Novou výstavu prací českého autora Jana Vičara, nazvanou Křížem krážem tiskem, najdou zájemci v Grafickém kabinetě galerie na chodbě v prvním patře. Vedle černobílých výjevů zde visí i barevné obrázky, které jsou stejně jako ty černobílé většinou naplněny lehce pochmurnou a meditativní náladou.

Výtvarník zkouší hranice grafiky

Kolekce předvádí tvorbu Jana Vičara za několik posledních let. „Název výstavy, Křížem krážem tiskem, poměrně věrně vystihuje autorův vztah ke grafické práci i způsob jeho tvorby. Jan Vičar totiž zkouší všechny možnosti, které fenomén grafiky nabízí a nebojí se pracovat s technikami a materiály, se kterými nemá příliš mnoho zkušeností,“ uvedla kurátorka výstavy Markéta Kroupová.

Jan Vičar svou kolekci ovšem začíná drobnými obrázky, souborem mědirytů Králíci, který obsahuje více než desítku malých kreseb tělíček mrtvých mláďat. S tím, jak hlouběji návštěvník postupuje výstavou, objevuje čím dál větší grafické listy. Některé jsou tak ohromné, že je autor musel poskládat z několika dílů. Většinou jde o linority. „Grafické listy jsou výjimečné svými rozměry. Výtvarník je obdařen schopností vidění na obrovské ploše, v republice tak veliké grafiky nikdo jiný nedělá,“ zdůraznila Markéta Kroupová.

Mezi obří obrázky patří například dřevoryt Tokaido z loňského roku, který se skládá ze tří matric. Zvláštní jsou také Brouci z Irska – co výtvarník vytáhl z moře, to otiskl do své grafiky.

Z grafických listů udělal paravan

Přehlídku precizně do detailů vypracovaných děl uzavírá paravan, jehož stěny tvoří grafické listy Jana Vičara. Paravan, nazvaný Pantaleon, vytvořil autor na zakázku pro jednoho lékaře. Skládačku obrázků doprovází psaný text s příběhem o otroku, jehož uštknul had.

Nejrozměrnější z vystavených grafik jsou Lampióny, měřící 2 krát 3,6 metrů. Linoryt se skládá ze dvou samostatných pruhů. „Grafiky Jana Vičara nejsou pozoruhodné jen po technické stránce. Jeho tisky v sobě nesou příběh. Připomínají často zdánlivě banální, ale pro autora důležitou událost,“ dodala Markéta Kroupová. Grafiky, připomínající váchalovský romantismus, budou v Oblastní galerii k vidění do 26. dubna.