V Severočeském muzeu vystavují dvě přední firmy, a to Riemer Kratzau - Chrastava u Liberce a Franz Kolb Beckengrund – Pekařov u Šumperka na Moravě. Zájemci se díky nim mohou podívat na pětadvacet flašinetů.
„Výstava flašinetů je doplněna také o kolekce kramářských písní, které zpívali flašinetáři,“ popsal kurátor muzea Jiří Volný. Podle něj mohou návštěvníci zhlédnout také několik obrazů flašinetářů, které si Severočeské muzeum zapůjčilo z ostatních muzeí.
Součástí výstavy Severočeského muzea jsou i hrací stroje s průraznými jazýčky a dobové kramářské písně ze sbírky Muzea Českého Ráje v Turnově.
Nejstarším unikátem, který mohou přijít zájemci do muzea obdivovat, je flašinet z druhé čtvrtiny devatenáctého století. „Kolovrátky a flašinety byly dříve stavěny jako řada vyladěných píšťal nebo samostatná jediná, kde změnou výšky vzduchového sloupce dochází ke změně tónu. Jsou to vlastně malé varhany, s flétnami nebo jazýčkovými píšťalami,“ vysvětlil Jiří Volný ze Severočeského muzea.
Flašinety byly podle něj oblíbené především na konci 19. století a první třetině 20. století, kdy na ně hrávali váleční vysloužilci, invalidé a chudina . Vyhrávaly na poutích nebo ulicích ve městech k poslechu či tanci. Často také hrály jako hudební doprovod ke zpěvu kramářských písní. Jejich oblíbenými tématy byly především náboženské písně a písně podávající svědectví o požárech, povodních, nešťastných láskách a vraždách.