Hned tři novinky přinese premiéra jednoaktové hry Penzion pro svobodné pány libereckého Divadla F. X. Šaldy v pátek 21. října od 19 hodin.

Pro šéfa činohry Michala Langa je to první režie v této pozici. V nové hře se také libereckým divákům představí nový člen činoherního souboru mladý herec Michal Maléř. A to hned v hlavní roli.

Každá inscenace soutěží s filmem

„Inscenace je v jiných divadlech mimořádně úspěšná, ale velmi obtížná, máli se zcela naplnit její poslání,“ vysvětluje dramaturg Martin Urban.

Celkem byla od doby svého vzniku nastudovaná v Čechách a na Moravě jen třináctkrát. „Každý, kdo hru zinscenuje, vstupuje, ať chce, nebo nechce, do soutěže s její filmovou podobou, kterou starší ročníky, dejme tomu nad 40 let, dobře znají z četných televizních repríz,“ uznává Urban

Inscenaci hrál Činoherní klub

Penzion pro svobodné pány je autorské přepracování jednoaktové frašky Seana O´Caseyho s názvem Bedtime Story. Do filmové podoby ji přepracoval filmový, televizní a divadelní režisér Jiří Krejčík v roce 1965.

V televizní inscenaci hráli Josef Abrhám, Jiřina Jirásková a Jiří Menzel. Tato inscenace byla dokonce jednou z prvních, která byla „dřevním způsobem“ zaznamenána. „Ve hře jsou podepsaná šedesátá léta. Třeba Abrhám a Menzel se ve hře obtiskli. Některé texty vznikaly při zkouškách, i když je autor Krejčík, vidím tam i ty herce,“ podotkl Michal Lang, šéf činohry.

O rok později nastudoval Jiří Krejčík svůj autorský přepis O´Caseyho aktovky v právě vzniklém Činoherním klubu, kde se rok s velkým úspěchem hrála a byla stažena jen proto, aby uvolnila místo dalším inscenacím tehdy nového divadla.

V Praze ji opakovali patnáct let

V roli Halibuta se v Činoherním klubu představil spolu s Abrhámem a Jiráskovou i Vladimír Pucholt. Ten však vzápětí emigroval, takže ve filmové verzi, která vznikla opět v režii Jiřího Krejčíka v roce 1967, se v této roli objevil Jiří Hrzán. Jiřinu Jiráskovou vystřídala Iva Janžurová, Josef Abrhám zůstal.

Do pražského Činoherního klubu se inscenace vrátila v novém nastudování Jiřího Krejčíka v roce 1975 a od té doby se tu hrála až do roku 1990. „Filmovou verzi jsem viděl pětkrát a také jsem viděl i nahrávku z Činoherního klubu. Pan Krejčík nám ji přinesl, protože trval na tom, abychom některé scény zachovali. Byl to záznam z roku 1988, místo pana Abrháma tam hrál pan Wiesner,“ řekl Michal Maléř, který hraje hlavní roli Mulligana.

V liberecké inscenaci dále hrají Barbora Mottlová jako Anděla, Tomáš Dianiška v roli Halibuta. V menších rolích diváci uvidí Michaelu Lohniskou, Ladislava Duška, Martina Stránského, Štěpánku Prýmkovou, Václava Helšuse a Víta Musila.

PENZION PRO SVOBODNÉ PÁNY

premiéra činohry

Divadlo F. X. Šaldy

1. premiéra: Pátek 21. října od 19 hodin
2. premiéra: Sobota 22. října od 19 hodin

další repríza: Úterý 25. října od 19 hodin