Rafael Alvarez si musí, podobně jako ostatní účinkující, poradit se záludnostmi libreta Ferdinanda Fontany, v němž překvapují některé dějové zvraty.

Fontanův a Pucciniho Edgar rozhodně na začátku opery není vzorným mladým mužem. Přichází na scénu s láhví od alkoholu, opouští milující Fidelii kvůli smyslné Tigraně a při odchodu zapaluje rodný dům.

Děj ale není tím hlavním, co diváky v opeře Edgar poutá. Prvořadě vnímají nepřetržitý proud kouzelné hudby a nechávají na sebe působit magické obrazy, které se jim mění před očima. Vzniká tak snový svět, tvořící jediný soulad tónů a obrazů.

Kostýmy inspirované pozdní renesancí a symbolickými barvami vyjadřující, kam zařadit tu kterou postavu, jen bezchybně vplouvají do celkového naladění. To vše tu je ale jen pláštěm, do něhož se halí střed, jímž jsou špičkové výkony sólistů a sboru. Možnost porovnat výkony sólistů a celkové vyznění opery ve dvojím obsazení dává únorová programová nabídka.

Rozpis účinkujících pro představení v úterý 8. února zní nanejvýš lákavě. Kromě již zmíněného Rafaela Alvareze, spolupracujícího též s vídeňskou operou, se diváci mohou těšit na Jurije Kruglova známého nejen po celé Evropě, ale také v Austrálii, Japonsku, Tunisku, Turecku apod., Jiřího Kubíka a Gabrielu Kopperovou, pěvce Národního divadla v Praze a Václavu Krejčí Houskovou, sólistku Moravského divadla Olomouc.

Další nejbližší provedení následuje v pátek 18. února, kde vedle zmíněného Rafaela Alvareze budou diváci moci obdivovat držitele Ceny Thálie Pavla Vančuru, Anatolije Orla, kterého znají nejen diváci Státní opery Praha, ale také milovníci operního umění po celé Evropě. Nevinnou a něžnou Fidelii opět zazpívá Gabriela Kopperová, smyslnou Tigranu ztvární Kateřina Jalovcová, sólistka Národního divadla v Praze.

Poslední možnost vidět Edgara v Liberci bude 19. března. Potom se totiž tato inscenace předá koprodukčnímu souboru ve Štětíně.

Názor odborníků

Opera byla pochválena také odbornou kritikou. Paní Helena Havlíková, renomovaná operní kritička, v roce 2010 navštívila přibližně 85 procent české operní produkce a na základě srovnání uvedla, že opera Edgar je mezi šesti operami, které „nejvíce zdobí českou operní krajinu“.

Václavu Houskovou, která bude zpívat Tigranu v první z únorových repríz, označila paní Havlíková za jeden ze tří nejvýraznějších operních talentů roku 2010. K poctám pro naše divadlo patří i pozvání na přehlídku mimopražských operních souborů do Státní opery v Praze. Tam se liberecký Edgar představí 10. března tohoto roku na 10. ročníku Festivalu hudebního divadla OPERA, což je jediná přehlídka reprezentativních inscenací českých a moravských profesionálních souborů.

(ak, rodo)