Skvosty jako Here, There And Everywhere, The Fool On The Hill, When I'm Sixty-Four nebo Lucy In The Sky With Diamonds. To jsou písně, které vznikaly v období tzv. beatlemánie, ve vrcholném tvoření liverpoolské čtveřice.

Druhá přednáška hudebního publicisty Jana Prchala se bude věnovat beatlesáckému období v letech 1965 až 1967, kdy vznikly desky Help, Rubber Soul, Revolver,Magical Mystery Tour a Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band.

První přednáška o Beatles měla úspěch

Přednášku pro velký úspěch první besedy přesunuli pořadatelé ze čtvrtka na středu, aby se mohla uskutečnit ve Velkém konferenčním sále. Druhé povídání o Beatles začíná v šest hodin večer.

„Snažím se historii Beatles veřejnosti představit populárně, aby to bavilo i obyčejné lidi, nejen skalní fandy. Po první přednášce se mi ozval velký příznivec Beatles – pan Václav Kozuk a měl k mé besedě pár výhrad. Zjistil jsem, že je to opravdový znalec. Nikdy jsem se s nikým takovým nesetkal. Ví o Beatles opravdu všechno. Domluvili jsme se, že mi bude s přednáškami pomáhat, vždycky s ním jejich obsah prodiskutuji, abych se nedopouštěl ani drobných chyb,“ říká Jan Prchal.

V anketě Rolling Stonu byli na vrcholu

Prestižní americký hudební časopis Rolling Stone zveřejnil v listopadu 2003 žebříček pěti set nejlepších hudebních alb všech dob. Absolutním vítězem celé ankety se stalo deváté album skupiny Beatles – Sgt. Pepper´s Lonely Hearts Club Band z roku 1967.

Není divu. Harmonické spojení zdánlivě nespojitelného: rock (Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band), swing (When I´m Sixty-Four), indický folklór (Within You Without You) a chanson (She´s leaving home). Pestrý koktejl v psychedelické atmosféře šedesátých let. Píseň A Day in the Life, která uzavírá celou desku, je jednou z jejich nejdokonalejších moderních kompozic. Tím však úspěchy liverpoolské čtveřice nekončí. V anketě se celkem umístilo jedenáct beatlesáckých desek. V první desítce najdeme hned čtyři.

Tři desky spadají do beatlesmánie

Ze zmiňovaných čtyř desek jsou právě tři z období v letech 1965 až 1967, Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band, Rubber Soul a Revolver.
Album Revolver se vymyká všem ostatním deskám. Vlastně každá deska Beatles je něčím jiná. Ovšem když Revolver vyšel, spousta lidí ho nechápala, včetně zatvrzelých beatlesovských fandů. Znalecké posudky hudebních autorit jako byl Leonard Bernstein, spatřující v něm pravděpodobně nejlepší album Beatles v celé jejich kariéře, pochází až z pozdější doby.

Kulky, které mezi své fanoušky Beatles vystříleli na jaře roku 1966 ze svého Revolveru, mířily úplně jinam než tehdejší muzika, do neprobádaných hudebních sfér.

Mezi nejzajímavějšími kousky, které určitě stojí za zmínku, patří již zmiňovaná Here, There And Everywhere, nádherná balada. Je to jedna z těch pomalých písniček, u kterých se vám sevře hrdlo nebo vám běhá mráz po zádech, jak je krásná. Přestože ji nezná každý, napsal ji a zpívá Paul McCartney a řekl o ní, že je to jedna z jeho nejoblíbenějších, a John Lennon zase prohlásil, že je to nejlepší věc na albu. Na kráse baladě určitě dost přidávají vokály, o které se postaral Lennon a Harrison.

Letem světem populární hudby XX. století
The Beatles II.: Na vrcholu
BEATLEMÁNIE

přednáška Jana Prchala

Kdy: dnes 8. února
od 18 hodin

Kde: Krajská vědecká knihovna
Liberec, Velký konferenční sál
Pozor změna, přesouvá se z malého sálu do velkého.

Co tam uvidíte:
Ukázky hudby, povídání a diskuze o vrcholu nejslavnější kapely všech dobLetem světem populární hudby XX. století

Smyčcové linky v podání houslí a violy


Mezi dalšími skvosty bych jmenovala Eleanor Rigby s úžasnou smyčcovou linkou houslí, violy a violoncella, pohodovou Good Day Sunshine s pěknými vokály a samozřejmě osvědčenou Yellow Submarine. Při zpětné reflexi alb jsem vynechala desku Magical Mystery Tour, na které rozhodně vedou dvě úvodní krásy: stejnojmenná Magical Mystery Tour a Fool On The Hill, jejíž mollová tónina asi nesedí každému, ale rozhodně je moc krásná, dojemná a neobvykle zkomponovaná.

Druhá deska beatlesmánie je ještě hodně klukovská, ale plná energie a rozjetých hitů. Beatles už pak nikdy neměli tolik tanečních hitů na jedné desce. Celou desku uvádí rychlejší Drive My Car. Opravdu jedinečná je pomalejší věc Nowhere Mam s famózními vokály a „jednoduchým kytarovým drnkáním“. Jak se říká „nejprovařejnější“ je samozřejmě pokorná Michelle. Album nakonec uzavírá energická a mladistvá Run For Your Life s veselým příběhem. Celá deska je ještě taková svěží, jen jedna píseň přesáhne délku tří minut, ostatní jsou krátké, stručné, výstižné. Bohužel tohle mladistvé období někdy bývá podceňováno a opomíjeno.

„Já osobně nejvíc oceňuji jejich „klukovské“ období. Tedy A Hard Day´s Night, Beatles For Sale a Help. Písničky jsou kratší, veselejší, možná naivnější, ale jde z nich neuvěřitelně optimistická energie. Pro toho, kdo chce být mladý, je to úplný elixír mládí,“ směje se hudebník a dlouholetý posluchač Beatles Jan Krajník.

Hudební originalita a ztráta hravosti

„Současně jsou tyto hravé písně hudebně poměrně sofistikované. Například And I Love Her vystřídá během dvou minut tři tóniny, aniž si toho posluchač všimne, v písni Yesterday začíná zpěv na sekundě atd. To jsou věci, které se už dnes v hudbě nenosí a hlavně je nikdo nedokáže použít tak přirozeně a nenuceně. Samozřejmě hudebníci oceňují více pozdější období, kdy se plně uplatnila jejich hudební originalita, ale současně se trochu vytratila právě tahle klukovská hravost,“dodává Jan Krajník.

Poslední deska, která v beatlemánii zbývá, je Help. Ocenila a vyzdvihla bych na ní skladbu You're Going To Lose That Girl, která je opět velmi energická.

Muzika Beatles je prostě jedinečná! Tato kapela inspirovala mnoho svých následovníků. Velkou výhodou Beatles bylo, že muzika v jejich době znamenala mnohem více než dnes. Hudba určovala chod celé společnosti stejně jako literatura v devatenáctém století.

Hudba byla prostě nejdůležitější médium. Evropa měla za sebou rock and roll a potřebovala nástup dalšího žánru. McCartney a Lennon byli geniální skladatelé a mimořádně produktivní, hodně práce odvedli také manažer Brian Epstein a producent George Martin. Nemění to ale nic na tom, že písničky Beatles budou bavit a okouzlovat další a další generace a nikdy nebudou zapomenuty. Beatles jsou prostě věční!