13 Reasons Why

A začínáme se seriálem, který vznikl podle stejnojmenné knižní předlohy, která byla do češtiny přeložena poprvé jako Proč? 13x proto, s poněkud nepovedenou obálkou, aby následně v roce 2017 vyšla kniha v češtině znova pod názvem Třináckrát proto s dospělejším přebalem. 

O co jde? 

Hlavní hrdina Clay jednoho dne po návratu domů ze školy nalezne na zápraží domu krabici se svým jménem. V ní se nachází několik audiokazet, které nahrála jeho spolužačka a tajná láska Hannah Bakerová. Na tom by nebylo nic divného, kdyby právě ona nespáchala nedávno sebevraždu. Clay se pustí do poslouchání kazety a díky tomu divák může odhalit třináct důvodů, které vedly Hannah k tomu, aby si sáhla na život…

| Video: Youtube

Podle popisu se vám může zdát seriál depresivní, ale zároveň poukazuje na aktuální téma, tj. šikana. Stačilo pár drobných střípků, které se nakupily a postavily Hannah do složité situace. Ponořte se do příběhu a společně s Clayem odhalte třináct lidí, které nepřímo stojí za tragickou událostí. 

Několik zajímavostí 

Původně se mělo jedna o film, kde by hlavní roli hrála Selena Gomez. Ta se nakonec na seriálu podílela jako výkonná producentka a dokonce nazpívala i soundtrack.

| Video: Youtube

Pro většinu herců bylo účinkování v seriálu první významnou rolí, tudíž se jedná o neokoukané tváře. Seriál měl takový úspěch, že ho stanice Netflix obnovila pro druhou sérii.