Originální komunitní trhy, které za poslední roky přilákaly na nečekaná místa v Liberci a Jablonci tisíce lidí, nabídnou i ukázky řemesel, které předvedou přímo samotní tvůrci z Libereckého kraje. Zájemci tak zjistí, jak se vyrábí nože či obuv nebo co obnáší dřevorubecké práce. „Tatrhy utváří a zároveň kultivují prostor pro setkávání všech generací.

Podporují lokální a přespolní prodejce, designéry, řemeslníky, malé výrobce i začínající kreativní tvůrce. Kromě toho je snahou Tatrhů upozornit na zanedbané lokality a prostory se skrytým potenciálem,“ řekla jedna z organizátorek Kristýna Ptáčková.

Na velkém pódiu vystoupí alternativní písničkář Thom Artway, holčičí rapperky Hihihahaholky, kapela Iglú, duo Klub tajných zahradníků či Ganifim s muzikou ovlivněnou východní Evropou. K tanci i poslechu na malém pódiu návštěvníky rozehřeje DJ. Program zpestří také autorské čtení básníka Martina Trdly.

Za zmínku stojí bubenická show Ference Triska, žonglérsko-výtvarné kejkle Conrada Erica Armstronga či improvizační divadlo Imjoy. „Kulturní program je opravdu pestrý, a to také díky městu Liberec, který program finančně podpořil,“ dodala Ptáčková.

Organizátorky myslely i na děti, které zabaví promítání krátkých pohádek Ozvěny Anifilmu 2023 či pohádka Jak slon dostal chobot od divadla Toy Machine. Nebudou chybět atrakce jako skákací hrad či kolotoč.

K Tatrhům se připojí i místní podniky jako například Bistro Široká, Junge Lab.,Stereo a Organza. Rozprostřou se v přilehlých ulicích, kde tento den bude zastaven běžný automobilový provoz.

Původně měl festival začít od 11 hodin, kvůli varování meteorologů se start posunul na 13. hodinu a Tatrhy potrvají do večerních hodin. „V noci proběhne opravdu silná bouře a během dopoledne bude ještě doznívat, nemohli bychom zaručit bezpečnost lidí a i vzhledem k nedávným událostem raději start odsouváme na odpoledne, kdy má být naopak krásně,” osvětlila Veronika Iblová z týmu dobrovolníků, kteří za oblíbeným festivalem stojí.

Mohlo by vás zajímat: Kam za koupáním na Liberecku? Poradíme vám, kde si užít vodní radovánky

Koupaliště Vápenka v Liberci. | Video: Jiří Louda