Dva dobové vagóny budou přistaveny na zdejším nádraží až do pátku 13. června a zájemcům se otevřou denně od 9.00 do 18.00 hodin. Vstupné je dobrovolné.

Doba, kdy vítězilo zlo nad dobrem

„Je třeba vzpomínat, je potřeba umět se orientovat v minulosti, poznat a chápat historii,“ zdůraznil při otevření výstavy Jiří Frankl, předseda zdejší pobočky svazu bojovníků za svobodu. „Nedopusťme opakování dějinných omylů. Tato výstava by měla ukázat, jak by to mohlo dopadnout, kdyby se historie opakovala,“ dodal.

První vagón, který slouží jako výstavní sál, seznamuje na několika panelech návštěvníky s historií protižidovských opatření po roce 1938, včetně deportací slovenských Židů a Romů do koncentračních táborů.

Fotografie a dobové dokumenty doplňují výpovědi pamětníků. „Byla to absurdní doba, byla to doba, kdy zlo vítězilo nad dobrem. Výstavu jsme připravili především pro mladé lidi a mladí lidé nám s ní také pomáhali. Tady v Liberci budou návštěvníky doprovázet výstavou zdejší studenti,“ řekl náměstek ředitele Muzea SNP Roman Hradecký. „Chceme zejména mladým připomenout, jaké utrpení museli transportovaní prožít, neboť kde chybí paměť, není ani svědomí,“ doplnil.

Druhý vagón navazuje pocity

Druhý dobový vagón je téměř prázdný. Diváci v něm najdou jen pár figurín v dobovém oblečení, které znázorňují transportované lidi. Vedle figurín jsou ve vagonu dva kyblíky – v jednom byla pitná voda a do druhého dělali převážení lidé svou potřebu.

Na podlaze pak namalovaná mřížka ukazuje, jak miniaturní prostor měl pro sebe v tomto dobytčáku každý transportovaný.

Zážitek umocňuje krátký film

Druhý vagón záměrně vypadá tak, jak jej za druhé světové války poznaly oběti holocaustu. Proto mu pořadatelé říkají „pocitový“. Má totiž navodit v návštěvnících pocity transportovaných lidí.

Autentický zážitek pak dotváří čtvrthodinový film s výpověďmi lidí, kteří holocaust přežili. „Gestapem jsem byl vězněný v malé pevnosti v Terezíně. Viděl jsem transporty, když nás vozili na práci, ale až když jsem se sám ocitnul v Osvětimi, byl jsem svědkem toho, že takřka všichni z těchto transportů skončili v plynové komoře,“ řekl Jiří Hozák, místopředseda libereckých bojovníků za svobodu.

Výstava Projekt vagón, se kterou pomohly České dráhy Cargo, je putovní.

Kolekci vidělo 60 tisíc Slováků

Po Slovensku nyní objíždí dva dobové vagóny především všechna krajská česká města. Svou pouť ukončí na konci tohoto měsíce. „Na Slovensku zhlédlo výstavu téměř tolik lidí, kolik jich bylo v první vlně transportováno do koncentračních táborů. Bylo to kolem 58 tisíc,“ poznamenal Roman Hradecký.

"Rádi bychom výstavou připomněli, že nejde jen o těch šest milionů Židů, které zahubil holocaust. V koncentračních táborech končili i Romové a pak také Slované coby příslušníci podřadné rasy, určené zčásti k vyhlazení a zčásti k zotročení,“ uvedl.