Celkem čtyři mezinárodní divadelní festivaly objeli na přelomu letošního června a července herci libereckého Naivního divadla. Blýskli se ve slovenské Bratislavě, chorvatském Šibeniku a slovinských městech Maribor a Lublaň. Naivní divadlo zde představilo dvě inscenace: Hrnečku vař aneb Dvě pohádky o hrnečku a inscenaci Janek a kouzelná fazole.

První zastávkou zájezdu byl Mezinárodní dům umění pro děti Bibiana v Bratislavě. V rámci 8. ročníku Mezinárodní přehlídky alternativních a loutkových divadlem zde uvedlo Naivní divadlo inscenaci Hrnečku vař aneb Dvě pohádky o hrnečku.

Inscenace byla zároveň úvodním představením festivalu, který probíhal v krásném prostředí pod bratislavským hradem. „Na festivalu, který probíhá celé léto, kromě českých loutkářů vystupují také soubory z Francie, Japonska, Maďarska, Polska a dalších zemí,“ přiblížil Jakub Hora z obchodního oddělení divadla.

Z Bratislavy pokračoval soubor libereckého loutkového divadla pro děti do přímořského letoviska Šibenik, kde probíhá každoročně jeden z nejstarších a největších festivalů tvorby pro malé diváky v Chorvatsku – mezinárodní Festival Dítěte Šibenik. Program přehlídky zahrnoval vystoupení umělců různých žánrů, mimo jiné z Ruska, Velké Británie, Polska, Japonska, Španělska a zemí bývalé Jugoslávie. Festival se nevěnuje pouze divadlu, má také svou filmovou nebo literární sekci.

Malí diváci si zkusili hraní s loutkou

Herci Naivního divadla v rámci přehlídky předvedli na hlavním náměstí před radnicí inscenaci hry Ivy Peřinové Janek a kouzelná fazole. Představení zhlédlo na sedm set diváků.

Třebaže liberečtí loutkáři hráli inscenaci v českém jazyce, díky překladu děje, který měli diváci k dispozici, bylo představení srozumitelné. Půvabné loutky a nápaditá scénografie přilákaly po představení desítky malých i velkých návštěvníků přímo na jeviště, kde dostali diváci možnost si prohlédnout zákulisí a vyzkoušet hraní s loutkou. Inscenaci Janek a kouzelná fazole ocenila i odborná porota na tiskové konferenci, která proběhla den po představení v městském divadle.

Ze Šibeniku odjelo Naivní divadlo do slovinského Mariboru. Představení Janek a kouzelná fazole zde bylo součástí mezinárodního festivalu Poletni lutkovy pristan.

Přehlídka probíhá po celé léto a vystupují zde přední loutkářské soubory, letos ze Slovinska, České republiky, Francie, Španělska, Rakouska a dalších zemí. Naposledy vystoupilo Naivní divadlo Liberec v rámci zájezdu na mezinárodní přehlídce loutkového divadla ve slovinské metropoli Lublani. Na lublaňském hradě, v sále Mini-Theatre sehráli liberečtí loutkáři s úspěchem před plným hledištěm dvě představení inscenace Janek a kouzelná fazole. Odměnou byl nejen dlouhý potlesk a uznání pořadatelů, ale také koš s domácí bábovkou.