Už za několik dní Frýdlant opět navštíví vévoda Albrecht z Valdštejna. Jedna z největších kulturních akcí v regionu, třídenní Valdštejnské slavnosti, které se ve Frýdlantě konají každé dva roky, odstartuje už v pátek 17. května.

Jako tradičně se Frýdlant zaplní lidmi v dobových kostýmech, stánky s trhovci a bohatým programem. Letos vystoupí například Jakub Děkan nebo Aneta Langerová, ale také historické kapely, kejklíři, šermíři, fakíři, markytánky či tanečníci. Nebude chybět ani vojenské ležení, historická bitva, ohňový průvod, dílničky pro děti, komentované prohlídky kostela Nalezení svatého Kříže ani ohňostroj.

Hlavním sběrným místem odpadů v Liberci je sběrný dvůr v průmyslové zóně Jih.
Na nový sběrný dvůr a kompostárnu v Růžodole chce Liberec získat dotaci

Letošní novinkou bude třeba lazebna, jejíhož provozování se chopí frýdlantští senioři. „Lazebna byly takové městské lázně sloužící k očistě těla. Nebudeme ale prozrazovat, čím bude její interiér vybaven, to bude překvapení,“ uvedl starosta Frýdlantu Dan Ramzer.

DVOJICE VÝROČÍ

„Valdštejnky“ tentokrát oslaví hned dvě půlkulatá výročí. „Letos uplyne 85 let od prvních Valdštejnských slavností,“ upozornil starosta Ramzer. V roce 1934 byly slavnosti dokonce týdenní. V novodobé historii pak byly obnoveny v roce 1994, konají se tedy už čtvrtstoletí. „U příležitosti tohoto výročí vydáváme barevnou publikaci,“ dodala frýdlantská mluvčí Martina Petrášková. Kniha bude pokřtěna a uvedena do prodeje právě během nadcházejícího víkendu.

K výročí vznikla také speciální edice upomínkových mincí s motivem Albrechta z Valdštejna. „Mince byla vydána v nákladu 1 000 kusů a její rozměr je 35 milimetrů,“ přiblížila vedoucí odboru kultury a cestovního ruchu Iva Beranová. Vstupenky na akci lze zakoupit v předprodeji, třídenní varianta vyjde na 230 korun. Na místě lidé zaplatí 250 korun. V prodeji jsou i dvoudenní či jednodenní varianty vstupného.

Šimonovice
Šimonovice získaly dotaci na školku, Hejnice na verdikt stále čekají

„Kdo přijde v historickém kostýmu, má vstup zdarma. Naším cílem je, aby se návštěvníci stávali součástí dění,“ připomněl Ramzer.
V roce 2017 se rozpočet slavností podle něj přiblížil čtyřem milionům korun, letos se počítá s podobnými výdaji.

VYJDE POČASÍ?

Na Valdštejnské slavnosti tradičně míří desetitisíce návštěvníků. Pro ty, kteří přijedou automobilem, je připraveno několik záchytných parkovišť, své spoje posílí i České dráhy. Organizátoři mají vše připraveno, teď jen doufají, že jim vyjde počasí. „Pravidelně jezdíme do Hejnic do baziliky Navštívení Panny Marie, kde se nachází vévodův polní oltář, aby se nám pan farář za pěkné počasí pomodlil,“ uzavřel starosta. Meteorologové zatím na víkend hlásí teploty kolem 20 stupňů Celsia.

Parkování je v ulici Alšova dočasně zakázáno.
Parkování u zoo. Lidé berou situaci do vlastních rukou