Po dvanácti letech spolu opět vystoupí na jednom pódiu „zlatý slavík“ Karel Gott a operní pěvkyně Eva Urbanová. Úvodní koncert ke společnému turné, které oficiálně začíná 1. října v Pardubicích, zazněl na zimním stadionu v Děčíně. Turné umělců zavítá i do Liberce. Jejich koncert se uskuteční v liberecké Tipsport areně 10. října od 19.00 hodin.

Vystoupení bude trvat více než dvě a půl hodiny. Oba umělci vystoupí samostatně se svými nejlepšími kousky a samozřejmě uslyšíme i společné duety. V podání Evy Urbanové uslyšíte rokenrolové a heavymetalové pecky, Karel Gott přidá své největší hity. Oba zpěváky bude celý večer doprovázet Boom!Band Jiřího Dvořáka.

Více o společném koncertu i profesionálním vztahu dvou vynikajících umělců si přečtěte v rozhovoru.

Poslouchala jste, Evo, jako dívka Karla Gotta?
Narodila jsem se ve Slaném, a tak jsem tam jako mladá holka pokaždé viděla to obležení divadla, když tam vystupoval Karel Gott. Je tedy pravda, že jsem nikdy nebyla uvnitř. Jako dívka z malé vesničky Zvoleněves jsem se na něj vždy dívala v televizi a tak jsem si říkala:

„To by bylo docela dobrý si někdy s tím Karlem Gottem zazpívat. To by mi určitě všechny jeho fanynky strašně záviděly.“ Dnes si můžu vedle něho stoupnout jako rovnocenný partner, i když se pohybuju v jiném žánru. Neměl by tohle možná ode mě slyšet, ale je pro mě absolutní jednička!

Evo, jak jste se s Karlem Gottem seznámila?
Úplnou náhodou na koncertu, který pořádal Gustav Brom na své narozeniny. Pamatuju si, že jsme si podali ruce, a pak nás novináři požádali o společné foto. No a znáte to, tu ženskou taktiku, že si musím stoupnout tak, by mě zabírali z té hezčí strany. Když jsem zjistila, že on se staví ze stejného profilu jako já, tak jsem si řekla:

„Nedá se nic dělat, Karel Gott je Karel Gott a všechno musí jít stranou!“ Tehdy jsem zjistila, že když se budeme spolu fotit my dva, tak musíme stát pořád vedle sebe a nastavovat stejný profil. Byla to tehdy taková komická situace, na kterou nikdy nezapomenu. Dál s ním mám spojené koncerty na Žofíně, kde jsem si mohla zazpívat něco jiného než operu. Byl to neskutečný zážitek, když jsme si spolu poprvé zazpívali Ráj bláznů. Moje srdíčko rockerky zaplesalo… A také nemohu zapomenout na vánoční turné před dvanácti lety. Když jsme třeba zpívali píseň od Händela, tak to bylo něco neskutečně krásného!

Co o prvním setkání prozradíte vy, Karle?
Poznal jsem Evu Urbanovou jako její velký ctitel, když jsem z první řady zíral do těch výšek do nebes k její slávě a s obdivem jsem ji poslouchal… Tehdy jsem si řekl, že bych si s ní rád zazpíval alespoň jeden duet. Závidím Peteru Dvorskému, který smí s Evou zpívat Stabat Mater. Poštěstilo se mi, že právě na tom Žofíně, kde jsem ji obdivoval, došlo na koncertní sérii se Žofínským symfonickým orchestrem. Od té doby se známe. Musím říct, že mám ze společné práce jen ty nejlepší zkušenosti.

Byla to pro mě trošku „vyšší škola“. Dostal jsem se do jiných pěveckých sfér, do jiných oblastí tzv. semiklasiky. Dostal jsem šanci poměřit síly s tím, že, kdyby Eva chtěla, tak mě smete z jeviště, kdykoliv by si vzpomněla. Ona mě ale se srdcem rockerky nikdy nenechala padnout a zpívala se mnou tak, že veškerou dynamiku se mnou cítila jako ta nejlepší tanečnice, která dopředu tuší kroky svého partnera.

Kdy a kde letošní společné turné začíná a kolik vás čeká koncertů?
Karel Gott: 1. října v Pardubicích a je to 10 koncertů ve velkých sportovních halách u nás i na Slovensku. Věříme, že se bude opakovat to, co jsme společně zažili na vánočním turné před dvanácti lety. Už cvičíme, zkoušíme, přemýšlíme, škrtáme… to zatím nejvíc… A samozřejmě, že jsem už začal s hlasovou přípravou. Oficiálně turné sice začíná 1. října, ale první společný koncert se konal už 31. srpna. Slyšela jsem, že to byl takový dárek fanouškům, protože ani jeden z vás v létě v Česku nevystupuje. Karel Gott: Ano, byl to i takový dárek a vděk Děčínu, že tam smíme zkoušet dohromady s technikou. Zpívali jsme, jako kdyby to byla opravdová premiéra, s největším nasazením.

Jak vybíráte repertoár? Bude to půl na půl?
Eva Urbanová: Jsme partneři a musíme se spravedlivě rozdělit, jak se říká půl na půl. Ale musím upozornit, že nebudu zpívat žádné operní árie. Jak mi jeden novinář řekl: „To chcete pořád provokovat tím, že budete zpívat i jiný než klasický repertoár?!“ Ano, v tom dobrém slova smyslu chci provokovat, aby posluchači a diváci přijali v mém podání popové nebo rockové skladby. Myslím si, že tím nejlepším partnerem pro mě může být takový zpěvák jako je Karel Gott, aby ty koncerty měly vznešenost a byly na vysoké úrovni.

V repertoáru určitě budou i duety…
Karel Gott: Samozřejmě tam něco takového bude, protože se s hrdostí postavím vedle světově uznávané operní divy, abych trošku ukázal, na čem mně záleží na takovém turné, a že můžu a smím s ní zkusit něco jiného, než obvykle dělám. Je důležité, aby diváci věděli, na co jdou, co se ten večer bude zpívat.

Bude vás na turné doprovázet Boom!Band. Proč jste si vybrali právě tohle těleso?
Karel Gott: Je to orchestr, který zahraje pop, rock, jazz a i klasiku. Jsou to muzikanti, na kterých je vidět, že je to baví. Stejně jako my dva mají rádi lidi, což publikum velice rychle pozná. Jsou to muzikanti, které nepřekvapí žádný žánr. Neexistuje nic, na co by nestačili.

Evo, je pro vás těžké „přehodit“ výhybku z klasiky na pop?
Pro mě je přechod z opery na pop mnohem snazší, než kdybych měla přecházet z popu na operu. To je daleko složitější rozezpívávání. Nejtěžší jsou pro mě anglické texty, protože jsem si vymyslela, že skladby budu zpívat v originále. Je to pro mě víc o záplavě anglických slov než o zpěvu. Já teď spíš pořád piluji anglické texty. K tomu se učím duety, které jsme si s panem Gottem vybrali. Takové to střídání on větu já větu, on tři slova a společně refrén, tam se dá velice snadno udělat chyba. To musí být naprosto přesné, aby to klaplo!

Karle, co je nejnáročnější pro vás?
Na takovém koncertu je nejtěžší střídání žánrů. Každý chce úplně jinou techniku. Vím o tom své, když během večera několikrát změním od typického belcanta až po rock´n´roll techniku zpěvu. Dovolím si tvrdit, že když operní zpěvák zpívá celý večer jednou technikou, třebaže je to náročný záběr na hlasivky, není tak nebezpečný jako v mém případě.

Máte na turné, Karle, z něčeho obavy?
Pokaždé to je takový skok do tmy. Je potřeba si věřit, že to nějak vyjde. Věřit svým hlasivkám. Že se třeba nestane, že budu zpocený po vystoupení dávat po koncertu v hale v průvanu autogramy. Jak se stěhuje technika, tak je všude silný průvan. Bude podzim, a může být už dost zima a může se stát i něco horšího, než je jen námaha hlasivek, což je rychlé nachlazení.

Evo, co z pop–music se vám libí? Co ráda zpíváte?
Už delší dobu mě fanoušci neslyší jen v operních rolích. Mám ráda populární hudbu hlavně hard rock a heavy metal. Začínala jsem jako zpěvačka hardrockové kapely. Těším se, že si zase zazpívám písničky, které nikde jinde nedělám. Naskytla se mi možnost zazpívat si písně od skupiny Nightwish. Tam je právě ta možnost spojení heavymetalové hudby a operního zpěvu. Myslím, si, že své operní fanoušky moc nenaštvu ani neotrávím, že jsem se trošku zbláznila, když zpívám něco takového.

Proč ty obavy?
Eva Urbanová: České publikum je velmi konzervativní. Kdybych žila třeba ve Spojených státech, tak takový výlet operní pěvkyně do hardrockové nebo heavymetalové hudby by se tam cenil jako velmi přínosný a odvážný. U nás jsme konzervativní, ale myslím, že moje výlety do pop–music neodrazují a mám doufám zdravý úsudek. Kdybych to nezvládala, tak se do toho pouštět nebudu.

Pozn. red.: Rozhovor zpracovala a poskytla Jitka Benešová a Johana Turnerová.

SOUTĚŽ DENÍKU O VSTUPENKY

Deník si pro své čtenáře přichystal soutěž o volné vstupenky na tento mimořádný koncert.

1. otázka zní: Vyšel někdy na CD záznam společného živého vystoupení Karla Gotta a Nadi Urbánkové?

Odpovědi posílejte na e–mail liberecky@denik.cz s předmětem Gott + Urbanová. Připište své telefonní číslo a adresu. V příštím týdnu se můžete těšit na další soutěžní otázku o volné vstupenky na společný koncert!

Přehled koncertů

- 1. 10. Pardubice, ČEZ Aréna
- 3. 10. České Budějovice, Budvar Aréna
- 10. 10. Liberec, Tipsport Aréna
- 20. 10. Karlovy Vary, Aréna
- 25. 10. Ostrava, ČEZ Aréna
- 30. 10. Brno
- 9. a 10. 11. Praha, sál Lucerny

– předprodej lístků na stránkách www.ticket-art.cz