Kniha O ženách, mužích a skřítcích volně navazuje na vaši prvotinu O ženách, mobilech a broucích v hlavě, co tyto dvě knihy spojuje? Mají podobný námět nebo třeba i postavy?

Mají podobný námět vztahy mezi ženami a muži a řešení přelomových situací. Pokračování ve smyslu toho slova to ale určitě není.

Co vás inspirovalo k napsání obou knih?

Píšu si do „šuplíku“ asi třicet let. Co mě k tomu pudí, nevím a popravdě o tom ani nepřemýšlím. Inspirace je všude kolem nás, stačí občas lidi poslouchat a potom si hlavně nezapomenout napsat na kus papírku, o čem ten nápad je.

Kdy jste se rozhodl, že napíšete svou první knihu?

To souvisí s předešlou otázkou. Psal jsem povídky do šuplíku. Po přečtení jedné knížky od nakladatelství Motto jsem využil e-mailové adresy na poslední stránce a zaslal na ni tři povídky. Paní nakladatelka mi volala druhý den odpoledne a bylo to. Nikdy jsem nikam jinam nic nezkoušel poslat, byla to premiéra a klaplo to. Prostě štěstí, vhodná konstelace hvězd, klika. Nevím.

Kniha O ženách, mužích skřítcích v hlavě má tři postavy, dva muže a jednu ženu, jak se vám psalo z pohledu ženy? Myslíte, že se umíte na svět dívat ženskýma očima?

Asi jsem se místy do pocitů žen strefil, protože tento dotaz slyším často. Má starší sestra vždycky slovníkem naší babičky říkala, že mě „do půl šesta roku“ vychovala, tak to mám třeba od ní… (Smích)

Má kniha nějaké autobiografické prvky?

Určitě ano, ale pouze v tom, co nemá smysl fabulovat. Nebudu za hrdiny dějem popisovat sporty jako je fotbal nebo golf, když se jim nevěnuji. Ke všemu se popisem endura třeba podaří ve čtenářích zlomit klišé, že motorkář rovná se holohlavý tlusťoch na líném řvoucím čopru nebo dárce orgánů na silničním supersportu. Také zkušenosti třeba z dob po sametové revoluci ve firmách jsou více méně reálné.

V knize o osudech hrdinů rozhodují mozkoví skřítci, to je dobrý nápad, jak jste k němu dospěl?

Někdy si myslím, že se dějí věci tak zvláštně, že nezbývá než být ortodoxní fatalista, nebo věřit na velké konspirační spojení skřítků v hlavách. Navíc jsou skřítci docela blízko mému keltskému vnímání vesmíru. Věřím tedy spíš na skřítky než na církve a politické strany.

Chystáte další , třetí volné pokračování?

Myslím, že dost bylo žen a mužů, ale nikdy neříkej nikdy. Mám tříletého syna a stejně, jako dávno předtím oběma dcerám, i jemu vymýšlím pohádky. Holky si některé obzvláště trhlé pamatují pořád. Tak třeba by to bylo na knížku pohádek. Určitě budou o terénních motorkách, skřítcích a prostých chlapcích z chudých poměrů.

Jaké knihy a autory sám rád čtete?

Jsem odchovaný Karlem Mayem, později Raymondem Chandlerem. Taky můžu Fulghuma a Eda McBaina. Z českých se mi líbí kdysi indexové knížky Karla Pecky, Jiřího Muchy nebo Arnošta Lustiga. Často jsem přemýšlel o tom, jak bych právě v těchto těžkých padesátých letech v lágrech přežil se ctí nebo bez? Jak by to ustáli kamarádi, blízcí? Líbí se mi i Škvorecký a Čapek. Nicméně nejsem literární kritik, ani intelektuál, takže mám tu krásnou svobodu číst cokoli a cokoli si o tom myslet. Prostě v knížce potřebuji nápad, pokud mě nezaujme do dvacáté stránky, tak ji klidně odložím, byť mi ji doporučí nejlepší kamarád nebo prezident, co všechno ví.

Co děláte, když zrovna nepracujete ani nepíšete? Máte nějaké další koníčky?

Mám malého syna a k tomu už i vnoučata. Topím v krbovkách a ty chtějí dřevo. Moc dřeva. Kolem domu mi roste tráva a v zimě leží sníh, obé průběžně a nerad řeším… Takže se opravdu nějak nemám kdy nudit. V zimě mě moc baví lyže, dělám o víkendech instruktora a naplňuje mě pocit, že dáváme s kolegy dětem (ale i neješitným dospělým) možnost, jak si užívat zimy. Prostě to dává smysl. Na začátku děcko, co neumí vyjet vlekem, na konci malý samostatný lyžař, co bude asi lyžovat celý život. Možná tedy nebude otylý počítačovo-mobilní konzument. (Smích.) Od jara do podzimu jezdím na motorce a na kole. Trochu si v ústraní vržu na kytaru a občas si povídám se skřítky.