od 50. do konce 80. let. Zhotovovali je lidé bez výtvarného vzdělání i větších uměleckých ambicí, tvořili drobná i monumentální díla pro radost svou a svých blízkých. Tato dílka často vznikala z nedostatku dekorativních předmětů na trhu a z nadbytku volného času jejich tvůrců.

Řada předmětů doplňovala, mimo jiné, na přelomu 50. a 60. let oficiální dobovou stylotvornou vlnu, pro kterou se ujal po výstavě EXPO 58 v Bruselu název „bruselský styl“ nebo „Brusel“. Tato vlna, doprovázená zájmem o moderní materiály, nové tvary a formy, ale i technické novinky, zasáhla veškeré oblasti každodenního života a byla svým výrazem razantním projevem touhy po změně světa nebo alespoň kuchyně či obývacího pokoje.

Tak jako vysoké umění ovlivňovalo umění lidové, i zde se projevilo svým tvaroslovím na podobě dekorativních předmětů. Ačkoli tvorba kulminovala především kolem poloviny 60. let, je možné zaznamenat ještě několik vrcholů, a to v polovině let 70. a na začátku 80. let. Spolu se změnou společenského řádu tato novodobá lidová tvorba víceméně zanikla.

Možná v našich předních galeriích a muzeích jsou ke spatření cennější umělecká díla, ale bez znalosti Domácího umění by obraz dějin českého výtvarného snažení nebyl úplný. Vždyť je docela klidně možné, že toto období bylo od časů jeskynního člověka tím posledním, ve kterém si v takové míře lidé zdobili svůj příbytek výrobky zhotovenými vlastní rukou. Více na: www.domaciumeni.cz