Obsah její expozice tvoří klauzurní práce žákovských projektů žáků Středního odborného učiliště nábytkářského, Střední školy tvorby a designu nábytku a Střední školy uměleckořemeslné a oděvní v Liberci pro školní rok 2010/2011.

Svěží pohled na všední zadání

„I v letošním školním roce žáci pokračují v tradici prezentace svých projektů. Mají na nich možnost představit první velký, naprosto samostatný návrh nebo výrobek, do kterého musí vložit své znalosti a dovednosti získané v průběhu celého studia a představit výsledek své téměř roční práce veřejnosti,“ komentuje tuto přehlídku Václav Tichý, ředitel SPŠ a SOU nábytkářské Liberec.

Studenti maturitního oboru Architektura a design interiéru tak představí práce, jejichž tématem jsou vlastní originální návrhy nábytku nebo zvoleného interiéru. „Jedná se nejen o bytové interiéry, ale i konkrétní veřejné interiéry podle vlastního výběru, jako jsou například hotelové recepce, kavárny, bary či kanceláře, ve kterých vstupní zadání vychází z podmínek provozovatele. Při zpracování projektu musí mladí autoři zvládnout například i barevné doladění prostoru, osvětlení, úpravu stěn, podlah, stropů nebo bytových doplňků,“ popisuje Václav Tichý.

Výkresová dokumentace pohledu či perspektivy je prováděna ručně nebo ve speciálních grafických programech jako jsou TurboCAD, SketchUP nebo PRO 100.

Milovníkům historie i tradičních řemesel

V souladu s nejnovějšími trendy propojení teorie s praxí představují v Severočeském muzeu své nejlepší výrobky také žáci 3. ročníků SOU nábytkářského v oboru Umělecké truhlářství a řezbářství, Nábytkové a stavební truhlářství, Uměleckořemeslné a restaurátorské práce v čalounictví a Aranžérství, propagace a reklama. „Své ročníkové práce zpracovali naprosto samostatně, nejen co se týká výroby, ale také vlastního nápadu, konstrukce a použitých materiálů,“ doplňuje Václav Tichý.

Současně je přesvědčen, že každého milovníka historie a tradičních řemesel musí na výstavě určitě zaujmout restaurovaný nečalouněný i čalouněný stylový a starožitný nábytek. K tomu přesvědčivě dodává: „Při jeho výrobě a restaurování byly použity výhradně původní klasické materiály, technologie a repliky historických potahových látek. Naše škola je totiž mimo jiné oprávněna restaurovat i umělecká díla.“

Nedílnou součástí výstavy jsou i módní přehlídky obohacené o ukázky práce vizážistek. Žáci SŠ uměleckořemeslné a oděvní – obor Fashion design představují své nejnovější modely určené pro tuto a příští sezonu včetně ukázek denního i večerního líčení a vlasového stylingu.

Celou výstavu pak připravili a nainstalovali budoucí aranžéři, kteří se zde zároveň představují svými projekty. „V uplynulých letech naše škola suverénním způsobem vyhrála všechny celostátní soutěže oboru Truhlář a také z mistrovství ČR ARANŽÉR Junior přivážejí naši žáci první místa. Věřím proto, že vystavené projekty zaujmou všechny návštěvníky svou profesionalitou a zvýší cenu a význam řemesel v našem životě,“ uzavírá ředitel.