Šest let jste vedl soudní spor s bulvárem, který o vás napsal, že jste homosexuál, a vyhrál jste. Gratuluji.

Bylo to nepříjemné a táhlo se to. V Česku umíme dobře rozsoudit, pokud vám někdo něco ukradne nebo vás zmrzačí, ale urážku na cti či pomluvu nešlo moc dokázat. Právník ani nevěděl, kolik bych měl vysoudit. Sdělil mi, že cena lidského života je 300 tisíc. Třeba, když vás někdo přejede na přechodu.

Zlepšily se podle vás teď poměry v bulváru. Nebo jinak, dali vám pokoj?

Dá se říct, že ano. Ty nejhorší časy už jsou za námi. Mě už si přestali všímat téměř úplně.

Teď je u vás aktuální nový film Jak básníci čekají na zázrak. Vy jste se k nim připojil až v předchozím díle z roku 2003. Vytvořili vám novou postavu, za jakých okolností jste se přidal?

Mám pocit, že Ondra Vetchý nemohl pokračovat ve své roli. Tím pádem vypadl a naskočil jsem já s Karasem. Ten už se objevil v minulém díle.

Je to kamarád dvou hlavních postav, takže poměrně důležitá osoba, ne?

Myslím, že by se to bez něj obešlo, ale je to taková trojka kamarádů. Je to majitel autosalonu, svobodný, nezávislý jedinec.

Fanynky se vás v šestém díle dočkají v plavkách. Posiloval jste před touto scénou?

To jsme točili na bazénu. Je tam vodní aerobik pro seniory a plácá se tam Jirka Lábus a Ruda Hrušínský, pan Abrhám myslím ve vodě není. Rudovi se neudělá dobře a my skočíme do vody a taháme ho ven. Není to jako promenáda v plavkách. Na to lidi nelákejte, protože to není pravda.

Točil jste nějaký snímek v okolí Liberce nebo přímo v něm?

Víte, že mám pocit, že v Liberci ani ne. Kdysi dávno jsem natáčel na Sychrově. Šlo o televizní seriál Dobrodružství kriminalistiky. Jeden díl se odehrával tam.

V tomhle roce natáčíte rovněž kriminální seriál Četníci z Luhačovic.

Ano, to se ještě točí.

Na serveru ČSFD u vás lze najít další roli ve filmu Bratříček Karel. Na internetu se o něm mluví jako o portrétu Karla IV., nebo portrétu Karla Kryla, což je dost odlišné téma. Co v něm máte hrát?

Tak to víte víc než já. Nebo tedy ČSFD, BFLMPSVZ. (Smích) Já bych řekl, že je to spíš nějaký omyl. Ani nevím, že by se to připravovalo, natož že bych v tom já figuroval. To už bych se měl začít učit na kytaru.

Mně jste se moc líbil v roli učitele ve Vybíjené. Byla to první kniha, kterou jsem v pubertě četla od Michaela Viewegha.

Já jsem ten film neviděl, přiznám se.

Nekoukáte na svoje filmy?

Nemusím je vidět.

Takže ani Básníky jste neviděl?

Neviděl. Ale ještě neměli premiéru. Já jsem byl na jedné té projekci. Tam jsme přišli, když to končilo. Přijde mi pro besedu lepší, když lidé nejprve snímek vidí. Tady v Liberci byla před promítáním. To je škoda.

„Scénář k filmu Jak básníci čekají na zázrak vznikl díky pokutě, kterou scénárista Ladislav Pecháček málem dostal od policie. Ta mu ji chtěla odpustit, ale pouze v případě, že napíše další díl." Lukáš Vaculík

Minulý týden jste měl premiéru na divadle Hvězdné manýry z filmového prostředí za války.

Ano, je to během války, ale odehrává se to v Americe. Hraju ředitele hotelu. Je to taková klasická situační komedie o dvou hvězdách zpěvačkách, které se nesnášejí. Shodou okolností se sejdou ve stejném hotelu i pokoji. Já dělám všechno možné, aby se dostaly od sebe a nevěděly o sobě.

Háta je zájezdové divadlo, takže se asi můžeme těšit na tuto komedii i v jabloneckém divadle.

Je to možné. Řekl bych, že ano.

V Brně teď vystupujete v muzikálu Děti ráje, který se nejprve hrál v Praze. Jan Kříž za hlavní roli dostal Thálii. Překvapilo mě, že v muzikálu nezpíváte.

Co vás na tom překvapilo. To je jen dobře. (Smích) Ano, Děti ráje se hráli pět let v Praze nejprve.

No, v muzikálu by měli všichni zpívat, ne?

Vůbec ne. Jen ti, co umí zpívat. Ti ostatní by měli držet hubu.

Dokonce jsem si pouštěla nahrávku vašeho duetu s Dagmar Peckovou a byla jsem překvapená.

Chudák Dáša.

Když se točila píseň Dávej ber k filmu Kamarád do deště, tak jste v ní měl původně zpívat, ale váš part postupně ubírali, až tam nezůstal vůbec.

Oni mě z toho úplně vyhodili. Dělal to Ján Baláž z Elánů. Je to parťák Jožo Ráže. On je kapelník a organizátor. Pak zjistili, že když vyhodí to, co jsem nazpíval, tak to bude znít úplně nejlíp.

Prý vám jedna fanynka složila poklonu, že vás v té písni slyší…

Ano, že mě tam slyší a zní to moc pěkně. Já si říkal, tak ty fakt slyšíš dobře…

Jaký máte vztah k hudbě Michala Davida. Jeho muzika provázela mnoho filmů, ve kterých jste hrál.

Samozřejmě, jeho hudba provázela dlouhé období mého života. Láska z pasáže i Kamarád do deště. Určitě ta éra mého dospívání puberty a post puberty. Já jsem vlastně ještě z puberty ani nevylezl… ale určitě to dospívání s ním mám spojené.

V Čechách jde o kontroverzní muziku. Buď ji milujete, nebo nenávidíte.

Ano, je kontroverzní. Stejně pak ve tři ráno na něj paří i ti, co na něj nadávali. Ať je to mejdan automechaniků nebo doktorů. Je to určitý fenomén a muzikant také určitě je.

Všichni předpovídali, že až se hranice otevřou a budou moci skládat písničky i ti, co nemohli, tak spousta lidí zanikne a jeho to ještě katapultovalo nahoru.

Nemůžu říct, že bych si tuto muziku pouštěl v autě. Nonstop ji neposlouchám. Ale nikdo mu nevezme, že je fenomén.

Jakou vy máte rád hudbu?

Měl jsem staršího bráchu, takže jsem vyrůstal na bigbítu. Měli jsme jeden pokojík. Na mé posteli měl naštelované bedny, aby dobře slyšel a volume doprava. Poslouchali jsme Zeppeliny, Purply, Uriah Heep, Floydi. Mě osobně oslovili hlavně Queeni.

Tenkrát hráli nejblíže v Budapešti. Tam jsem se nedostal. Tak mě mrzí, že jsem je neviděl naživo.

Výběr rolí herce Lukáše Vaculíka

Vítr v kapse (1982)

Láska z pasáže (1984)

Kamarád do deště (1988)

Tankový prapor (1991)

Černí baroni (1992)

Kamarád do deště II. (1992)

Válka barev (1993)

Z pekla štěstí (1999)

Princezna ze mlejna (2000)

Z pekla štěstí II. (2001)

Jak básníci neztrácejí naději (2004)

Eden (2005)

Poslední sezona (2006)

Jménem krále (2009)

Tady hlídám já (2012)

Příběh kmotra (2013)

Vybíjená (2015)

Jak básníci čekají na zázrak (2016)