Předchozí
1 z 3
Další

LIBERECKO

Liberecké Velikonoce.Liberecké Velikonoce.Zdroj: Deník/Martin Štefanov

Liberecké Velikonoce 2024
Kdy: probíhá do neděle 31. března
Kde: náměstí Dr. E. Beneše, Liberec

Proč přijít: Tradiční velikonoční trhy před libereckou radnicí s bohatým doprovodným programem začnou v pátek a potrvají až do Božího Hodu velikonočního v neděli 31. března. Jako vždy vás po celý více než týden čeká každý den hudební program, divadelní představení i celá řada workshopů a dílen, kde si vyrobíte velikonoční dekorace. Se svou velikonoční pentličkou můžete pomoci i ozdobit městskou velikonoční břízu. Součástí akce bude až do středy 3. dubna výstava Velikonoce očima dětí, která proběhne v v 1. a 2. patře historické budovy radnice a představí tvořivost dětí z libereckých mateřských škol. Po celou dobu trhů vás samozřejmě čekají stánky s dobrotami i tématickým zbožím. Mezi náměstím Dr. E. Beneše a Soukenným náměstím vás bude vozit velikonoční vláček a před libereckou radnicí pro vás budou v provozu dva dětské kolotoče. Podrobný program na jednotlivé dny oslav letošních Velikonoc najdete na www.visitliberec.eu.

Kateřina Marie Tichá a Bandjeez
Kdy: čtvrtek 28. března od 20.00
Kde: KC Vratislavice 101010
Za kolik: 390/450 korun

Proč přijít: Zpěvačka, skladatelka, držitelka prestižní Ceny Anděl Kateřina Marie Tichá na sebe výrazně upozornila svým debutovým albem Sami (2020). Tímto pozoruhodným uměleckým počinem získala respekt odborné veřejnosti a zároveň mnoho nových nadšených posluchačů a obdivovatelů. Nyní přichází s první oficiální nahrávkou z připravovaného alba. To vzniká již ve spolupráci s legendární kapelou Davida Stypky – Bandjeez. Píseň Plamen doprovází videoklip režiséra Ondřeje Kudyna, který představuje Kateřinu nejen jako výjimečnou interpretku, ale poprvé i jako tanečnici. Koncert se uskuteční v rámci turné Plamen 2024.

Velikonoce na zámku Lemberk
Kdy: pátek 29. března – pondělí 1. dubna v 10.30
Kde: Státní zámek Lemberk
Za kolik: 160 korun

Proč přijít: Speciální prohlídky velikonočně vyzdobeného clam-gallasovského apartmá včetně zámecké kaple s průvodcem. Ukázka velikonočního slavení a zvyků šlechty zaměřená na 20. – 30. léta 20. století. Po zimní přestávce na úvod nové sezóny bude v době velikonočních svátků také otevřena středověká věž, a to vždy mezi 9. a 15. hodinou. Na věž se platí vstupné zvlášť a činí 80 korun.

Velikonoce na Grabštejnu
Kdy: pátek 29. března (do 1. dubna)
Kde: Státní hrad Grabštejn

Proč přijít: Začátek sezóny na našich památkách letos vychází na Velikonoce, a tak se i na Grabštejnu můžete těšit na vyzdobené interiéry, dětské prohlídky, na kterých budou vaše děti hledat klíč od hraběcí pokladnice a tvůrčí dílny, abyste si z hradu mohli odnést něco do vaší velikonoční výzdoby. Všechny informace najdete na www.hrad.grabstejn.cz.

Poznej autismus jinak
Kdy: pátek 29. března – úterý 2. dubna
Kde: lesopark Vratislavice, Liberec
Za kolik: vstup zdarma

Proč přijít: Liberecká organizace Centrum LIRA, která pomáhá rodinám dětí s postižením a poskytuje sociální služby rané péče a sociálně aktivizační služby pro rodiny s dětmi s PAS v rámci celého Libereckého kraje, se připojila ke Světovému dni porozumění autismu (2. 4.). Jejími klienty jsou totiž i rodiny dětí s poruchou autistického spektra. Letos LIRA připravila stezku s úkoly, která bude osvětou a přiblížením toho, co to autismus je, jak se lidé s autismem cítí, co prožívají. Stezka je vhodná nejen pro jednotlivce a studenty, ale i pro rodiny s dětmi. Vyzkoušíte si, jaké to je, když žijete s autismem. Návštěvníci si vyzkouší například tyto aktivity: dívejte se vzájemně do očí, postavte z přírodnin obličeje, hmatová krabice, složení básničky pomocí obrázků. Celá akce bude probíhat v termínu 29. 3. - 2. 4. v Lesoparku Zámecký vrch - Vratislavice nad Nisou. Během těchto dnů mohou návštěvníci kdykoliv dorazit a stezku si projít. Pro diagnózu autismu je charakteristická modrá barva, proto se můžete zapojit i do výzvy Den v modrém - projít stezku v modrém oblečení a vyjádřit tak podporu lidem s autismem a zároveň pomoci toto téma přiblížit ostatním. Není to však podmínkou pro účast na stezce.

Velikonoční zábava v Babylonu
Kdy: pátek 29. března – neděle 31. března
Kde: Centrum Babylon, Liberec
Za kolik: vstup zdarma

Proč přijít: Centrum Babylon Liberec zve děti i rodiče o letošních Velikonocích na zábavný program v Královské zahradě. Dvě veselé pohádky představí Divadlo Krabice, velikonoční show s interaktivní hrou i soutěžemi o ceny nabídnou animátoři z DanceMission.CZ a hudebně pohybový program se zvířátky přiveze oblíbená Pája Papagája. Dále budou probíhat každý den výtvarné dílničky, kde si můžete zkusit uplést pomlázku, malovat vajíčka nebo vyrobit velikonoční dekorace. Můžete též zakoupit výrobky Sdružení TULIPAN, a podpořit tak činnost handicapovaných. Program na jednotlivé dny najdete na www.centrumbabylon.cz.

Eridu
Kdy: sobota 30. března ve 20.00
Kde: Bar Ateliér, Liberec
Proč přijít: Kapela z nedalekého Jablonce tvoří a hraje hlavně vlastní hudbu ve stylu 60. a 70. let.

Velikonoce pro děti
Kdy: neděle 31. března v 10.00
Kde: Vše sportovní areál Obří Sud Javorník, Jeřmanice

Proč přijít: V areálu Obří sud je připraven tradiční velikonoční program, který se na Javorníku koná každý rok. Největším lákadlem je lanová dráha na kopec Javorník, která bude v provozu od 10 do 15 hodin a děti na ní mají jízdu zdarma. V lese za horní stanicí lanové dráhy kolem cesty do restaurace Obří sud mohou děti hledat penízek Obří sud. Kromě toho, že to bude zábava s dobrodružství, každé jedno dítě, které přinese jeden nalezený penízek do restaurace Obří sud, dostane milé překvapení v podobě velikonoční odměny.

Velikonoční sobota
Kdy: sobota 30. března ve 14.00
Kde: centrum obce, Kryštofovo údolí

Proč přijít: Kryštofoúdolský okrašlovací spolek vás srdečně zve na velikonoční setkání, které se bude konat v centu obce, v blízkosti hospody U Kryštofa. Čeká vás program plný zábavy – nejen děti se naučí plést pomlázky, proběhne také „historické velikonoční okénko“, v němž se dozvíte vše o tradicích, spojených s těmito svátky a také o tom, jak Velikonoce slavili naši předci. Lákavá bude rovněž soutěž o nejkrásnější a nejchutnější mazanec, tak si program na sváteční sobotu nenechte ujít.

Cum decode
Kdy: neděle 31. března v 18.00
Kde: Kostel sv. Bonifáce, Liberec

Proč přijít: Boží Hod velikonoční je nejvýznamnějším velikonočním svátkem a při té příležitosti jste zváni na koncert sboru Cum decode. Zazní skladby J. S. Bacha, J. H. Scheina, H. Schütze, F. Mendelssohna nebo J. Rheinbergra.

Jeden svět
Kdy: pondělí 1. dubna (do 19. dubna)
Kde: kino Varšava, Liberec

Proč přijít: Výstava Jeden svět, která je součásti mezinárodního festivalu dokumentárních filmů, je stejně tak rozmanitá jako festival sám o sobě. Přestože oficiální vernisáž výstavy proběhne až 8. dubna, obrazy budou k vidění již od Velikonočního pondělí.

Velikonoce na Zámku Svijany
Kdy: pondělí 1. dubna v 9.00
Kde: Zámek Svijany

Proč přijít: Na Velikonoční pondělí se otevřou brány Zámku Svijany a bude pro vás připravena jarní nadílka kvízů. Po celý den obdržíte zdarma ke každé zakoupené vstupence Zámecký nebo Venkovní kvíz pro děti. Při správném vyplnění prvních deset návštěvníků obdrží mapku, podle které najdou nadílku od velikonočního zajíčka. Sladká odměna čeká i na ostatní.

Putování za pomlázkou, Proseč pod Ještědem.Putování za pomlázkou, Proseč pod Ještědem.Zdroj: archiv

Velikonoční bohoslužby, Dlouhý Most.Velikonoční bohoslužby, Dlouhý Most.Zdroj: archiv

Velikonoční stezka, Hodkovice nad Mohelkou.Velikonoční stezka, Hodkovice nad Mohelkou.Zdroj: archiv

Rockový festival, Pivní bar Azyl Liberec.Rockový festival, Pivní bar Azyl Liberec.Zdroj: archiv

Výstava Za hranice animace, Severočeské muzeum Liberec.Výstava Za hranice animace, Severočeské muzeum Liberec.Zdroj: archiv

ČESKOLIPSKO

Pašijové hry. Rok 2023. Česká Lípa.Pašijové hry. Rok 2023. Česká Lípa.Zdroj: Deník/Petr Pokorný

Velikonoce na zámku
Kdy: probíhá do 14. dubna
Kde: státní zámek Zákupy

Proč přijít: V Zákupech vám tradičně v době velikonočních svátků nabídnou prohlídku velikonočně vyzdobených interiérů zimního zámeckého okruhu.

Jarní SWAP
Kdy: sobota 30. března od 9.00
Kde: na hrázi Hamerského jezera, Hamr na Jezeře
Za kolik: vstup zdarma

Proč přijít: Na této akci se můžete zbavit vytříděných věcí po jarním úklidu. Název SWAP znamená z angličtiny "vyměnit" a tak to také funguje, bez peněz. Prostě přijdete s taškou věcí, které už doma nepotřebujete a rádi by jste je ještě někomu darovali, jen zrovna nemáte komu. Na začátku ji odevzdáte dobrovolníkům, které věci okamžitě roztřídí do různých kategorií a připraví pro další návštěvníky. Poté se můžete vydat na lov věcí, které přinesl někdo jiný a které by se vám doma hodily. Vše si rovnou můžete vzít, nikoho se nemusíte ptát, počet odnesených věcí není limitován. A co je vhodné na takovou akci přinést? Vše co přinesete v rukách. Oblečení (vyprané), knihy, hračky, věci pro domácnost, dílnu, zahradu. Ale také velikonoční dekorace a jelikož je jaro, můžete vyměnit vaše přebytky sazenic na zahradu či řízky pokojových rostlin. To co na akci zůstane a nenajde si nový domov, poputuje charitě. Zajištěno bude také občerstvení a těšit se můžete také na skvělou harmonikářku Markétu Ježkovou a její jarmareční písně! Pokud sebou přinesete taky něco dobrého, pořadatelé z okrašlovacího spolku B.Ú.H. se zlobit nebudou. Děti se mohou těšit na velikonoční stezku plnou tematických úkolů podél jezera.

Velikonoce u muzea
Kdy: sobota 30. března ve 12.00
Kde: Městské muzeum, Mimoň

Proč přijít: Po celý den je v Mimoni připraven bohaty velikonoční program. Mezi 12. a 17. hodinou budou probíhat prohlídky kaple Božího Hrobu s průvodcem, prohlídky muzea a bohatý stánková prodej. Od 13 do 17 hodin se mohou děti zúčastnit kreativní činnosti ve velikonoční dílně: čeká je pletení pomlázek, malování sádrových odlitků, malování vajíček voskem a enkaustika – speciální výtvarná technika, která pracuje s voskem, malování na obličej, velikonoční zábavné úkoly, ukázky ručních prací (paličkování, práce se sklářským kahanem). Ve 14 hodin sehraje Loutkové divadlo Kozlík pohádku O neposlušných kůzlátkách, v 15 hodin vás čeká Cimbálová muzika Miroslava Kotlára, v 16 hodin pak vyhlášení soutěže o nejkrásnější velikonoční vajíčko.

Pašije 2024
Kdy: pátek 29. března ve 13.00
Kde: Vodní hrad Lipý, Česká Lípa
Za kolik: 100 korun

Proč přijít: Hra o posledních dnech a ukřižování Ježíše Krista patří už neodmyslitelně k velikonočním tradicím v České Lípě. I letos bude k vidění na Velký pátek v prostorách Vodního hradu Lipý. Hru sehraje Ochotnický spolek Lípa – OSLI z.s., o hudební doprovod pak Příležitostný orchestr ZUŠ Česká Lípa pod vedením Pavla Hrice a hosté. V rámci doprovodného programu vystoupí skupina Řemdih hrající historickou hudbu. Návštěvníci si také budou moci v prostorách hradu vychutnat speciality dobové kuchyně.

Velikonoce na Pohádkovém zámku
Kdy: sobota 30 března ve 13.00
Kde: Zámek Horní Libchava
Za kolik: 130/90 korun

Proč přijít: Brány zámku se otevřou ve 13 hodin, kdy se zároveň otevře dětská dílna a herna. Ve 13.30 začnou pohádkové prohlídky zámku. V 15.15 proběhne divadelní pohádkové představení v hlavním sále. K Velikonocům neodmyslitelně patří také různé tvoření a vyrábění, takže si budete moci uplést pomlázku či vymalovat dřevěnou kraslici. Za příznivého počasí na vás bude čekat pohádková stezka lesoparkem a zúčastnit se s vašimi dětmi můžete i hledání vajíček. Zábavný sváteční program potrvá až do 18 hodin.

Velikonoce na zámku v Doksech
Kdy: sobota 30. března ve 14.00
Kde: Zámek Doksy

Proč přijít: Přijďte oslavit se svými dětmi Velikonoce netradičně na zámku v Doksech. Od 14 hodin bude v zámeckém parku připravena velikonoční stezka s úkoly, můžete se také realizovat ve velikonoční tvořivé dílně, upletete si vlastní pomlázku, setkáte se s živým Pinďou z pohádkového Čtyřlístku a samozřejmě budou i sladké odměny pro účastníky stezky. Navštívit můžete také Muzeum Čtyřlístek, které bude tento den mimořádně otevřeno od 13 do 17 hodin.

Premiéra s delegací - Gump: Jsme dvojka
Kdy: sobota 30. března od 15.00 (Nový Bor) a 17.00 (Česká Lípa)
Kde: Městské kino Nový Bor, Kino Crystal Česká Lípa

Proč přijít: Nová Gumpova cesta začne přesně tam, kde ta předchozí skončila. Se svým milovaným Béďou Kozím Bobkem projde hlavní zvířecí hrdina příběhem, který už jim dávno předtím napsaly hvězdy. A zatímco Gumpův první příběh byl smutnější, v jeho volném pokračování s názvem Gump – jsme dvojka se diváci mohou těšit na spoustu vtipných zvířecích scén. Vedle hlavního hrdiny se nově objeví také psí slečna Jenny, která si zahraje Gumpovu sestru Kytičku. Film v českolipských kinech uvede herecká a tvůrčí delegace, nebude chybět živý Gump a autogramiáda.

Lee A. Davidson band
Kdy: sobota 30. března ve 20.00
Kde: klub Píchlá nota, Doksy

Proč přijít: Jazz, funk, soul i gospel v podání vynikajícího amerického jazzmena, zpěváka a dirigenta Lee Andrew Davisona za doprovodu legendy české jazzové scény saxofonisty Josefa Kolína, stříbrného pianisty České republiky 2015 Luďka Havla a předního swingového hráče na bicí Jaromíra Helešice. Skutečná lahůdka čtyř profesionálů s velkou invencí a ryzím jazzovým srdcem.

Velikonoční jarmark
Kdy: neděle 31. března v 11.00
Kde: Vodní hrad Lipý, Česká Lípa

Proč přijít: Téměř celodenní program na hradě vám zpříjemní Boží Hod velikonoční. Čeká vás jarmark s jarním a velikonočním sortimentem a od 10 do 17 hodin jsou připraveny tvůrčí dílny s velikonoční tematikou pro děti v Centru textilního tisku. V rámci kulturního programu se můžete těšit na Máňa trio, Velikonoční chůdaře, po celý den budete mít možnost si uplést pomlázku z pomoci odborníka a poznat či připomenout si další sváteční zvyky. V 15 hodin si nenechte ujít pohádku Jak pan Slepička s paní Kohoutkovou malovali vajíčka.

Velikonoční plavby na Máchově jezeře.Velikonoční plavby na Máchově jezeře.Zdroj: archiv

Hledání pokladu ve Sloupu v Čechách.Hledání pokladu ve Sloupu v Čechách.Zdroj: archiv

Velikonoční tvořivá dílnička, Sloup v Čechách.Velikonoční tvořivá dílnička, Sloup v Čechách.Zdroj: archiv

Českolipské ozvěny Ekofilmy, pobočka ADRA Česká Lípa.Českolipské ozvěny Ekofilmy, pobočka ADRA Česká Lípa.Zdroj: archiv

Velikonoční zábava, Hotel Grand Doksy.Velikonoční zábava, Hotel Grand Doksy.Zdroj: archiv

II. Prácheňský ples, Motorest U Koně, Prácheň.II. Prácheňský ples, Motorest U Koně, Prácheň.Zdroj: archiv

Blešák v Prysku.Blešák v Prysku.Zdroj: archiv

Interaktivní výstava v Mimoni.Interaktivní výstava v Mimoni.Zdroj: archiv

JABLONECKO

Velikonoční trhy v Jablonci nad Nisou. Rok 2023.Velikonoční trhy v Jablonci nad Nisou. Rok 2023.Zdroj: Deník/Radka Baloghová

Velikonoční slavnosti
Kdy: středa 27. března – pátek 29. března
Kde: Jablonec nad Nisou
Za kolik: vstup zdarma

Proč přijít: Vydejte se od středy 27. do pátku 29. března do centra Jablonce nad Nisou a užijte si tradiční Velikonoční slavnosti. Čekají vás trhy s velikonočním zbožím, řemeslnými výrobky, jídlem a pitím. Těšte se na každodenní folklórní program plný hudby, tance i divadelních vystoupení. V případě hezkého počasí se můžete vydat na prohlídku radniční věže a nebudou chybět ani velikonoční dílničky. Program na webu https://www.kulturajablonec.cz/akce/velikonocni-slavnosti-2024/.

Sirenc Tour
Kdy: čtvrtek 28. března od 20.00
Kde: Klub Na Rampě Jablonec nad Nisou
Za kolik: 250 korun

Proč přijít: Přidejte se k jedinečné symphonic-metalové tour kapel Emrei's (ex Wishmasters) a Surma. Těšit se můžete na výjimečně melodie a vokály v podání Shirley Tracanna (Emrei's) a Viktorie Surmové (Surma). Vstupte do světa Sirens a nechte se unést symfonickým metalem!

Pašijové hry
Kdy: pátek 29. března ve 13.00
Kde: Hrad Valdštejn

Proč přijít: Velký pátek bude na Valdštejnu zpestřen Pašijovými hrami v podání souboru ZKUS Malá Skála. Představení proběhne na prvním hradním nádvoří. Akce za dobrovolné vstupné se koná pouze za příznivého počasí, tedy bez deště.

Kouzelné Velikonoce
Kdy: pátek 29. března v 17.00
Kde: Kulturní centrum, Harrachov
Za kolik: 200 korun

Proč přijít: Oslavit Velikonoce netradičně můžete se svými dětmi na Velký pátek v Harrachově. Připravena je kouzelnická show, kde se spolu s kouzelníkem děti mimo jiné naučí, jak z balónků vytvarovat zvířata a jiné věci či postavy.

Velikonoční prázdniny
Kdy: probíhá do 31. března
Kde: Muzeum skla a bižuterie, Jablonec nad Nisou

Proč přijít: Velikonoce – to jsou také další prázdniny pro vaše děti. Spolu s nimi si je můžete až do neděle zpestřit v jabloneckém muzeu výrobou zvířátek z plyšových drátků nebo velikonoční dekorace z vlny a barevných perliček. Na všechny uvedené akce platí zvýhodněné vstupné (snížené pro dospělé, děti zdarma). Akce se koná za podpory Ministerstva kultury ČR, Libereckého kraje, statutárního města Jablonec nad Nisou a Nadace Preciosa. Potřebné informace najdete na webu muzea – www.msb-jablonec.cz.

Večer s cimbálem
Kdy: pátek 29. března ve 20.00
Kde: Eurocentrum, Jablonec nad Nisou
Za kolik: 100 korun

Proč přijít: Na tradiční večer plný lidové hudby, zpěvu a ukázek tanců se diváci mohou těšit ve velkém sále Eurocentra. V programu vystoupí Cimbálová muzika Pazúr a hostitelský Folklorní soubor Nisanka, který v letošním roce slaví 60. výročí od svého založení. Folklorní soubor Nisanka byl založen v roce 1964 a zpracovává lidovou kulturu, písně, tance a zvyky Pojizeří, Podještědí a Podkrkonoší. Vystupuje v tradičních krojích a při sestavování repertoáru čerpá především ze sbírek Pavla Krejčího a českodubského řídícího učitele Václava Havla. Autorkou veškerých choreografií je Jana Hanajová. Nezaměřuje se pouze na interpretaci písní a tanců, ale snaží se ztvárnit tradice tak, aby oslovily současného diváka. Nisanka byla hostem mnoha festivalů a přehlídek v České republice a navštívila v minulosti deset zemí Evropy. Soubor vychoval mnoho generací tanečníků, zpěváků, hudebníků a stal se neopominutelnou součástí kulturního života ve městě.

Historické jízdy na Zubačce.Historické jízdy na Zubačce.Zdroj: archiv

Velikonoční prodejní výstava, OÚ Plavy.Velikonoční prodejní výstava, OÚ Plavy.Zdroj: archiv

Velikonoce na Dlaskově statku.Velikonoce na Dlaskově statku.Zdroj: archiv

Velikonoce na Bramberku.Velikonoce na Bramberku.Zdroj: archiv

Velikonoce na Horním Tanvaldu.Velikonoce na Horním Tanvaldu.Zdroj: archiv

Pletení pomlázky na Protržené přehradě.Pletení pomlázky na Protržené přehradě.Zdroj: archiv

Velikonoce v Riedelově vile, Desná.Velikonoce v Riedelově vile, Desná.Zdroj: archiv

Oldies party, sokolovna Těpeře.Oldies party, sokolovna Těpeře.Zdroj: archiv

Dívčí válka, sokolovna Jirkov u Železného Brodu.Dívčí válka, sokolovna Jirkov u Železného Brodu.Zdroj: archiv

Kouzelnická show, KD Harrachov.Kouzelnická show, KD Harrachov.Zdroj: archiv

Classic Rock Show - Tribute to The Beatles, Klub Na Rampě Jablonec nad Nisou.Classic Rock Show - Tribute to The Beatles, Klub Na Rampě Jablonec nad Nisou.Zdroj: archiv

Velikonoční zábava, KD Sklář Desná.Velikonoční zábava, KD Sklář Desná.Zdroj: archiv