Jak si česká společnost poradila s pandemií nemoci covid-19? Co jsme si z téhle nepříjemné globální události odnesli a nebyla nám v něčem náhodou i přínosem? To se diváci dozví 12. března v libereckém Kině Varšava. „To tříleté natáčení byla svého druhu léčba, nenechat se covidem a jeho dopady ovládat, ale přetavit celou tu jeho otravnost do tvořivé energie. Prostě jsem nechtěl zůstat někde zavřenej, tak jsme šli točit. A mám radost, že se nám z toho nevyloupla dokumentární mučivá tryzna, že je ten film přes všechny ty teskné podtóny i tak nečekaně veselej,” podotkl režisér Vít Klusák, který se dostaví na libereckou projekci.

Teaser Velké nic

Zdroj: Youtube

Liduprázdná Praha, záchranáři v pohotovosti, policisté kontrolující roušky v parcích, sportovci v domácích podmínkách, covidová nudapláž nebo antirouškařské demonstrace. Trailer napovídá, že se divák ve filmu dočká mnoha různých obrazů a příběhů. Filmoví tvůrci se rozhodli zachytit dennodenní život lidí napříč společností při této bezprecedentní události.

„Fascinovalo mě prázdno, které covid vyrobil. Prostor, ve kterém jsme dostali příležitost uslyšet naše vnitřní hlasy. Ty, co v každodenním shonu zametáme pod koberec. Bývá náročné si jejich vzkaz pustit k tělu a nám najednou spadla do klína možnost je vnímat na kolektivní úrovni. Filmem jsem chtěla tomu NIC postavit pomník. Zarámovat covidovou zkušenost jinak, než jako dobu temna,” zdůraznila režisérka Marika Pecháčková.

Pro čtenáře jsme si připravili soutěž a tři z vás mohou vyhrát 2 lístky na libereckou předpremiéru pandemické tragikomedie Velké nic. Stačí správně odpovědět na následující otázku: Jak se jmenuje dokumentární film Víta Klusáka, který otevírá tabuizované téma zneužívání dětí na internetu? Své odpovědi posílejte do čtvrtka 9. března do 12 hodin na email jiri.louda@vlmedia.cz.

Velké nic
Česká republika, 2023 | 103 minut | premiéra: 16. března
■ žánr dokumentární
■ režie Vít Klusák, Marika Pecháčková ■ scénář Vít Klusák & Marika Pecháčková ■ kamera Adam Kruliš, Vít Klusák ■ střih Ondřej Nuslauer ■ zvuk Václav Flegl, Petr Plechač, Petr Stuchlík ■ mix zvuku Richard Müller ■ výkonná producentka Anna Poláčková. ■ spolupráce na scénáři a fotograf Adam Hříbal ■ kreativní producentka ČT Kateřina Ondřejková. ■ producenti Vít Klusák, Filip Remunda, Pavla Klimešová ■ koproducenti Jan Barta, Česká televize