My Fair Lady se vrací na prkna Šaldova divadla. Naposledy ho nastudovala činohra a premiéru měl v říjnu 1996.

Tentokrát muzikál představí operní soubor. Autorský tandem otec a syn Křížové se prohodili. Režie se ujal Jan. Oldřich hraje. V hlavní roli Lízy Dolittlové budou alternovat Alžběta Bartošová a Kateřina Šildová. Obě zkultivuje jediný představitel pánské role profesora Higginse Pavel Nečas.

Více o své roli a aktuálních představeních i seriálech povídal v rozhovoru.

Podle režiséra Jana Kříže jste na profesora Higginse ideální typ herce. Oceňuje také vaše velké muzikálové zkušenosti. Přemýšlel jste někdy v minulosti, že byste si ji chtěl zahrát?

To je hodný tedy. Nikdy mě nenapadlo, že budu hrát tuto roli. Je to krásné, ale je toho hrozně moc. Takže se drtím, drtím, drtím. Jezdím sem na zkoušky ráno a odpoledne přijedu do Prahy, přesednu do jiného auta a jedu s nějakým divadlem na zájezd, třeba do Třebíče nebo do Ostravy nebo do Plzně. Nakonec se ani nemám kdy učit. To je jediný handicap, který mě na tom štve. Ale jinak mě to hrozně baví.

Pavel Nečas Narodil se v roce 1966 v Hodoníně, dětství prožil v Hustopečích u Brna. Je znám především jako divadelní a muzikálový herec. Začínal v brněnském Divadle Na provázku. V angažmá byl v Divadle Oldřicha Stibora Olomouc, Divadle Uherské Hradiště, Divadle Moravsko-Slezské Ostrava, Divadle na Fidlovačce Praha a v Divadle v Řeznické. Jako host působil v Divadle pod Palmovkou i Národním divadlo. Nyní funguje jako herec na volné noze v šesti divadlech. Aktuálně hraje v Divadle na Fidlovačce, Divadle Hybernia, Divadlo F. X. Šaldy Liberec, Divadle Josefa Kajetána Tyla v Plzni, zájezdovém divadle Theatrum a v divadelní společnosti Háta. V Liberci ztvární roli profesora Higginse v muzikálu My Fair Lady v režii Jana Kríže. Z televizních obrazovek ho diváci znají z Ordinace v růžové zahradě, Ulice, Okresního přeboru, Zdivočelé země a dalších seriálů. Z jeho zásadních filmů zmiňme Kožené slunce a Příběh kmotra. V poslední době se představil ve Vinařích či pohádce Kdyby byly ryby (Bylo nebylo). Již brzy se objeví v seriálu Policie Modrava. V létě bude ve Vinařích natáčet druhou řadu seriálu.

Jak dlouho se zkouší muzikál jako je My Fair Lady?

V Liberci je to pět neděl, což mi přijde málo. Jinak je to měsíc a půl, dva.

Bavilo by vás v normálním životě vychovávat ženu jako je tomu v ději?

Musí to být strašné vychovávat mladou holku. Člověk si musí pořídit brokovnici (Smích). Jsem rád, že mám dva syny, bude to snad snadnější, ale i je budu muset vychovat, takže to vyjde téměř nastejno.

Spolupracoval jste někdy s duem otec a syn Křížové?

Právě, že ne. S Honzou se známe od vidění, ale nikdy jsme spolu nestáli na jevišti, ani jsem nehrál v ničem, co by on režíroval. S jeho otcem jsme se potkali v Divadle Hybernia.

Předlohou My Fair Lady je Shawův Pygmalion. Četl jste jeho scénář?

Ano, kdysi jsem ho četl.

V Šaldově divadle budete mít hned dvě Lízy Doolittlové, liší se tyto dvě herečky typově hodně? Nelitujete, že také nemáte alternaci?

Holky se na mě střídají (Smích). Každá je jiná, každá to hraje jinak, ale šikovné jsou obě dvě. Já z toho nemám žádný stres. Kdybych měl alternaci, bylo by to ještě horší. Měl bych polovinu času… Dostal bych se na jeviště při zkouškách méně.

V Brně muzikál prý hrají s happyendem. Původní verze má otevřený konec. Nebudu z vás lámat, jak to dopadne v Liberci, ale osobně mám radši otevřené konce než, když každý film či hra končí šťastně… Jak to máte vy?

Každá hra má něco. Někdy si rád popláču u happyendu. A kolikrát je lepší, když to zůstane ve vzduchu. Film My Fair Lady jsem vnímal, že konec je jasný.

Uvidíme, co na náš konec řeknou liberečtí diváci. Honza Kříž je šikovný režisér a vymyslel to dobře.

Na rok 2016 se chystá další filmová verze v režii Johna Maddena. Hlavní roli si zahraje v dnešní době hodně obsazovaná herečka Keira Knightley. Jaký je váš názor na nová zpracování starších kultovních snímků?

Vidíte, to jsem nevěděl… Někdy se něco povede… Popravdě řečeno ani nemám kdy koukat na nové filmy. V kině jsem nebyl pět let. Takže nemám přehled. Třeba Šakal se mi líbil ten starý. Ten nový mi přišel takový pitomý.

Jaká představení jsou teď pro vás aktuální?

U Háty hraji v představení Do ložnice vstupujte jednotlivě a v druhé inscenaci Vztahy na úrovni. V Plzni vystupuji v Unaveni sluncem a také teď budu končit v Srpen v zemi indiánů. V Hybernii mě diváci mohou vidět v Přízraku Londýna. V Divadle na Fidlovačce hraji asi v pěti představeních a s Bárou Štěpánovou děláme Jak uvařit žábu. Je to „zájezdovka" divadla Theatrum.

A co filmy a seriály?

Naposledy jsem hrál ve Vinařích a Okresním přeboru. Loni jsem dělal pohádku Kdyby byly ryby (Bylo nebylo). Vysílala se na Vánoce. Do toho jsem ještě točil Policii Modrava, která teď půjde na obrazovky. Od května začínáme druhou sérii Vinařů a pak se uvidí. To bude poměrně masivní natáčení. Léto v práci, no…

Často od herců slýchám, že seriály je živí a divadlo je baví více. Máte to podobně?

Samozřejmě mě baví oboje. Nemám to tak, že bych šel do televize vydělat peníze. Člověk je rád, když je natáčení, protože ruku na srdce, pro herce je to slušná finanční pomoc. Je to úplně něco jiného než být někde jen v angažmá a nic netočit pro televizi. Sám to znám. Prošel jsem různými divadly v republice. Mít práci v televizi nebo u filmu je výborné.

My Fair Lady

Divadlo F. X. Šaldy Liberec

Slavný muzikál opět v Liberci!

Veřejná generálka:

Čtvrtek 26. března

První premiéra:

Pátek 27. března

Druhá premiéra:

Sobota 4. dubna

Reprízy:

Úterý 28. dubna, středa 6. května, úterý 12. května vždy od 19 hodin

Tvůrci a herci muzikálu

Autor: Frederick Loewe, Alan Jay Lerner

Režie: Jan Kříž

Dirigent: Martin Doubravský

Scéna: Jan Kříž

Kostýmy: Veronika Hindle

Choreografie: Petra Parvoničová

Sbormistr: Tvrtko Karlovič

Hudební příprava: Maxim Biriucov, Tatiana Drybas, Elena Nagyová

Eliza Doolitleová: Alžběta Bartošová, Kateřina Šildová

Henry Higgins: Pavel Nečas

Plukovník Pickering: Martin Polách

Alfréd Doolitle: Oldřich Kříž, Zdeněk Mucha

Paní Higginsová: Michaela Lohniská

Freddy Eynsford-Hill: Jan Tenkrát

Paní Pearsová: Blanka Černá

Zoltán Karpáty: Marian Mičjar

Paní Eynsford-Hillová: Jaroslava Schillerová

Harry: Pavel Hejl

Kuba: Jaroslav Rainer