Nakonec se ale v neděli 6. února opona rozevřela a premiérové představení se rozběhlo. Rozběhlo doslova, protože mělo švih a bylo plné přirozeného pohybu. Zazněla i reprodukovaná lidová muzika v podání folklórního souboru Jizera, zacvrlikali ptáčci, herci mezi řečí živě zazpívali písničky.

Bylo to jako malý svátek. Ukázalo se, že pro herce není účinkování pro děti degradací, ale nejvyšší poctou a radostí. Vysokou laťku jim nastavil samotný ředitel divadla Martin Otava, který vystupuje v roli úkladného krále a propůjčuje hlas drakovi.

Jiří Bartoš, který ztvárňuje policajta, se vyslovil: „Tohle je asi životní role našeho pana ředitele. Připomíná mi v ní trochu saského kurfiřta Fridricha Augusta. Při zájezdových představeních převezmu roli krále já, ale budu jiný. Určitě však chci tu roli hrát se stejným nasazením jako on.“ Tomáš Dianiška a Tomáš Váhala jako čerti se mohli přetrhnout, aby se děti i rodiče bavili a díky své parodii tance letkisu sklidili potlesk na otevřené scéně. Podobnou pochvalu by si zasloužili všichni účinkující.

Reakce dětí byly bezprostřední. Honzovi a jeho mámě děti fandily, čertům se smály, tajily dech nad krásou víly v mlžném oparu. „Konečně klasicky pojatá veselá česká pohádka,“ dali se slyšet diváci. Vedle výborných hereckých výkonů a vlídného českého humoru i poctivé, neošizené pohádkové kulisy, lidově pojaté kostýmy, propracované zvukové a světelné efekty, veselý skládací program s fotografiemi postav k vystřihování…

„Přitom to představení nebylo moc drahé,“ podotkl osvětlovací technik Zdeněk Úlehla. „Kostýmy se vzaly převážně z fundusu. V Liberci máme druhý největší fundus v republice po Barrandově. Pohádka se připravovala mimo finanční plán. Našel se sice sponzor, ale i to bylo málo. Poslepovalo se tedy, kde se co dalo a nakonec to dopadlo dobře nejen s Honzou, ale i s celou inscenací.“ K tomu doplnila herečka Jana Kabešová-Vojtková, která se přišla s dětmi podívat na kolegy: „Je to přece jen něco jiného, když si tady zahrajeme pohádku sami, než když nám ji někdo doveze.“

Na reprízu této pohádky Zdeňka Kozáka v režii Víta Prýmka si liberečtí diváci budou muset nějaký čas počkat, ale školní děti se příběhem kurážného Honzy potěší už během února.

(ak)