Předchozí
1 z 3
Další

LIBERECKO

Z představení Tartuffe.Z představení Tartuffe.Zdroj: Kristýna Junková

Tartuffe
Kdy: pátek 23. února v 19.00
Kde: Malé divadlo, Liberec
Za kolik: 320 korun

Proč přijít: Mistrovská veršovaná komedie o pokrytectví přivádí na scénu věčně aktuální typ svatouška, velkého manipulátora, který káže falešnou morálku a vlastní mocenské záměry a touhu po zisku hbitě zastírá lživým obviněním. Geniální klasik Moliére v Tartuffovi rozehrává vybroušené přestřelky dialogů a s citem pro míchání tragického a směšného splétá zapeklitou situaci k popukání. Hořce se vysmívá povrchní společnosti, která masku přetvářky vždy znovu slepě obdivuje. Hru provázely zákazy a skandály a dodnes břitce odhaluje všechny mocné pokrytce, kteří lidskou společnost věrně provázejí po tisíce let. Živoucí předlohy Tartuffa najdete na současné české politické scéně stejně hojně jako na dvoře Ludvíka XIV., který autor důvěrně znal. Jedna z nejslavnějších Moliérových komedií se do Liberce vrátila po dvaceti letech a po více než pětatřiceti letech se také vrátil režisér a herec Ivan Řezáč.

Ani za milion!
Kdy: pátek 23. února v 19.00
Kde: Česká beseda, Český Dub
Za kolik: 150 korun

Proč přijít: Detektivní komedie v nastudování hodkovického divadelního spolku H.A.D. plná překvapení a zvratů ukáže, co všechno se může přihodit díky jednomu omylu na majáku nedaleko francouzského Perpinonu a během jednoho večera. Dvě úplně rozdílné povahy najdou společnou řeč v jednom tématu, a to ve zločinu. Jacqueline, byť provdaná za anglického velvyslance, je Francouzka tělem, duší i původem. Má dvě děti a kufřík s milionem eur, který je ochotna darovat každému, kdo si jej zaslouží. Nenávidí venkov, samotu a obyčejnost. Lambert ženatý není, manželka od něj utekla. Má duši námořníka a žije jen pro svůj maják, o který se stará čtyřiadvacet hodin denně, sedm dní v týdnu. Miluje venkov, samotu a obyčejnost. Ptáte se, co mají oba společného? No přece vůbec nic. Ale nedejme se mást prvními dojmy. V této brilantní detektivní komedii, která obě postavy svede dohromady a navěky spojí tajemstvím, je totiž všechno jinak, než se zdá – každá lež je pravdou, každá pravda lží a jisté je pouze to, že pod rouškou humoru se skrývá vrah. Hra ukazuje, že i když ve hře vystupuje jeden muž a jedna žena, nemusí se zápletka točit vždy jen kolem partnerských vztahů.

Karel Hubáček 100
Kdy: pátek 23. února ve 18.00
Kde: Technická univerzita, Liberec

Proč přijít: Slavnostní večer pořádaný u příležitosti stého výročí narození významného architekta a autora vysílače a hotelu Ještěd - Karla Hubáčka v aule TU. Čeká vás projekce krátkého filmu a moderovaná diskuse s hosty.

Teď!
Kdy: sobota 24. února v 15.00
Kde: Naivní divadlo, Liberec
Za kolik: 100 korun

Proč přijít: Čas, jeho rozmanité fáze i neustálé plynutí. A také odlišné vnímání času z pohledu dětí i dospělých. To jsou témata hudební inscenace Naivního divadla – či spíše divadelního koncertu pro nejmenší děti. Autorem textů písní i básní je jeden z nejuznávanějších současných autorů pro děti, Radek Malý. K jeho tvorbě se Naivní divadlo inscenací Teď! vrátilo po několika letech, které uplynuly od premiéry cenami ověnčené inscenace Čechy leží u moře, atmosférické koláže z veršů obsažených v jeho knize Moře slané vody. Tentokrát představení čerpá z celého jeho díla a především byl Radek Malý divadlem požádán o písňové texty přímo na míru zamýšlené inscenace. Ta vyvrcholí v tom kratičkém okamžiku, kdy se starý rok potkává s novým. Představení je vhodné pro děti již od pěti let.

Čertovský maškarní karneval
Kdy: sobota 24. února v 15.00
Kde: Kulturní centrum Vratislavice, Liberec

Proč přijít: Bojí se vaše děti čertů? To někdy nemusí být na škodu, ale ti, kteří vystupují v tomto představení jsou hodní a užijete si s nimi spoustu legrace. Jste zváni na zábavné odpoledne plné písniček a soutěží pro malé čertíky a ďáblíky.

Vinařský bál
Kdy: sobota 24. února ve 20.00
Kde: Kulturní dům Beseda, Hrádek nad Nisou
Za kolik: 400 korun

Proč přijít: První hrádecký vinařský bál nejen pro všechny milovníky vína, ale i ostatní, kteří se chtějí bavit. Co by to bylo za vinařský bál bez vína, muziky a dobré zábavy? Po celý večer si budete moci se sklenkou kvalitního vína od moravských vinařů užít dobré zábavy, ke které určitě přispěje i hudební skupina Servis & Vokap pod vedením skladatele scénické a filmové hudby Miroslava Vobořila a k dobré náladě přispěje bezpochyby i hudební duo Flaškinet, které rozezvučí svůj unikátní lahvový hudební nástroj. O zábavu se postará i loterie do které budou zařazeny všechny vstupenky. Každá vstupenka má tedy šanci na výhru některé z cen.

Motorismus 70. - 80. let
Kdy: neděle 25. února v 10.00
Kde: Technické muzeum, Liberec

Proč přijít: Motoristická přednáška spojená s diskusí, která je věnovaná motorismu 70. a 80. let. Zapálení odborníci s vámi budou diskutovat na toto téma a zpravidla předvedou i zajímavý model, o kterém s vámi zasvěceně pohovoří.

František Štorm: Libero
Kdy: probíhá do 26. května
Kde: Severočeské muzeum, Liberec

Proč přijít: Výstava akcentuje především volnou tvorbu, která se paralelně odvíjí vedle ostatních Štormových aktivit již mnoho let. Vedle výrazných knižních ilustrací vznikají i fantaskní malby a grafiky. Přírodní a mytologické se zde přelévá v halucinatorních barvách, figurální motivy všemožných tvorů prorůstají do větvících se organických ornamentů. Typograf, grafický designér, malíř, grafik a v neposlední řadě hudebník František Štorm patří mezi naše nejvýraznější osobnosti výtvarné scény. Mimo svou domovinu je nejznámější svými písmy. Střešovická písmolijna (Storm Type Foundry) je pojem, jenž rezonuje ve světě typografie coby banka kvalitních výtvarně laděných písem s velkým rozsahem použití.

Turnaj v šipkých, Pivovar Konrad Vratislavice.Turnaj v šipkých, Pivovar Konrad Vratislavice.Zdroj: archiv

Pejskařský ples, Restaurace U Košků Liberec.Pejskařský ples, Restaurace U Košků Liberec.Zdroj: archiv

Koncert, Restaurace Horizont Liberec.Koncert, Restaurace Horizont Liberec.Zdroj: archiv

JABLONECKO

Skupina Zrní přichází s novým albem Široko daleko.Skupina Zrní.Zdroj: Zuzana Veselá

Zrní
Kdy: pátek 23. února ve 20.00
Kde: Klub Na Rampě, Jablonec nad Nisou
Za kolik: 300/350 korun

Proč přijít: Ikonická kapela vydává nové album Široko daleko a vyráží s ním na turné představit ho svým fanouškům. Zrní je kapelou nových postupů, která se pohybuje v meziprostoru alternativy a pop kultury. Nezaměnitelná je poetika v jejich textech, práce s elektronikou i skladatelsko-producentský přístup, v němž fúzují žánry a panuje absolutní volnost. Jejich hudba je černá díra, která pohltí cokoliv: od glassovského minimalismu přes podivné disco, folkové písničkářství, po psychedelickou závrať. Není mnoho kapel, které by tolik překvapovaly, jako právě Zrní. Intimitu z desek dokáží na koncertech přetavit v obrovskou energii. Umí být divocí i jemní, zasnění i přímočaří. To vše dělá ze Zrní jednu z nejzajímavějších a nejvyzrálejších kapel české hudební scény. Zrní spolu hrají v nezměněné sestavě od roku 2001. Za sebou mají 7 řadových alb, za která byli několikrát nominováni na kapelu roku v hudebních cenách Anděl. V roce 2012 si tuto sošku odnesli v kategorii objev roku.

Classic rock show
Kdy: sobota 24. února ve 21.00
Kde: Klub Na Rampě, Jablonec nad Nisou
Za kolik: 100 korun

Proč přijít: Pravidelná video rockotéka a oldies s DJ Lizard. Tentokrát půjde o poklonu velké rockové legendě – Rolling Stones.

Waxmuseum lidských kuriozit
Kdy: do 25. února
Kde: Husova ulice Železný Brod (prostory bývalého bazaru - pod kinem)
Za kolik: 60 – 120 korun

Proč přijít: Panoptikum lidských kuriozit dorazilo do Železného Brodu. Voskové figuríny pocházejí z muzea v Petrohradě, kde je vytvořili přední umělci světového formátu. Při výrobě použili pravé lidské vlasy a lékařské oční implantáty, proto sochy působí dokonale živým dojmem. Voskové figuríny přibližují poutavé osudy lidí, kteří se dokázali povznést nad svůj hendikep a přetavit jej v dar, který jim umožňoval i s touto velice neobvyklou vizáží stát se celebritami své doby. „Výstava představuje světový unikát. Petrohradské muzeum před lety vyhořelo, tudíž tato výstava je jednou z posledních svého druhu na světě,“ zdůraznil kurátor výstavy Alfréd Šmíd. Výstava je otevřená od 10 do 18 hodin.

Vzpomínky z cest
Kdy: probíhá do 23. března
Kde: Výstavní síň Zámečku, Smržovka

Proč přijít: Výstava akvarelů a malby na hedvábí Ilony Abrahamové, která je nejen výtvarnicí, ale také pedagožkou a vychovatelkou a nadšenou fotografkou, je prodloužena až do 23. března.

Beseda s Davidem Pabiškou, Autmoto museum Lučany nad Nisou.Beseda s Davidem Pabiškou, Autmoto museum Lučany nad Nisou.Zdroj: archiv

Arnošt Goldflam, Městské divadlo Turnov.Arnošt Goldflam, Městské divadlo Turnov.Zdroj: archiv

Koncert Jana Buriana, Huť Marie Josefův Důl.Koncert Jana Buriana, Huť Marie Josefův Důl.Zdroj: archiv

Historické jízdy na Zubačce.Historické jízdy na Zubačce.Zdroj: archiv

Povídání nejen o včelách a medu, Sokolovna Plavy.Povídání nejen o včelách a medu, Sokolovna Plavy.Zdroj: archiv

Inscenace Pedro Parámo, Kino Alfa Desná.Inscenace Pedro Parámo, Kino Alfa Desná.Zdroj: archiv

Divadelní představení, divadlo Josefův Důl.Divadelní představení, divadlo Josefův Důl.Zdroj: archiv

Jirkovský ples, v sokolovně v obci Jirkov u Železného Brodu.Jirkovský ples, v sokolovně v obci Jirkov u Železného Brodu.Zdroj: archiv

PKM Party ples, KC Střelnice Turnov.PKM Party ples, KC Střelnice Turnov.Zdroj: archiv

Poké Day, OC Central Jablonec nad Nisou.Poké Day, OC Central Jablonec nad Nisou.Zdroj: archiv

ČESKOLIPSKO

Představení Ferda Mravenec v cizích službách.Představení Ferda Mravenec v cizích službách.Zdroj: archiv Kultura Česká Lípa

Petr Hapka a jeho potměšilý hosté 
Kdy: čtvrtek 22. února od 19.00
Kde: KD Crystal Česká Lípa
Za kolik: 590 korun

Proč přijít:  Koncert k nedožitým osmdesátinám skladatele Petra Hapky. Připomene nejen ranou písňovou tvorbu pro Hanu Hegerovou, ale také jeho spolupráci s největším tvůrčím partnerem Michalem Horáčkem. Během večera zazní i filmové melodie. Ke spolupráci jsou přizvané osobnosti, které Hapkovy písně interpretovaly v jeho posledním velkém projektu Kudykam. Obsazení sólistů: Kateřina Marie Tichá, Naďa Válová, Jan Maxián, Dušan Kollár. Zpěváky doprovodí orchestr sólistů v nastudování Petra Maláska.

Po masopustní farmářské a řemeslné trhy
Kdy: sobota 24. února v 8.00
Kde: náměstí Dr. E. Beneše, Česká Lípa

Proč přijít: Druhý letošní trh u Andy bude ještě ve znamení masopustních dobrot, přestože masopustní období už je za námi. Nabídne zabíjačkové hody, koblihy, koláče i dobré pivo. Chybět nebude teplá zabíjačková polévka, klobásy i uzené přímo z udírny, bramboráky, sýry, pečivo, mošty i perníky, grilované ryby, med a spoustu dalších dobrot, které se budou hodit i na Velikonoce, které jsou nedaleko. Trh tradičně přinese i zajímavý výběr řemeslných stánků – vyberete si šperky, batikovaný textil, keramiku, mýdla, výrobky ze dřeva, látek i kůže. Chybět nebude jako vždy ani živá muzika pro vaši dobrou náladu.

František Antonín Berka z Dubé
Kdy: sobota 24. února od 14.00
Kde: klubovna Vlastivědného muzea a galerie Česká Lípa

Proč přijít: Přednáška Jana Rucze. Henry Wotton kdysi napsal, že vyslanec je dobrák, poslaný do ciziny, aby tam lhal ve prospěch své země. A právě prvním profesionálním diplomatem habsburské monarchie byl František Antonín Berka z Dubé. Přednáška se pokusí nastínit, jak za barokní éry Leopolda I. probíhaly diplomatické mise, jaká byla jejich finanční náročnost, jaké bylo společenské postavení diplomatů či jak vypadal jejich běžný den. Na druhou stranu je s Berkovou osobností spojeno zejména Jablonné v Podještědí, kde si hodlal vybudovat své nové hlavní sídlo a hlavně novou rodovou hrobku po boku sv. Zdislavy – kostel sv. Vavřince.

Ferda Mravenec v cizích službách
Kdy: sobota 24. února v 15.00
Kde: Jiráskovo divadlo, Česká Lípa
Za kolik: 120 korun

Proč přijít: Jste srdečně zváni spolu se svými dětmi na veselý výlet do hmyzí říše za dobrodružstvím známé pohádkové postavičky podle stejnojmenné knížky Ondřeje Sekory. Ferda ztroskotá v cizině, je zajat rezavými mravenci a přinucen pracovat jako otrok pro různé zástupce hmyzí říše. Slouží jako trubač a nosič trumpety u čmeláka. Aportuje ulovený hmyz střevlíku Masorádovi. Odmítne nadhánět mravence mravkolvímu mláděti Ťutínkovi. Pečuje o larvy chrostíka. Ale nakonec je zachráněn a vrací se do své domoviny. Představení vám přijede zahrát Divadlo SemTamFór.

Maškarní karneval s Elsou a Olafem
Kdy: sobota 24. února v 15.00
Kde: Kulturní dům, Stráž pod Ralskem
Za kolik: 60 korun

Proč přijít: Veselá pohádková show ve stylu pohádky Ledové království plné soutěží a půísniček. Děti, které dorazí v maskách nemine odměna.

Mo/Fo Cat Clarion
Kdy: sobota 24. února ve 20.00
Kde: klub U bílýho černocha, Česká Lípa

Proč přijít: Kapela Mo/Fo Cat Clarion nacházejí velmi dobrou rovnováhu mezi spontánností a technickou náročností hry. Skupina, která má velký potenciál a která jej velmi uvážlivě využívá. Jejich hudba je zvláštní, tajemná, přitažlivá a originální. Je možné se do ní vnořit, nechat se vtáhnout a poddat se její atmosféře.

Darja Kuncová & Luděk Havel
kdy: sobota 24. února ve 20.00
Kde: Píchlá nota, Doksy
Za kolik: vstup volný

Proč přijít: Jedna z hvězd české swingové scény Darja Kuncová se opět představí s vynikajícím pianistou Luďkem Havlem ve večeru známých jazzových standardů. Osvědčená kvalita, která se stala v dokském klubu už tradicí.

Country večer, Galerie KC Cvikov.Country večer, Galerie KC Cvikov.Zdroj: archiv

Prodejní výstava králíků, Výstavní hala Česká Lípa.Prodejní výstava králíků, Výstavní hala Česká Lípa.Zdroj: archiv

Duo Jamaha, KC Sever Cvikov.Duo Jamaha, KC Sever Cvikov.Zdroj: archiv