Předchozí
1 z 3
Další

LIBERECKO

Loutková výstava v Severočeském muzeu zavede až za hranice animace.Loutková výstava v Severočeském muzeu zavede až za hranice animace.Zdroj: Liberecký kraj

Za hranice animace: Voděná loutka v českém filmu
Kde: Severočeské muzeum Liberec
Kdy: 14. března - 2. června 
Za kolik: vstupné dobrovolné

Proč přijít: Výstava, kterou pořadatelé uchystali ve spolupráci s organizátory filmového festivalu Anifilm. Expozice jako první uceleně zkoumá fenomén voděných loutek v české kinematografii. K vidění je ve Velkém sále v přízemí muzea a doplní ji doprovodný program. K vidění budou nejen samotné loutky, ale také dekorace, celé scény, výtvarné návrhy, skici či filmové plakáty od výtvarníků a výtvarnic, jakými jsou Jan Švankmajer, František Antonín Skála, Jakub Dvorský či Bára Čechová. „Je zajímavé, jak natáčení s divadelními loutkami prostupuje českou kinematografií. Objevuje se hned na začátku třicátých let dvacátého století, kdy se na plátno dostává divadelní dvojice Spejbl a Hurvínek,“ řekl kurátor výstavy David Kubec. „Přes kultovní filmy Jana Švankmajera a televizní loutky, iluzivní i neiluzivní, se výstava překlene do současné kinematografie. Tam už na diváky čekají známé loutky z filmu Kuky se vrací nebo Malý pán, ale také rarity, jako jsou charaktery z pozapomenutého filmu Chcípáci, který natočil divadelní soubor Buchty a loutky.“ Na výstavě si tak návštěvníci prohlédnou mimo jiné vzácné loutky Spejbla a Hurvínka, Mefista, Kašpárka a scénu ze Švankmajerovy Rakvičkárny, ale také českou odpověď na americké The Muppets – Jů a Hele ze Studia Kamarád. Nejobjemnější část výstavy tvoří loutky a celé scény z filmů Malý pán a Velký pán režiséra Radka Berana. Krom hlavních i vedlejších postav filmu si návštěvníci prohlédnou laboratoř pana Drobného, Majolenčin lesní kiosek, Stodolodílnu či interiér knihovny.

Salon filmových klapek
Kdy: pátek 15. března
Kde: Rodný dům Ferdinanda Porscheho, Liberec

Proč přijít: Tradiční výstava filmových klapek již léta patří mezi hlavní součást doprovodného programu Zlínského Film Festivalu. Myšlenka vyzvat výtvarníky, aby umělecky zpracovali dřevěnou filmovou klapku, se zrodila už v roce 1998. Dnes do ní každoročně přispívá přes 120 umělců. Prohlédněte si výstavu filmových klapek v Rodném domě F. Porscheho.

Festival Zdraví a ezoterika Liberec
Kdy: pátek 15. března od 12.00 – neděle 17. března
Kde: Koloseum Liberec

Proč přijít: Těšit se můžete opět na skvělé astrology, věštce, kartáře a poradce v životních situacích. Nebudou chybět přednášky, meditace, workshopy a spousta zajímavých stánků, kde najdete nejrůznější dárky.

Semafor
Kdy: pátek 15. března v 19.00
Kde: divadlo F. X. Šaldy, Liberec
Za kolik: 160 - 530 korun

Proč přijít: Revuální kabaret plný písní, který je poctou divadlu Semafor a zejména pak Jiřímu Suchému a Jiřímu Šlitrovi. Když na samém konci padesátých let toto divadlo vzniklo, do české kultury s ním vtrhla zcela nová energie. Jeho tvůrci programově navazovali na poetiku pánů Voskovce a Wericha, byl zde však jeden zásadní rozdíl - Semafor se ve srovnání s Osvobozeným divadlem od samého počátku profiloval jako divadlo zcela nepolitické. Přesto jej však diváci vnímali jako jistý ostrůvek svobody a stávali v dlouhých frontách třeba i celou noc, jen aby sehnali lístky na představení. Začínala tu celá řada budoucích hvězd populární hudby a jejich tehdejší písně se zpívají dodnes. Můžete se tedy těšit na slavné evergreeny ze společné dílny Jiřího Suchého a Jiřího Šlitra, propojené příběhem dvou klaunů, kteří nás provedou okamžiky spojenými s historií tohoto legendárního divadla od jeho vzniku až do konce šedesátých let. Chybět nebude živá kapela a herci vám předvedou nejen svůj herecký, ale i hudební a taneční talent.

Surfellow
Kdy: pátek 15. března v 19.00
Kde: Kostel sv. Kateřiny Alexandrijské, Stráž nad Nisou

Proč přijít: Obec Stráž nad Nisou vás zve na koncert indie - folkové kapely. Vstupné dobrovolné, vybrané finance budou věnovány kostelu.

Komáři se ženili aneb Ze života obtížného hmyzu
Kdy: sobota 16. března v 10.00
Kde: Naivní divadlo, Liberec
Za kolik: 100 korun

Proč přijít: Na sobotní dopoledne je v Naivním připravena patřičně bláznivá (a přitom pohádkově laděná) komedie o komárovi Zdendovi, který se vydává do světa zachránit unesenou nevěstu. Děti budou s napětím sledovat, jak dopadne záchranná mise, které se účastní také jeho hmyzí přátelé z řad krve sajícího hmyzu. Těšit se můžete na velkou dávku humoru a krásné masky v kombinaci s filmovými projekcemi. I když je představení primárně určeno dětským divákům od 6 let, užijí si jej i dospělí.

Dívčí válka
Kdy: sobota 16. března v 18.00
Kde: Sokolovny, Proseč pod Ještědem
Za kolik: 100 korun

Proč přijít: Legendární komedie na motivy Jiráskových Starých pověstí českých v novém nastudování Divadelní společnosti Vojan z. s. Český Dub. Dívčí válka je jedna z nejúspěšnějších a nejhranějších divadelních her v České republice. Její atraktivnost se skrývá především v lehkosti žánru, nadsázce, využitých tématech a také v hereckém obsazení. Autorem komedie je František Ringo Čech. Napsal ji už v roce 1986 a od té doby se komedie stále hraje a publikum na ni pořád chodí. Dívčí válka je napsaná na míru českému divákovi. Jde především o jemu blízký styl humoru a oblasti, kterých se dotýká, například erotika a politika. Navíc jde o odpočinkový žánr, v jehož rámci přináší hodokvas těch nejkrásnějších žen, kterými naše zubožená vlast disponuje. O úspěchu Dívčí války svědčí naplněné sály po celé naší zemi.

Jekyll a Hyde
Kdy: sobota 16. března v 19.00
Kde: Malé divadlo, Liberec
Za kolik: 320 korun

Proč přijít: Klasický hororový příběh, který si klade základní otázku rozdvojenosti člověka, vznikl v roce 1866. Útlé mistrovské dílko Roberta Louise Stevensona představuje věhlasného doktora Jekylla, který vynalezl prostředek, jak se převtělit do svého skrytého, zlého já. Jeho druhé já – Mr. Hyde – tak páchá zločiny, dokonce i vraždu, „ochutnává“ ze všech neřestí a zakázaných slastí, zkrátka zhmotňuje vše, co pro tehdejší puritánskou společnost bylo absolutním tabu. Ale kde je hranice mezi dobrem a zlem? Mezi puritány 19. století a dnešní dobou? Mezi vědomým ovládáním našich činů a ztrátou kontroly nad sebou samým? Kdy je člověk ještě uznávaným lékařem a od kdy už zhýralým prostopášníkem a vrahem?

The Cubes
Kdy: sobota 16. března ve 20.00
Kde: Club Warehouse, Liberec

Proč přijít: Rocková skupina The Cubes z Liberce slaví v tomto kalendářním roce své 5. narozeniny. Při této příležitosti pořádá koncert v libereckém klubu. Můžete se těšit na pořádnou dávku rockové muziky a čeká na vás i překvapení. Kapela hrající v triu se ve své tvorbě hlásí k americkému hudebnímu stylu grunge. Všichni členové skupiny jsou bývalí žáci ZŠ a ZUŠ Jabloňová v Liberci. Prošli řadou hudebních těles jak při škole, tak i po ukončení školní docházky. Kapelu můžete vidět i na mnoha kulturních akcích převážně v okolí Liberce.

Cirkus plný pohádek
Kdy: neděle 17. března v 16.00
Kde: Knihkupectví a antikvariát Fryč, Liberec
Za kolik: 80 korun

Proč přijít: Zábavná divadelní improvizace divadla Krtek pro děti. Pro děti je jako vždy připraven dětský koutek, pro dospělé dobrá káva a malé občerstvení.

Představení Dívčí válka, Česká beseda Český Dub.Představení Dívčí válka, Česká beseda Český Dub.Zdroj: archiv

Ledová Kristýna, Rekreační areál Kristýna, Hrádek nad Nisou.Ledová Kristýna, Rekreační areál Kristýna, Hrádek nad Nisou.Zdroj: archiv

Maškarní ples, hasičárna Machnín.Maškarní ples, hasičárna Machnín.Zdroj: archiv

Dětský karneval, sokolovna Český Dub.Dětský karneval, sokolovna Český Dub.Zdroj: archiv

Charitativní ples, KC Vratislavice 101010.Charitativní ples, KC Vratislavice 101010.Zdroj: archiv

Hasičská zábava, Pivovarská hospoda Vratislavice nad Nisou.Hasičská zábava, Pivovarská hospoda Vratislavice nad Nisou.Zdroj: archiv

6. Údolský bál, Kryštofovo Údolí.6. Údolský bál, Kryštofovo Údolí.Zdroj: archiv

Přednáška, studovna kláštera v Jablonném v Podještědí.Přednáška, studovna kláštera v Jablonném v Podještědí.Zdroj: archiv

Farní trh, fara arciděkanství Liberec.Farní trh, fara arciděkanství Liberec.Zdroj: archiv

ČESKOLIPSKO

Renesanční zámek v Horní Libchavě na českolipsku patřil dětem a duchům.Renesanční zámek v Horní Libchavě zahajuje sezonu. Zdroj: Deník/Petr Pokorný

Erotický ples
Kdy: pátek 15. března ve 20.00
Kde: KD Crystal, Česká Lípa
Za kolik: 420 korun

Proč přijít: Erotický ples patří již tradičně k českolipské plesové sezóně, letos se koná již 26. ročník. K tanci a poslechu vám zahraje hudební skupina Koneckonců, chybět nebudou striptýzová vystoupení, v rámci programu vás čeká populární travesti show Techtle mechtle a pořadatelé pro vás mají i spoustu překvapení.

Vítání jara
Kdy: sobota 16. března ve 14.00
Kde: Zámek Horní Libchava
Za kolik: 130/90 korun

Proč přijít: Přijďte společně se zámeckými pány zahájit letošní turistickou sezónu. Brány areálu se otevřou ve 14 hodin a v ten stejný čas se otevře také dětská dílna a herna, na děti čeká malování na obličej a v případě příznivého počasí také jarní stezka lesoparkem a další doprovodný program. Ve 14.30 začnou pohádkové prohlídky zámku ve zcela přestavěné a upravené expozici. V 16 hodin se můžete těšit na hlavní pohádku v kulturním sále. Od 17 hodin budou probíhat v kulturním sále animační programy a také vás čeká překvapení. Po setmění, zhruba před 19 hodinou, se pak můžete těšit na velkolepé zahájení se zóny 2024 v podobě ohňové show zakončené ohňostrojem.

Rock in Sever
Kdy: sobota 16. března ve 19.00
Kde: KC Sever, Cvikov
Za kolik: 290 korun

Proč přijít: Město Cvikov a Pivovar Cvikov pořádají rockový večer s legendou české hudební scény Alešem Brichtou za doprovodu kapely Project. Po legendě se sál otřese klasikou v podání Metallica Revival Litovel. Přijďte si poslechnout známé hudební pecky, dát si pivo a pobavit se s přáteli. Čepovat se bude tankové pivo jen za 29 korun.

Coolturní ples
Kdy: sobota 16. března ve 20.00
Kde: Hotel Grand, Doksy
Za kolik: 250 korun

Proč přijít: KulturaDoksy.cz zahajuje novou tradici a zve vás na první Coolturní ples v hotelu Grand. Čeká vás večer plný tance, hudby a zábavy pro všechny přátele, fanoušky a podporovatele příspěvkové organizace města - KulturaDoksy.cz. K tanci a poslechu zahraje kapela Vladimír. Vstupenky budou slosovatelné o zajímavé ceny a kromě hudebního programu vás čekají soutěže a další doprovodný program.

Improvizatores blues
Kdy: sobota 16. března ve 20.00
Kde: klub U bílýho černocha

Proč přijít: Hudebníci Rohypnol Mississippi Aussig a Arnošt Steinmasterjazz hrají blues s prvky freejazzu a undergroundu a fúzemi různých žánrů.

HIS 15
Kdy: sobota 16. března ve 20.00
Kde: Píchlá nota, Doksy

Proč přijít: Čekají vás klasické rockové kousky české beatové scény 60. a 70. let: Olympic, Petr Novák, Karel Kahovec, Jiří Schelinger, Miki Volek, covery Petra Kalandry, Vladimíra Mišíka. Nebudou chybět ani slavné písně Semaforu a Osvobozeného divadla. Koncert plný překvapení pro přátele, fanoušky a hosty této domácí kapely dokského klubu.

Smejko a Tanculienka – Zaber a makaj!
kdy: neděle 17. března v 10.00
Kde: KD Crystal, Česká Lípa
Za kolik: 360 korun

Proč přijít: Populární slovenská dvojice interpretů pro děti přijíždí s novou show zaměřenou na pohyb, cvičení a tanec. Dnešní děti mají s pohybem potíže a tak je písničkový pořad více než na místě a může být inspirací nejen pro děti, ale i jejich rodiče. Vaši nejmladší se také dostanou do kontaktu se slovenštinou, která je již pro většinu dnešních dětí v podstatě cizí jazyk. Tak se přidejte i vy k fanouškům sportu a cvičení a to nejlépe se Smejkem a Tanculienkou v písničkovém představení Zaber a makaj!

Vyneseme Moranu
Kdy: neděle 17. března ve 13.00
Kde: start u DK Ralsko, Mimoň

Proč přijít: Tato neděle se nazývá Smrtná a v Mimoni se v ten den vrací k dávné české tradici vynášení Morany, která má symbolizovat končící zimu a je třeba se s ní rozloučit, aby s nadcházejícími Velikonocemi mohlo přijít jaro.

Základy křesťanské etiky, Církev adventistů s.d. Česká Lípa.Základy křesťanské etiky, Církev adventistů s.d. Česká Lípa.Zdroj: archiv

Ples obce Polevsko.Ples obce Polevsko.Zdroj: archiv

Velikonoce naruby, KD Stráž pod Ralskem.Velikonoce naruby, KD Stráž pod Ralskem.Zdroj: archiv

Českolipské ozvěny Ekofilmy, pobočka ADRA Česká Lípa.Českolipské ozvěny Ekofilmy, pobočka ADRA Česká Lípa.Zdroj: archiv

Městský karneval, Kulturní dům Zákupy.Městský karneval, Kulturní dům Zákupy.Zdroj: archiv

Josefovská zábava, Komunitní centrum Sloup v Čechách.Josefovská zábava, Komunitní centrum Sloup v Čechách.Zdroj: archiv

Dětský karneval, sál Restaurace Na Křižovatce Polevsko.Dětský karneval, sál Restaurace Na Křižovatce Polevsko.Zdroj: archiv

JABLONECKO

Již po 75. proběhla v Harrachově akce Příjezd Krakonoše.Příjezd Krakonoše.Zdroj: František Slavík

Velikonoce – svátky jara? a Duchovní obnova
Kdy: pátek 15. března od 18.15, sobota 16. března od 9.00
Kde: aula sklářské školy, kostel sv. Jakuba Většího Železný Brod

Proč přijít: Přednáška Jana Kotase, S. L. L. V letech 2015–2023 byl rektorem Arcibiskupského semináře v Praze a vedl přípravu budoucích kněží. Nyní je farářem na sedmdesátitisícovém sídlišti Praha Stodůlky. Je členem vyšehradské kapituly a viceprezidentem České křesťanské akademie V sobotu 16. 3. od 9 do 14 hodin bude s panem Kotasem na faře u kostela sv. Jakuba Většího v Železném Brodě probíhat Duchovní obnova.

Příjezd Krakonoše
Kdy: sobota 16. března v 10.00
Kde: centrum města Harrachov

Proč přijít: Letos jste zváni již na 76. ročník tradiční akce. Těšit se můžete na bohatý kulturní program, hudbu, spoustu soutěží, stánkový prodej i tvůrčí program pro děti. Všechny důležité informace o akci najdete na www.harrachov.cz.

Tradiční bzovské velikonoční trhy
Kdy: sobota 16. března v 10.00
Kde: sokolovna, Bzí u Železného Brodu

Proč přijít: Obec Bzí vás srdečně zve na své tradiční velikonoční trhy. Těšit se můžete na nejrůznější dekorace, šperky, oděvy a další rukodělné originální zboží. Sváteční jarmrk se samozřejmě neobejde bez dobrého jídla a pití – čekají vás tradiční velikonoční dobroty, ale také zabíjačková kuchyně, pivo, víno, výborná káva a zákusky.

Scampida (Kolumbie) a Zooblaters
Kdy: sobota 16. března ve 20.00
Kde: Klub Na Rampě, Jablonec nad Nisou
Za kolik: 400 korun

Proč přijít: Při sobotním večeru se můžete těšit na dvě kapely, které spojuje jedna věc-divoká párty přímo stvořená k tanci. Česko-kolumbijská celovečerní nálož ska, punku, balkanu, hip hopu a elektro beatů. Skampida patří k nejúspěšnějším a nejpopulárnějším kolumbijským kapelám dneška. Nejen díky svým podmanivým rytmům si tito muzikanti vydobyli solidní renomé a účast na pódiích po celém světě, stejně jako prestižní hudební ocenění ve své domovině i od významných světových hudebních časopisů. Těšit se totiž můžete na pořádnou show, postavenou ze všech hudebních žánrů, které mají grády, a to vše okořeněné nemalou porcí jižní Ameriky. Zooblasters jsou originální a nápaditá mezinárodní kapela, která vystupuje ve zvířecích kostýmech. Jejich hudba kombinuje elektronické beaty, hip hopové rýmy a živelnou energii osmičlenné kapely. Jejich písně jsou inspirovány a ovlivněny mnoha žánry napříč hudebním spektrem.

Začarovaný les
Kdy: neděle 17. března v 15.00
Kde: Městské divadlo, Jablonec nad Nisou
Za kolik: 150 korun

Proč přijít: Na nedělní odpoledne je pro malé i velké připravena v divadle pohádka o jednom kdysi krásném lese, který se díky lidem mění na ošklivý a nevlídný. Naštěstí jsou tu zvířátka, a ta si svůj les vzít nedají. Zvlášť když jim v tom pomáhají dva pohádkoví draci – Žofka a Ludva. Pohádku, která dětem přináší mnohá ponaučení, napsala Jana Galinová, písničky do pohádky Jan Turek, choreografii i režii má na starost Lenka Lavičková a Jurij Galin. Hraje, zpívá a tančí celé Docela velké divadlo z Litvínova.

Historické jízdy na Zubačce.Historické jízdy na Zubačce.Zdroj: archiv

Koncert Jany Vébrové a tradiční vynášení Morany, Boučkův statek Malá Skála.Koncert Jany Vébrové a tradiční vynášení Morany, Boučkův statek Malá Skála.Zdroj: archiv

Dětský maškarní karneval, sokolovna na Hrubé Horce.Dětský maškarní karneval, sokolovna na Hrubé Horce.Zdroj: archiv

Představení Doba kamenná, Divadlo Josefův Důl.Představení Doba kamenná, Divadlo Josefův Důl.Zdroj: archiv

Přednáška, Městská knihovna a infocentrum Smržovka.Přednáška, Městská knihovna a infocentrum Smržovka.Zdroj: archiv

Cestopisná přednáška, Tanvald.Cestopisná přednáška, Tanvald.Zdroj: archiv

Pivovarský taneční večer, Turnov.Pivovarský taneční večer, Turnov.Zdroj: archiv

Oldies party, KC Střelnice Turnov.Oldies party, KC Střelnice Turnov.Zdroj: archiv

Jarní výtvarná dílna, ZŠ Smržovka.Jarní výtvarná dílna, ZŠ Smržovka.Zdroj: archiv

Divadelní představení S tvojí dcerou ne, Kino Alfa Desná.Divadelní představení S tvojí dcerou ne, Kino Alfa Desná.Zdroj: archiv

Karneval, sokolovna Železný Brod.Karneval, sokolovna Železný Brod.Zdroj: archiv

Country plesová zábava, Sokolovna Plavy.Country plesová zábava, Sokolovna Plavy.Zdroj: archiv

Bubnování pro děti, Klub Na Rampě Jablonec nad Nisou.Bubnování pro děti, Klub Na Rampě Jablonec nad Nisou.Zdroj: archiv