Jeho pohnuté osudy i literární dílo inspirovaly herce libereckého Naivního divadla k nové inscenaci, pochopitelně určené dospělému publiku.

Inscenace, nazvaná Ten, který vyšel z domu, se stane další v řadě studiových koláží, které soubor Naivního divadla čas od času připraví pro potěchu odrostlejších diváků i svoji. Premiéru předvedou herci v sobotu 16. května v 19.00 hodin.

Humorem maskoval zmar stalinismu

Daniil Charms žil v letech 1905 až 1942. Vedle nonsensové poezie pro děti proslul především svými krátkými divadelními hříčkami a mikropovídkami, plnými absurdního a černého humoru. Černým humorem maskoval Charms narůstající zmar a beznaděj stalinistických třicátých let v tehdejším Sovětském svazu.

Tvůrci inscenace Ten, který vyšel z domu se v jevištní koláži snažili představit to nejlepší z Charmsovy tvorby, zároveň však vybírali takové texty (včetně deníkových zápisků), které ilustrují a mapují pohnutý životní osud svého autora.

Diváci se tak seznámí s místem Charmsova narození (útulek pro ženy propuštěné z vězení) i smrti (vlak evakuující v roce 1942 psychiatrické oddělení vězeňské nemocnice z Leningradu do Novosibirska). Především však s Charmsovým krátkým, strastiplným, ale přitom umělecky nesmírně významným životem, který byl naplněn smíchem, z něhož mrazí.

Novou studiovou inscenaci nastudovala Markéta Sýkorová. První repríza je na programu v úterý 26. května v rámci Večerů v Naivním.