Absolventi někdy trpí nedostatkem praktických dovedností. To se rozhodně nedá říci o studentech z Katedry designu liberecké Technické univerzity. Již 21 let představují své závěrečné práce na Bakalaureátech v Severočeském muzeu v Liberci.

Každoročně dokazují, jak všestranná tato katedra je a že rozvíjí talent i představivost.

Nejatraktivnější součástí akce bývá módní přehlídka začínajících návrhářů a jejich kolekcí. Není to ovšem to jediné, co je zde k vidění.
Druhou částí je výstava, která představuje doplňky, bytový textil, umělecké sklo, design, šperky a prostorové objekty.

„Od loňského roku v Severočeském muzeu probíhají i státní závěrečné zkoušky, kde studenti před vystavenými exponáty obhajují své práce. Ve starobylé knihovně sedí komise – jeden den na textil a druhý na sklo a šperky. Považuji to za završení společné spolupráce mezi muzeem a Technickou univerzitou," řekl historik Oldřich Palata.

close BAKALAUREÁTY 2015. Jednadvacátá přehlídka studentských závěrečných prací z Katedry designu Technické univerzity v Liberci. zoom_in Eskymácké brýle

Karolína Burešová studovala nejprve obor Optika a optometrie a při studiu na katedře designu spojila tento svůj zájem o brýle se šperkem ve své kolekci Brýle pro.

„Brýle jsou vyrobené vždy pro konkrétního člověka. Materiál i zpracování charakterizuje nositele. Součástí kolekce jsou i sluneční brýle a další kusy, které vznikly v rámci práce. První sluneční brýle vůbec byly eskymácké, na ně jsem reagovala porcelánovými brýlemi, které zostří pohled na věci, které běžně přehlížíme," popsala svůj projekt.

close BAKALAUREÁTY 2015. Tapisérie Jakuba Rásla. zoom_in Zamyšlení nad životem

Jakub Rásl vytvořil tapisérie na téma Mezi zrozením a smrtí.

„Vytvořil jsem tapisérii ve formě diptychu. Světlá představuje zrození a černá smrt. Pozorovatel by měl popřemýšlet, co se může nacházet za těmito elementy. Také by měl přemýšlet nad podstatou života. Tapisérie jsou stylizované do pomyslných chodeb, které jsou jistým způsobem zdeformované a tím vyjadřují nadpřirozenost tématu," vysvětlil student.

close BAKALAUREÁTY 2015. Jednadvacátá přehlídka studentských závěrečných prací z Katedry designu Technické univerzity v Liberci. zoom_in Hubbleův teleskop

Hvězdné mlhoviny inspirovaly k vytvoření kolekce návrhářku Alicu Bánóovou

„Vytvořila jsem kolekci večerních elegantních šatů. Inspirovala jsem se hvězdnými mlhovinami. Látky jsou průhledné a tím vytváří efekty mlhovin, které můžete vidět přes Hubbleův teleskop. Použila jsem nejčastěji hedvábí, které dodává eleganci a noblesnost. Zatím mám pět modelů, ale v budoucnosti bych chtěla kolekci rozšířit," řekla.

Veřejnost si exponáty z Bakalaureátů může prohlédnout do neděle 7. června.