Drobná technická závada, za kterou může tiskárna, zpozdila prodej knihy Slavné vily Libereckého kraje. Knížku vydavatelé z agentury Foibos sice pokřtili už během vernisáže stejnojmenné výstavy v libereckém Severočeském muzeu minulý čtvrtek, nicméně lidé si budou moci publikaci koupit zřejmě až po Velikonocích.

„Publikaci jsme pokřtili, ale do prodeje ji dáme zhruba do čtrnácti dnů. Knížka bude k dostání za stejnou cenu, za kterou se prodávají Slavné vily jiných krajů, tedy za 379 korun. Prodávat se bude normálně v knihkupectvích v celém Libereckém kraji,“ vysvětlila výkonná ředitelka agentury Lenka Jirátová.

Autogramiáda bude s výšlapem

Jak prozradil historik Severočeského muzea a jeden z autorů knížky Jan Mohr, jeden list tiskárna do knížky vložila dvakrát, a proto se publikace musí nejprve opravit, než se dostane ke čtenářům.

„Plánujeme, že kolem prvního dubna uspořádáme v muzeu autogramiádu. Autoři knížky jsou z většiny Liberečané, anebo u nás na univerzitě učí. Autogramiádu bychom ale spojili s komentovanou prohlídkou výstavy, a následně s procházkou k vilám, o nichž v knížce píšeme,“ řekl Jan Mohr.

Prohlídka výstavy, doplněná komentářem autorů publikace, následně autogramiáda a poté ještě procházka s historiky a badateli od vily k vile ale zřejmě zabere několik hodin.

„Možná to bude program na polovinu dne,“ odhadl Jan Mohr. „Přesné datum autogramiády, která odstartuje prodej knížky, se zájemci dozvědí na internetových stránkách muzea už na konci příštího týdne,“ doplnil.

Slavné vily Libereckého kraje vycházejí v nákladu 4 tisíce výtisků. Po tu dobu, kdy bude výstava v Severočeském muzeu trvat, si budou moci knížku koupit lidé i přímo v muzeu. Lze ji také objednat přímo u agentury Foibos na adrese: objednavka@slavnevily.cz.

Knížku připravilo jako doprovodnou publikaci k výstavě osm historiků. Chystali ji spolu s výstavou, která navazuje na stejný projekt Slavné vily v ostatních krajích republiky, zhruba dva roky.

„Asi ze stovky unikátních vil, rozesetých po celém kraji, jsme museli vybrat jen padesát. Jen tento počet mohla představovat výstava,“ uvedl za skupinu autorů editor knížky Pavel Halík.

Knížka na zhruba 180 stranách mapuje historii nejen každé vily zvlášť, ale také celých městských čtvrtí. Jak uvedli autoři, výstava i knížka jsou současně dějinami posledních 150 let regionu, neboť stavby v sobě nesou jak ducha doby, tak i epochu, ve které vznikaly.

Knihu na křídovém papíře zdobí desítky fotografií.