Předchozí
1 z 3
Další

LIBERECKO

Princezna Hyacinta v libereckém Divadle F. X. Šaldy.Princezna Hyacinta v libereckém Divadle F. X. Šaldy.Zdroj: Serghei Gherciu

Zrcadlení
Kdy: pátek 12. ledna v 18.00 (do 31. ledna)
Kde: kino Varšava, Liberec

Proč přijít: Podtitulem fotografické výstavy Libora Dadáka je: Fotografie pražské architektury známé i neznámé. Autor věnoval výstavu Vladimíru Bandouchovi, který s ním tuto výstavu chystal, k jeho šedesátým narozeninám. Výstava vznikla v nedávné covidové době, kdy Praha byla bez nikdy nekončících davů turistů z celého světa a tvořit fotografie dnes, vypadaly by úplně jinak. Veškeré fotografie lze po ukončení výstavy zakoupit. Výtěžek z prodeje bude věnován na obnovu kina Varšava. Cena jedné fotografie včetně rámečku o rozměru 60 x 90 cm je 2500 Kč, tak si přijďte udělat radost unikátní fotkou.

Princezna Hyacinta
Kdy: pátek 12. ledna v 19.00
Kde: Divadlo F. X. Šaldy, Liberec
Za kolik: 160 - 420 korun

Proč přijít: Humorný pohádkový příběh z prostředí Českého ráje. Princezna Hyacinta je celovečerní balet Oskara Nedbala. Premiéra se odehrála v roce 1911 v Národním divadle v Praze, choreografii a režii zajistil Achille Viscusi. Děj baletu je umístěn na hrad Trosky, jehož tajemství láká dodnes. Vesnický kovář touží získat bájný poklad a dostává se tak na hrad. Potkává krásnou princeznu Hyacintu, kterou unese černokněžník Aratron. Při pokusu o její vysvobození se dostává až do bájné říše Hyacint. Pohádkovému příběhu nechybí humor, dramatické momenty, dokonce ani láskyplný závěr. Plakát k premiéře Princezny Hyacinty vytvořil výjimečný Alfons Mucha, zaplnil ho řadou skrytých významů a symbolů. Je zřejmé, že šlo o dílo (jako Mozartova Kouzelná flétna) s přesahy do jiných „nedivadelních“ souvislostí. Nádherná secesní Princezna Hyacinta Alfonse Muchy se stala nedílnou součástí našeho výtvarného bohatství – a byla by škoda, kdyby stejnojmenný kouzelný Nedbalův balet – upadl v zapomnění.

Pavlik, Bobby a duchové města
Kdy: sobota 13. ledna v 10.00
Kde: Naivní divadlo, Liberec
Za kolik: 100 korun

Proč přijít: Dívka, která v podobě Nočního motýla po setmění plachtí nad ulicemi města. Střešní rybář nahazující noc co noc udici z okraje střechy starého činžáku. Duch opery, jehož zpěv dokáže rozpohybovat věci i dění. A také hranatý Golem, ďábelský Developer a především dva pěvecky nadaní kamarádi, shodou okolností noční zametači městských bulvárů. To jsou jen některé z netradičních postav tajuplné noční detektivky Pavlik, Bobby a duchové města. Hned po skončení představení je připraven workshop scénografa Kamila Bělohlávka s názvem Vyrob si svou loutku, který dětem představí, jak vlastně představení v Naivním divadle vznikají.

Hasičská zábava
Kdy: sobota 13. ledna ve 20.00
Kde: Kulturní dům Beseda, Hrádek nad Nisou 
Za kolik: 160 korun 

Proč přijít: Sbor dobrovolných hasičů Hrádek nad Nisou zve na Hasičskou zábavu. K tanci a poslechu zahraje DJ Pavel lBaláž. 

Divotvorný hrnec
Kdy: neděle 14. ledna v 16.00
Kde: Divadlo F. X. Šaldy, Liberec
Za kolik: 160 - 530 korun

Proč přijít: Původní verze broadwayského muzikálu Finian’s Rainbow uchvátila českou dvojici Voskovec a Werich natolik – již po společném návratu z emigrace - že ji hned poté převedli na české jeviště, s přenesením do českých reálií. Ústřední postavou se stala postava vodníka Čochtana, kterou si Jan Werich vybudoval přímo „na tělo“, Jiří Voskovec hru režíroval. Divotvorný hrnec byl zároveň jejich poslední společnou hrou a objevilo se v ní hned několik výrazných umělců, jako byly Ljuba Hermanová, či Soňa Červená. Divotvorný hrnec V+W připomíná svou laskavostí a jemným humorem nejen odvěké přání po vítězství dobra nad zlem, ale především podtrhává naléhavý pocit, že domov máme jen jeden. A jak může člověku být, když ho má až tam, „tam za tou duhou“.

Žebrákova nevěsta
Kdy: neděle 14. ledna v 16.00
Kde: Knihkupectví a antikvariát Fryč, Liberec
Za kolik: 80 korun

Proč přijít: S novým rokem startují nové pohádkové příběhy u Fryče, kde můžete své děti nechat zabavit každé nedělní odpoledne. Tentokrát vás a hlavně vaše děti čeká pohádka o rozmařilé princezně, která si tak dlouho vybírala ženicha, až ji její tatíček král provdal za prvního žebráka, který zaklepal na hradní bránu. Princeznu pak čekal úděl putovat jako žebrákova nevěsta světem se svým žebrajícím mužem. Pro děti je kromě pohádky připraven dětský koutek. Rodiče, kteří pohádku sledovat nechtějí se zabaví mezi knihami. Samozřejmostí je i malé občerstvení.

Závody na Ještědu.Závody na Ještědu.Zdroj: archiv

Ples televize RTM, Grandhotel Zlatý lev Liberec.Ples televize RTM, Grandhotel Zlatý lev Liberec.Zdroj: archiv

Mazer In Da House, Infynyty Liberec.Mazer In Da House, Infynyty Liberec.Zdroj: archiv

Nirvana Revival Praha, Bunkr Music Club Liberec.Nirvana Revival Praha, Bunkr Music Club Liberec.Zdroj: archiv

Jezdecký ples, KC Vratislavice, Liberec.Jezdecký ples, KC Vratislavice, Liberec.Zdroj: archiv

Bokami Ještědu, Liberec.Bokami Ještědu, Liberec.Zdroj: archiv

Námořnický ples vodních skautů Liberec, Restaurace U Košků.Námořnický ples vodních skautů Liberec, Restaurace U Košků.Zdroj: archiv

Výstava v Klášteře v Hejnicích.Výstava v Klášteře v Hejnicích.Zdroj: archiv

ČESKOLIPSKO

Sjezdovka na Polevsku zahajuje provoz.Sjezdovka na Polevsku zahajuje provoz.Zdroj: Deník/Alexandr Vanžura

Fischel - lesk a bída
Kdy: pátek 12. ledna (do 10. března)
Kde: Vlastivědné muzeum a galerie, Česká Lípa

Proč přijít: Výstava Fischel - lesk a bída je první výstavní akcí Vlastivědného muzea a galerie v sezóně 2024 a jejím tématem je existence mimoňské továrny na ohýbaný nábytek, která byla založena pod jménem Fischel, po válce byla začleněna do národního podniku Ton a v posledních letech existovala pod obchodní značkou Falcon. Z kdysi slavné továrny nezůstala dodnes na místě jediná cihla. Ještě před demolicí objektů se sem několikrát vydal archivář Michal Rádl, který zde doslova ze země sbíral vzácná archivní svědectví o kdysi úspěšné firmě, která vyvážela své výrobky do celého světa. Tyto zachráněné archiválie tvoří osu výstavy, která je ovšem doplněna i o trojrozměrné exponáty ze sbírek muzea. Výstava je společným projektem Státního okresního archivu v České Lípě a Vlastivědného muzea a galerie.

Tříkrálový koncert
Kdy: pátek 12. ledna v 17.00
Kde: sál KC Sever, Cvikov

Proč přijít: Koncert pořádá pěvecký soubor Lusatia Consort a taneční skupina Patašpička.

Sjezdovka na Polevsku zahajuje provoz
Kdy: sobota 12. ledna od 9.00
Kde: Sjezdovka & Bikepark Polevsko

Proč přijít: Zalyžujte si v srdci Lužických hor. Sjezdovka na Polevsku zahajuje provoz. Nabízí lyžařskou školu, půjčovnu i bufet. Otevřeno bude o víkendu od 9 do 16 hodin, v následujícím týdnu od 15 do 19 hodin.

Karneval pro děti
Kdy: neděle 14. ledna v 15.30
kde: DK Ralsko, Mimoň
Za kolik: 100 korun

Proč přijít: Oblíbený Honza Popleta připravil zábavnou show pro děti, kde si zatancují, zazpívají a hlavně pobaví.

Šípková Růženka
Kdy: neděle 14. ledna v 15.00
Kde: Jiráskovo divadlo Česká Lípa
Za kolik: 100 korun

Proč přijít: Nedělní odpoledne patří v Jiráskově divadle dětem, ale nejen jim, protože pohádky mají rádi i dospělí a stejně jako dětem i jim přináší vše, co žánr nabízí včetně starých pravd a poučení. Tentokrát si nenechte ujít pohádkovou klasiku o spící prokleté princezně, která bude spát, stejně jako celé království, dokud se nenajde mladík – princ, který ji probudí polibkem z lásky, aby ji pak získal za ženu. Bauerovi z Josefova ji v České Lípě předvedou v oblíbeném loutkovém provedení.

Křížové cesty a poutní místa Libereckého kraje
Kdy: probíhá do 31. ledna
Kde: Městská galerie, Doksy

Proč přijít: Výstava představí významné, ale i méně známé křížové cesty a poutní místa Libereckého kraje. Připomene také události i příběhy těch, kteří se zasloužili o jejich vznik.

Hasičský bál ve Sloupu v Čechách.Hasičský bál ve Sloupu v Čechách.Zdroj: archiv

Přednáška ve Vlastivědném muzeu a galerii Česká Lípa.Přednáška ve Vlastivědném muzeu a galerii Česká Lípa.Zdroj: archiv

JABLONECKO

Maxipes Fík v Městském divadle Jablonec nad Nisou.Maxipes Fík v Městském divadle Jablonec nad Nisou.Zdroj: www.divadlojablonec.cz

Made in Jablonec 2024 – V hlavní roli šperk 
Kdy: Čtvrtek 11. ledna od 17.00 a 20.00
Kde: Eurocentrum Jablbonec nad Nisou
Za kolik: 300 - 350 korun

Proč přijít: Premiéra módní přehlídky nejnovějších trendů v bižuterii. K vidění bude 70 unikátních modelů, na kterých se podílelo 22 týmů složených z oděvních salonů, škol, návrhářů, výrobců bižuterie a designérů. Jako host vystoupí swingový zpěvák Jan Smigmator.

Diverze
Kdy: pátek 12. ledna v 21.00
Kde: Klub Na Rampě, Jablonec nad Nisou
Za kolik: 300 korun

Proč přijít: Klub na Rampě přináší elektronickou noc. Jedná se o koncept dvou stanovišť s různým žánrem. Těšit se můžete na následující interprety: X.Morph, Monkeyboom, Dizlegtic Division.

Paličkovaná krajka
Kdy: pátek 12. ledna v 16.00 (do 10. února)
Kde: Městská galerie Vlastimila Rady, Železný Brod

Proč přijít: Jste srdečně zváni na výstavu, která se věnuje paličkování. Jde o způsob spojování většího počtu (3–800) nití namotaných na paličkách (malých dřívkách) vzájemným překřížením a stáčením. Paličkování se provádí jako ruční práce nebo na speciálních strojích, jeho účelem je zhotovení plošné průhledné textilie – krajky. Výstavu ručně vyráběných paličkovaných krajek si pro vás připravil kroužek dam z Lysé nad Labem, které tuto ruční práci udržují při životě a snaží se předávat dál. Práce Heleny Kubíkové, Miroslavy Miškovské, Věry Vernerové, Heleny Sedlákové, Pavly Předotové a Nadi Pichlové budete moci obdivovat do 10. února 2024.

Rockový ples (ex)trémistů
Kdy: pátek 12. ledna od 19.30
Kde: Parkhotel Smržovka

Proč přijít: Hrají Krausberry, Kohoutí stopa, Maršál Bazén, DJ Igorek. Úderná Tombola. Lístky jsou k dostání v klubu Na Rampě v Jablonci a v Makak aréně. Autobus z Jablonce tam i zpět zajištěn.

Koncert studentských kapel
Kdy: sobota 13. ledna v 18.00
Kde:Klub na Rampě, Jablonec nad Nisou
Za kolik: 150 korun

Proč přijít: Komponovaný koncert, který vám představí nové hudební naděje nejen z okolí Jablonce. Ornament je jablonecká folk-rocková studentská kapela, skládající se ze tří sourozenců a jedné basačky. Na koncertě zazní jak písničky z debutového alba "Druhý pohled na svět", tak i čerstvé novinky. Propadleek je mladá pražská kapela, založena v září 2017 tehdejšími středoškolskými studenty Ondřejem Kobrlem a Janem Vaňkem. Žánrově se uskupení blíží nejvíce popfolku či poprocku. K roku 2023 už na svém kontě mají tři vydaná EP a pět singlů, které jsou k nalezení na všech streamovacích platformách. Cigarette Pillowbag je liberecký zpěvák a skladatel. Od roku 2021 vydává singly nahrané v jeho ložnici a vystupuje s kapelou. Na jaře 2023 vyšlo debutové, self titled album se sedmi skladbami. Kombinuje prvky Indie popu a rocku do jedinečné atmosféry. KTZ neboli Klub Tajných Zahradníků je neofolkové duo z Jablonce nad Nisou, přinášející sebou spoustu zvuků a zážitků.

Maxipes Fík
Kdy: neděle 14. ledna v 15.00
Kde: městské divadlo, Jablonec nad Nisou
Za kolik: 150 korun

Proč přijít: Malá Ája má jediný sen – chtěla by pejska. A tak to všechno začalo. Z malého pejska vyrostl velký pes Fík a z malého dobrodružství začalo velké. A že je to pes neobyčejný? No který pes se dostane až do školy, kde se naučí psát a počítat? Nebo dojde páníčkovi pro pivo, dostane angažmá v cirkusu? Viděli jste někdy psa, který řídí auto? Dokonce se vydá do světa skoro až na kraj světa a objeví spoustu věcí a potká spoustu lidí a má po celém světě kamarády, protože s Fíkem zažije každý moc legrace. Ale jak se říká všude dobře doma nejlíp. Moc rád se vrátí domů a zdají se mu velice divoké psí sny, dokonce i o Vánocích.

Winter test, Bedřichov (Jablonecko).Winter test, Bedřichov (Jablonecko).Zdroj: archiv

Koncerty v Klubu Woko, Jablonec nad Nisou.Koncerty v Klubu Woko, Jablonec nad Nisou.Zdroj: archiv

Koncert skupiny Avízo, Bedřichov.Koncert skupiny Avízo, Bedřichov.Zdroj: archiv

Bacardi Night, Kinoklub Smržovka (Jablonecko).Bacardi Night, Kinoklub Smržovka (Jablonecko).Zdroj: archiv

Zabíjačkové hody, Kemp Tanvaldský Špičák (Jablonecko).Zabíjačkové hody, Kemp Tanvaldský Špičák (Jablonecko).Zdroj: archiv