„Jen výstava obrazů a fotografií Jana Saudka a jeho ženy Sáry přilákala za jediný měsíc tolik lidí, kolik jich loni přišlo za celé léto," potvrdil ředitel Muzea a Pojizerské galerie v Semilech Miroslav Šnajberk.

FENOMÉN SAUDEK

Výstava živoucí legendy české umělecké fotografie, kontroverzního Jana Saudka a jeho bývalé ženy a současné snachy Sáry Saudkové, přilákala během jediného měsíce do semilského muzea 1600 návštěvníků. Vidět mohli nejen fotografie, ale také olejomalby a šperky zhotovené podle jeho návrhů. Výstava je prodejní a potrvá jen do 18. září.

FORBES

Neméně přitažlivá je také expozice věnovaná podnikavému semilskému rodákovi a vynálezci hracích automatů Josefu Vaňkovi. Vaněk svůj vynález nazval Forbes. (mimochodem časopis stejného názvu vychází v USA od roku 1917). Vyrábět ho však mohl jen 10 let, protože v roce 1936 přišel jejich zákaz. Někoho by to možná zlomilo, ne tak podnikavou a dobrodružnou povahu Josefa Vaňka, který se okamžitě přeorientoval na výrobu automatů na cigarety, cukrovinky a další zboží. Také předválečné nádražní váhy jsou jeho dílem. Desítky vynálezů tohoto semilského „Járy Cimrmana" můžete v semilském muzeu obdivovat až do 11. září.

DÝMKY OD ŠPERKAŘE, OBRAZY KLENOTNÍKA

Dalším překvapením je zhruba 40 obrazů od turnovského klenotníka Jiřího Urbana, jehož jméno je pojmem. Jedná se totiž o autora repliky Svatováclavské a říšské koruny. „Teď zrovna pracuje na replice koruny Karla Velikého pro Itálii," prozradil ředitel muzea. V Semilech se však prezentuje jako malíř. „Jeho obrazy stylem připomínají nejvíc Henriho Matisse. Náměty jsou velmi různorodé. Najdeme mezi nimi třeba portrét jeho otce, ale i motivy z Kréty nebo Mongolska," přiblížil ředitel. Na společné výstavě s Urbanem se v Semilech představuje také další turnovský šperkař Jan Kroupa. „Kromě šperků, náhrdelníků a prstenů tu má také několik dřevěných dýmek," popsal ředitel muzea.

Ale ani děti nepřijdou zkrátka. Pro ně je tu připravena rozsáhlá sbírka marionet, maňásků a dalších typů loutek, s nimiž si dokonce mohou sehrát divadlo. A pokud ani to nestačí, pak nezapomeňte navštívit ještě unikátní expozici pilníků, jedinou u nás.