Předchozí
1 z 3
Další

LIBERECKO

Divadelní koncert o plynutí času. Představení Teď nabídne v sobotu Naivní divadlo Liberec.Divadelní koncert o plynutí času. Představení Teď nabídne v sobotu Naivní divadlo Liberec.Zdroj: Roman Dobeš

Záhyby pohybu
Kdy: pátek 12. dubna (do 23. června)
Kde: Severočeské muzeum, Liberec

Proč přijít: Nová fotografická výstava v libereckém muzeu s názvem Záhyby pohybu představí díla fotografek Jany Marie Knotové a Aleny Češkové. Dvě autorky, dva regiony, kde žijí a tvoří a dvě základní barvy – černá a bílá – fotografie oslavující umění tance a pohybu. Instalace vám představí propojení tradičních vyjadřovacích způsobů – zastavení pohybového okamžiku pomocí světla. A co všechno je možné v při takovém způsobu práce uvidíte právě na této zajímavé výstavě.

Závěrečný večer festivalu Jeden svět
Kdy: pátek 12. dubna v 19.00
Kde: kino Varšava, Liberec
Za kolik: 200 korun

Proč přijít: Srdečně jste zváni na závěrečný večer festivalu Jeden svět v Liberci. Přijďte si popovídat o promítaných filmech, dát si něco dobrého a poslechnout si jedinečnou Rozálii. Charismatická zpěvačka, akordeonistka, herečka a tanečnice kombinuje svým nezaměnitelným syrovým projevem a jadrnou ironií dryáčnický šanson s cynickou romantikou. Svým uhrančivým půvabem a přesvědčivostí vypráví svoje životní příběhy v čistě autorských písních, které nacházejí silnou odezvu napříč spektrem publika. Svou upřímností a životní realitou vrážejí klín do dnešního vyumělkovaného, unifikovaného světa.

Tomáš Hanák – Kuba, ráj na zemi?
Kdy: pátek 12. dubna v 19.30
Kde: Kulturní centrum Vratislavice, Liberec
Za kolik: 250 korun

Proč přijít: Legendární herec, vás provede svými dobrodružstvími a dojmy z Kuby. Poslechnete si fascinující příběhy a zážitky, které Tomáš zažil na Kubě. Od setkání s místními obyvateli až po objevování tajemných míst.

Jarní workshop & orientační běh
Kdy: pátek 12. dubna v 16.00
Kde: areál Kristýna, Hrádek nad Nisou

Proč přijít: Jste zváni na druhý ročník nepříliš organizovaného Jarního workshopu na Kristýnu. Opět pro Vás bude připraven materiál pro tvoření - březové větvičky, vázací materiál, bavlnky a samozřejmě potřebné nářadí. S sebou si vezměte jen dobrou náladu, chuť si vytvořit jarní dekoraci (zajíců a vajíček už mají všichni po krk, teď začnou frčet košťata a univerzální dekorace). K dispozici budou napichováky a oheň, tak si nezapomeňte buřtíky, a pro krácení dlouhé chvíle si můžete protáhnout těla při jednoduchém orientačním běhu.

Frýdlant otevírá kastelánské křídlo
Kdy: sobota 13. dubna a neděle 14. dubna
Kde: hrad a zámek Frýdlant

Proč přijít: Po loňské reinstalaci zámku vstoupil Frýdlant do letošní sezony s nabídkou prohlídky reinstalovaného hradu, který připomíná muzeum, které zde vybudovali Clam-Gallasové a jako první šlechtický rod u nás v roce 1801 zpřístupnili veřejnosti. Poslední prohlídková trasa, která čekala na obměnu - kastelánské křídlo – se zpřístupní tento víkend a návštěvníkům bude jako doplňkový okruh nabízena zatím ve víkendovém režimu. Kastelánské křídlo připomíná Kristiána Kryštofa Clam-Gallase a jeho půvabnou manželku Josefínu. Návštěvníci se ocitnou ve 20. letech 19. století, kdy na Frýdlant oba manželé jezdili z pražského paláce a kastelánské křídlo si uzpůsobili jako byt. K vidění bude 9 nově reinstalovaných místností, které mimo jiné zahrnují ložnice Kristiána Kryštofa, jeho ženy i syna Eduarda. Ten se po tragické smrti svého staršího bratra Viléma stal pokračovatelem rodu. Josefína i Kristián Kryštof byli velcí milovníci umění, zejména pak hudby, divadla a malířství. Finančně podporovali mladé umělce, mezi nimiž byl i chrastavský malíř Josef Führich. Ten jim pak z vděčnosti věnoval jednu ze svých kreseb, kterou návštěvníci uvidí v ložnici hraběte. Na tomtéž místě jsou k vidění i kresby samotného Kristiána Kryštofa.

Od baroka po současnost
Kdy: sobota 13. dubna ve 17.00
Kde: kostel Sv. Vavřince, Dlouhý Most
Za kolik: zdarma

Proč přijít: Spolek pro sport Jeřmanice spolu s farností Dlouhý Most vás zvou na koncert dua Strofy, které tvoří Anežka Krouská na violoncello a Marek Cimbál na klavír.

Ferda mravenec v cizích službách
Kdy: sobota 13. dubna 10.00
Kde: kino, Frýdlant

Proč přijít: Vás a hlavně vaše děti čeká veselý výlet do hmyzí říše za dobrodružstvím známé pohádkové postavičky podle stejnojmenné knížky Ondřeje Sekory. Ferda ztroskotá v cizině, je zajat rezavými mravenci a přinucen pracovat jako otrok pro různé zástupce hmyzí říše. Slouží jako trubač a nosič trumpety u čmeláka. Aportuje ulovený hmyz střevlíku Masorádovi. Odmítne nadhánět mravence mravkolvímu mláděti Ťutínkovi. Pečuje o larvy chrostíka. Ale nakonec je zachráněn a vrací se do své domoviny. Děti si z představení odnesou kromě zážitku také poučení.

O tichém království
Kdy: sobota 13. a neděle 14. dubna od 10.00
Kde: Státní zámek Sychrov
Za kolik: 200 korun

Proč přijít: Víte, že pohádka může být i interaktivní zábavou? Při sledování televize to asi nejde, v kině také ne, v divadle snad, ale na zámku rozhodně. Přijeďte se podívat na příběh O tichém království. Pohádkové prohlídky proběhnou oba víkendové dny v 10, 11, 13, 14 a 15 hodin.

Teď
Kdy: sobota 13. dubna v 10.00
Kde: Naivní divadlo, Liberec
Za kolik: 100 korun

Proč přijít: Čas, jeho rozmanité fáze i neustálé plynutí. A také odlišné vnímání času z pohledu dětí i dospělých. To jsou témata nové hudební inscenace Naivního divadla – či spíše divadelního koncertu pro nejmenší děti. Autorem textů písní i básní je jeden z nejuznávanějších současných autorů pro děti, Radek Malý. K jeho tvorbě se Naivní divadlo inscenací Teď! vrací po několika letech, které uplynuly od premiéry cenami ověnčené inscenace Čechy leží u moře, atmosférické koláže z veršů obsažených v jeho knize Moře slané vody. Tentokrát čerpáme z celého jeho díla a především jsme Radka Malého požádali o písňové texty přímo na míru zamýšlené inscenace. Ta vyvrcholí v tom kratičkém okamžiku, kdy se starý rok potkává s novým. Po představení si nenechte ujít Nenechte si ujít výtvarný workshop pro děti Vyrob si svou loutku v ateliéru Naivního divadla pod vedením divadelního scénografa Kamila Bělohlávka.

Vražda v Orient expresu
Kdy: neděle 14. dubna v 16.00
Kde: Divadlo F. X. Šaldy, Liberec
Za kolik: 160 - 420 korun

Proč přijít: Divadelní adaptace jedné z nejslavnějších detektivek Agathy Christie z pera úspěšného dramatika Kena Ludwiga. Orient expres, luxusní vlak projíždějící celou Evropou, uvízl na své pravidelné cestě Balkánem ve sněhových závějích. Jen co souprava zastavila, zamrzly stroje a cestující i posádka zůstali na několik dní ponecháni napospas svému osudu. Každý se svým tajemstvím, každý se svou záhadnou minulostí. Atmosféra je napjatá, a jak už to v detektivkách bývá, dojde ke zločinu. Naštěstí je čirou náhodou mezi pasažéry vlaku také slavný belgický detektiv Hercule Poirot, který se ihned pouští do práce. Případ je nesmírně složitý a hlavní hrdina musí zapojit veškerý svůj důvtip a genialitu, aby jej vyřešil.

O Slepičce kropenaté
Kdy: neděle 14. dubna v 16.00
Kde: Knihkupectví a antikvariát Fryč, Liberec
Za kolik: 80 korun

Proč přijít: Jste zváni se svými dětmi na maňáskovou pohádku o tom, co se stalo na jednom dvorku. Volná úprava pohádky Františka Nepila je určena pro děti již od dvou let.

Festival v Malém divadle Liberec.Festival v Malém divadle Liberec.Zdroj: archiv

Čarodějné pohádky, Kino Frýdlant.Čarodějné pohádky, Kino Frýdlant.Zdroj: archiv

Dívčí válka, Česká beseda Český Dub.Dívčí válka, Česká beseda Český Dub.Zdroj: archiv

Ještěd Skyrace.Ještěd Skyrace.Zdroj: archiv

Jaro v Machníně.Jaro v Machníně.Zdroj: archiv

Duben Fest, Vratislavice nad Nisou.Duben Fest, Vratislavice nad Nisou.Zdroj: archiv

Slavnostní otevření Hospody u Kryštofa, Kryštofovo Údolí.Slavnostní otevření Hospody u Kryštofa, Kryštofovo Údolí.Zdroj: archiv

ČESKOLIPSKO

Druhý ročník běžeckého závodu Rozeběhni Stráž.Běžecký závod Rozeběhni Stráž.Zdroj: Deník/Miloslava Kroužková

Mezinárodní den Romů
Kdy: pátek 12. dubna od 17.00
Kde: KD Bohemia Nový Bor

Proč přijít: Novoborská organizace Rodina v centru zve na oslavu Mezinárodního dne Romů. Na programu bude předtančení klientů - dětí z Nízkoprahového zařízení pro děti a mládež, dále turnaj ve fotbálku, budou se podávat romské speciality a zazní i pravá romská kapela Ernest Dančo band. Následovat bude diskotéka. Akce je pro všechny lidi a měla by být nahlédnutím do romské kultury.

Rozeběhni Stráž
Kdy: sobota 13. dubna od 8.30
Kde: Hotel Uran, Stráž pod Ralskem
Za kolik: startovné 200/300 korun

Proč přijít: Třetí ročník běžeckého závodu, který pořádá strážská základní škola. Přijeďte si zazávodit do krásné krajiny v okolí Stráže pod Ralskem. Nenáročný závod bude rozdělen na dva okruhy. Kratší šesti kilometrový, delší 15 km. Součástí programu budou i dětské závody Nordic Walking na 6 km. Start i cíl bude ve Stráži pod Ralskem na hrázi u hotelu Uran. Více ZDE

Old Minka band
Kdy: sobota 13. března ve 20.00
Kde: klub U bílýho černocha, Česká Lípa

Proč přijít: Čeká vás hudební setkání s českolipskou skupinou hrající vlastní tvorbu Oldřicha Minky. Melancholie, spodní proudy a temné undergroundové rytmy. Poezie Oldy Minky (a několika dalších autorů) náležitě onu temnotu lidského nitra podtrhuje. A když ty verše slyšíte, tak víte, že Olda dobře ví, o čem zpívá.

Regionem za Velké války
Kdy: sobota 13. dubna ve 14.00
Kde: klubovna Vlastivědného muzea, Česká Lípa

Proč přijít: Během přednášky vám Radek Andonov představí „Velkou válku“ na starých pohlednicích České Lípy.

Filip Šimandl
Kdy: sobota 13. dubna ve 20.00
Kde: klub Píchlá nota, Doksy

Proč přijít: Akustický recitál písní Filipa Šimandla, vítězného textaře minulé Porty, vás zaujme zhudebněnými příběhy, prostě písněmi ze života se skvělým folkrockovým doprovodem. Během loňského roku si Filip Šimandl svým sympatickým projevem získal v okolí už stálé publikum. Srdečně tak zveme na tento koncert i vás. Vstup je volný.

Princezna se zlatou hvězdou na čele
Kdy: neděle 14. dubna v 15.00
Kde: KC Sever, Cvikov
Za kolik: 80 korun

Proč přijít: Jste srdečně zváni spolu se svými dětmi na klasickou pohádku s písničkami, která se nechává volně inspirovat dílem Boženy Němcové. Děj vás zavede do království krále Dobroslava, jehož jediná dcera, princezna Lada, právě slaví osmnácté narozeniny. Ty pokazí návštěva krále Kazisvěta, který vládne v sousední zemi a chce donutit Ladu, aby se stala jeho ženou. Lada musí před zlým králem uprchnout a hledat štěstí daleko od domova, což se jí nakonec podaří v království prince Radovana.

Pověsti hradů spatřených
Kdy: probíhá do 28. října
Kde: Památník K. H. Máchy, Doksy

Proč přijít: Karel Hynek Mácha, známý především jako autor epické básně "Máj", byl nejen vášnivým básníkem, ale také talentovaným kreslířem. Během svých cest po českém venkově si Mácha často vybíral za motiv starobylé hrady a zříceniny, které mu poskytovaly nevyčerpatelný zdroj inspirace. Staré pověsti a legendy spojené s těmito místy ho fascinovaly a staly se nedílnou součástí jeho tvůrčího procesu. Příroda byla pro mladého básníka inspirací i útočištěm. Mácha podnikl za svůj krátký život mnoho pěších výletů. Putoval sám nebo se svým přítelem Eduardem Hindlem, který ho v létě roku 1832 přivedl poprvé i do našich končin. Známé jsou jeho cesty do Krkonoš a dokonce i do daleké Itálie. Při svém putování zemí českou, zemí milovanou, navštívil a zaznamenal Mácha některé hrady i několikrát. Plány cest a seznam „hradů spatřených“ si zapisoval do Zápisníku, Černého sešitu, Hnědého sešitu. V jeho pozůstalosti se dochovalo 115 kreseb a akvarelů. Většina skic vznikala přímo na cestách, některé později Mácha doma koloroval. Vy si teď můžete přečíst známé i neznámé pověsti hradů, které na svých poutích navštívil Karel Hynek Mácha a které třeba už tenkrát vyslechl od místních lidí a mohly se stát inspirací pro jeho tvorbu.

Dvě doby Jiřího Kubového
Kdy: probíhá do 11. května
Kde: Galerie Pošta, Dubá

Proč přijít: První výstavou letošní sezony v dubské galerii Pošta bude prezentace nevšední tvorby ústeckého umělce Jiřího Kubového. Narodil v roce 1950 v Mostě a celým životem je spojen se severem Čech - v Roudnici prožil dětství a roku 1967 se stěhuje do Ústí nad Labem, kde žije dodnes. Od roku 1968 začíná tvořit, maluje obrazy na lepenky, sololity, používá i nezvyklé materiály jako dřevěné tyče, dráty, desky, atd. Obvykle Kubového menší výstavy prezentují nové práce, dubská výstava tak výrazně vybočuje, pod názvem Dvě doby představí divákům právě dvě doby - poslední práce, které jen tak tak jsou zaschlé a nafocené a bude jim věnována největší místnost galerie. Ve zbytku výstavních prostor si může návštěvník prohlédnout práce staré, z let sedmdesátých, které až na jednu nebyly zatím nikde vystaveny. Výstavu kurátorsky připravil Petr Pokorný.

Českolipské ozvěny Ekofilmy, pobočka ADRA Česká Lípa.Českolipské ozvěny Ekofilmy, pobočka ADRA Česká Lípa.Zdroj: archiv

Interaktivní výstava v Mimoni.Interaktivní výstava v Mimoni.Zdroj: archiv

Diskotéka, Galerie KC Sever Cvikov.Diskotéka, Galerie KC Sever Cvikov.Zdroj: archiv

Oldies party, DK Ralsko Mimoˇm.Oldies party, DK Ralsko Mimoň.Zdroj: archiv

Maškarní šibřinky, Sklípek Staré Splavy.Maškarní šibřinky, Sklípek Staré Splavy.Zdroj: archiv

Týden oslav k Mezinárodnímu dni Romů, Nový Bor.Týden oslav k Mezinárodnímu dni Romů, Nový Bor.Zdroj: archiv

Cestopisná beseda s Tomášem Hanákem, KD Zákupy.Cestopisná beseda s Tomášem Hanákem, KD Zákupy.Zdroj: archiv

Koncert Saši Niklíčkové, Kravaře.Koncert Saši Niklíčkové, Kravaře.Zdroj: archiv

JABLONECKO

Vltava.Vltava.Zdroj: archiv

1. koncert Tanvaldského hudebního jara 2024
Kdy: pátek 12. dubna v 18.30
Kde: kino, Tanvald
Za kolik: 150/50 korun

Proč přijít: První koncert vážné hudby v rámci 68. ročníku Tanvaldského hudebního jara 2024 je zároveň poctou Smetanovu triu (1934-2024), které slaví výročí. Kromě něj se představí Barocco sempre giovane.

Krausberry
Kdy: pátek 12. dubna ve 20.00
Kde: Klub Na Rampě, Jablonec nad Nisou
Za kolik: 400 korun

Proč přijít: Nespoutaná a živočišná. Právě taková pověst provází kapelu, kterou založil bubeník, zpěvák, skladatel a textař Martin Kraus, když se v roce 1984 rozešel po tříletém soužití se skupinou Bluesberry. Jednu ze zásadních rolí v tvorbě kapely hrálo přátelství Martina Krause a Zdeňka Vřešťála ze skupiny Nerez, který zpočátku v kapele hrál na basu. Právě on pro Krausberry napsal zásadní songy jako Vlakem na Kolín, Ohníčky nebo Ubrusy. Většinu textů si ovšem stvořil Martin Kraus osobně. Zazní hity Kořenová zelenina, Starý časy, Šiksa a gádžo, Vendulka, Můstek, Sluneční hrob, Podíly, Hospodskou holku, Na Hrad, Vlak na Kolín a další.

Odemykání Jizery
Kdy: sobota 13. dubna od 10.00
Kde: areál Žluté plovárny, Malá Skála

Proč přijít: Tradiční zahájení nové sezony na Jizeře bude plné dobrodružství. Zahajovací ceremoniál,  kdy otužilci předají symbolický klíč vodácké komunitě, doplní napínavý závod Tamzpátky, kdy závodníci nejprve zamíří na lodích po proud řeky směr Penzion Křížky a následně se vrátí po Greenway Jizera zpět na koloběžkách. V případě příznivého počasí akce nabídne bohatý doprovodný program. Na zábavu se můžou těšit děti i dospělí, v areálu Žluté plovárny bude celá řada tematických aktivit ve stylu vodáctví - jako například hod házečkou na cíl nebo oblékání plovacích vest na čas aj. Pro děti bude připraveno, jako již tradičně, pohádkové představení. Od 10 do 13 hodin bude hrát živá hudba, program pro děti nabídne dvě pohádková představení, první od 11 hodin a druhé od 13 hodin. Až do 16 hodin bude v areálu Žluté plovárny spousta zábavných aktivit s vodáckou tematikou pro rodiny s dětmi.

Volupsije: 55 let
Kdy: sobota 13. dubna ve 20.00
Kde: Eurocentrum, Jablonec nad Nisou
Za kolik: 250 korun

Proč přijít: Koncert živoucí jablonecké legendy, která své country zahrála návštěvníkům na bezpočtu vystoupení nejen v Čechách, ale i v mnoha dalších zemích Evropy, v Tunisu, USA i Mexiku. Oslavte s kapelou 55leté výročí její existence. Skupina Volupsije vznikla původně jako bluegrassová kapela. Postupně měnila obsazení i styl hudby a dnes hraje převážně moderní country. Za dobu své existence vydala několik alb a další desítky písní, vyhrála Portu a získala Zlatou Portu. V rámci sobotí speciální akce vystoupí nejen současná sestava skupiny, ale i dřívější členové. Těšit se můžete i na hudební hosty, jimiž budou: Jaroslav Samson Lenk, taneční skupina Countryon, Míla Ferles, Karel Lukeš, Mirek Havrda či Pepa Vaniš.

Vltava
Kdy: sobota 13. března ve 20.00
Kde: Klub Na Rampě, Jablonec nad Nisou
Za kolik: 430 korun

Proč přijít: Vltava je jednou z nejosobitějších českých hudebních skupin a současně oblíbenou stálicí klubových i festivalových pódií. Pestré skladby plné obrazů a nakažlivé hudební energie spolehlivě zasahují posluchače všech generací. Koncertní program se opírá o známé skladby kapelové historie a současně představuje nejnovější písně z aktuálního alba "Spass muss immer sein", díky kterému byla Vltava nominována v Cenách Anděl 2022 na Skupinu roku.

Dubnové jízdy na Zubačce.Dubnové jízdy na Zubačce.Zdroj: archiv

Rok české hudby - vernisáž, Kino Jas Járy Cimrmana Tanvald.Rok české hudby - vernisáž, Kino Jas Járy Cimrmana Tanvald.Zdroj: archiv

Tvořivé odpoledne, kulturní sál v Josefově Dole.Tvořivé odpoledne, kulturní sál v Josefově Dole.Zdroj: archiv

Jarní bazárek, Kulturní centrum Harrachov.Jarní bazárek, Kulturní centrum Harrachov.Zdroj: archiv

Jarní koncert ve Smržovce.Jarní koncert ve Smržovce.Zdroj: archiv

Bubnování pro děti, Klub Na Rampě Jablonec nad Nisou.Bubnování pro děti, Klub Na Rampě Jablonec nad Nisou.Zdroj: archiv

Beseda s Gábinou Novotnou - Budínovou, Automoto Museum Lučany nad Nisou.Beseda s Gábinou Novotnou - Budínovou, Automoto Museum Lučany nad Nisou.Zdroj: archiv

Divadelní představení Kuřačky a spasitelky, KD Rokytnice nad Jizerou.Divadelní představení Kuřačky a spasitelky, KD Rokytnice nad Jizerou.Zdroj: archiv

Cestopisná přednáška, Enviro Plavy (u ZŠ).Cestopisná přednáška, Enviro Plavy (u ZŠ).Zdroj: archiv

Program na duben v Klubu KUS Turnov.Program na duben v Klubu KUS Turnov.Zdroj: archiv

Koncert skupiny Adaptace, Pěnčín u Turnova.Koncert skupiny Adaptace, Pěnčín u Turnova.Zdroj: archiv