Festival tvůrčí fotografie Fotojatka vznikl před lety v Českých Budějovicích jako nápad několika fotografů. Jejich snahou bylo najít jiný způsob prezentace fotografií, než je běžná výstava na stěnách galerií.

Tak vznikla základní myšlenka festivalu Fotojatka. Základní filozofií festivalu je prezentace portfolií vybraných fotografů na plátnech kin, klubů nebo i pod širým nebem na projekčních plátnech.

Jednotliví autoři své fotografie také doplňují o hudební doprovod, který jejich fotografiím přidává na naléhavosti a diváka i navádí, jak na promítané fotografie nahlížet. Výběr hudby je totiž pro celkové vyznění velmi důležitý a stává se tak nedílnou součástí autorského záměru.

Fotojatka 2011

Forma, jakou jsou autoři a jich práce prezentována, je přístupná nejširšímu spektru lidí, kteří se o fotografii zajímají a samozřejmě nejen jim. V pohodlí kinosálů mají návštěvníci možnost se během jediného večera seznámit s aktuální tvorbou mnoha autorů. Každoroční součástí festivalu jsou i další doprovodné programy, jako jsou tvůrčí dílny se zaměřením na fotografii nebo besedy a setkání s autory.

V letošním roce proběhne už 5. ročník tohoto festivalu. Během března a dubna se budou v Brně (kino Art 18. a 19. 3.), Praze (kino Aero 25. 3.) a Českých Budějovicích (prostory v jednání, termín 7. 4. až 10. 4.) opět promítat desítky fotografií uznávaných fotografů.

Ozvěny festivalu

Tak jako samotný festival získává stále větší popularitu, vzrůstá i počet míst, kde se každoročně konají takzvané Ozvěny festivalu. Ozvěny festivalu Fotojatka dávají možnost nezávislým organizátorům kulturních akcí tento jedinečný projekt představit v jejich rodných městech a rozšířit povědomí veřejnosti o současné fotografii a festivalu samotném. Druhý ročník libereckých Ozvěn festivalu představí autory, kteří se na festivalu prezentovali v loňském roce.

Zahraniční autoři byli loni v mírné převaze. Návštěvníci libereckých Ozvěn se mohou těšit na autory Anja Jensen (Rakousko) a Mitra Tabrizian (Írán/Velká Británie), ti reprezentují současný proud aranžované fotografie v duchu prací Gregory Crewdsona, Chema Madoz (Španělsko) a překvapí diváky svými vtipnými a hravými zátišími, Christopher Herwig (Kanada) zase svou sérií neobvyklých postřehů z cest po zemích bývalého SSSR. České a slovenské barvy tentokrát zastoupí vedle světové hvězdy novinářské fotografie Antonína Kratochvíla také Evžen Sobek, Tomki Němec a Michal Novotný, každý s odlišným přístupem k dokumentární fotografii. Se svým konceptuálním cyklem Stars se představí slovenský autor Pavel M. Smejkal.

Poprvé se festival vydá také do fotografické historie a uvede proslulé, sto let staré barevné fotografie Sergeje Prokudina-Gorského, který v letech 1905–1915 nafotil všechny kouty carského Ruska ranou technikou barevné fotografie. A to není zdaleka vše. Organizátoři Ozvěn připravili komponovaný večer věnovaný současné fotografii. Součástí programu tak bude i prezentace portfolií studentů českých vysokých fotografických škol, kteří se sdružují pod hlavičkou organizace YAFA – Young And Fresh (Asses) Association o.s.

Zlatým hřebem programu potom bude přednáška významného fotografa Václava Jiráska, jehož fotografie byly nedávno součástí velké expozice Decadens Now! v pražském Rudolfinu.

Václav Jirásek

Václav Jirásek, narozený 3. listopadu 1965 v Karviné, vystudoval obor užitá grafika na Střední umělecko–průmyslové škole v Brně (1984) a malbu u Jiřího Načeradského na Akademii výtvarných umění v Praze. Výhradně fotografii se věnuje od roku 1988. Vedle inscenované, portrétní a krajinářské fotografie se věnuje také fotografování architektury, žije a tvoří v Praze. Václav Jirásek je spoluzakladatelem fotografické skupiny Bratrstvo, kterou založili v roce 1989 brněnští výtvarníci Martin Findeis, Václav Jirásek, Petr Krejzek, Roman Muselík a Zdeněk Sokol.

Jirásek k fotografování přistupuje spíše z pohledu malíře a v Liberci představí reprezentativní průřez vlastní tvorbou včetně vlastních malířských inspiračních zdrojů. Z jeho dřívějších projektů bude divákům jistě známý například jeho cyklus s názvem Industria, který se věnuje prostředí továren a lidem, kteří v nich žijí a pracují.

YAFA

YAFA o.s. je sdružením studentů nejen šesti českých vysokých fotografických škol. Snahou tohoto sdružení je prezentovat a podporovat práci mladých fotografů. Sdružení provozuje webový portál, který vystavuje portfolia mladých autorů a současně je cennou informační databází. Pravidelně se zde například objevují výzvy k účasti v evropských i světových soutěžích a mnoho dalších užitečných informací.

Ozvěny festivalu tvůrčí fotografie Fotojatka se uskuteční 3. února od 18.00 hodin v Experimentálním studiu v Liberci.

Více informací na:

www.fotojatka.cz
www.vjirásek.com
www.young–fresh.eu