„Černobílé fotografie velkých formátů jsou přes své neveselé téma mistrným reportážním dílem, zachycují okamžiky z ulice, ze slavnostních shromáždění, z řečnických tribun,“ popsala Martina Sanetrníková z Krajské vědecké knihovny.
Vystavované fotografie jsou plné naděje a nadšení, ale je z ní cítit také zklamání a tragika lidských osudů. Výstavu mohou návštěvníci zhlédnout ve výstavních prostorách čítárny před všeobecnou půjčovnou až do 28. srpna.
Autorem snímků je rakouský fotograf Franz Goëss. Ten byl koncem šedesátých let přítomen v Československu jako korespondent francouzského časopisu Paris Match pro východní Evropu. „Ve svých fotoreportážích zachytil reformní snahy v Praze a Bratislavě od samých počátků až po jejich ztroskotání vstupem vojenských sil Varšavské smlouvy,“ dodala Martina Sanetrníková.
„Výstavu připravilo Rakouské kulturní fórum v Praze, které si jako součást Rakouského velvyslanectví v České republice klade za cíl zprostředkovat věrný a obsáhlý obraz Rakouska na poli kultury,“ doplnila Martina Sanetrníková s tím, že vedle prezentace rakouského výtvarného umění, designu, hudby, literatury, filmu a dalších oborů vystupuje jako pojítko nejen mezi rakouskou a českou kulturou, ale i mezi kulturami dalších zemí.
Vstup na výstavu černobílých fotografií je zdarma. Stejná výstava, kterou nyní hostí Krajská vědecká knihovna v Liberci, se v předchozích letech představila v Rakouském kulturním fóru v Praze, byla k vidění též v Brně, Znojmě či Opavě.