O úspěchu pouti svědčí i to, že letošní ročník je již sedmým v pořadí. „Pouť organizujeme především proto, abychom lidem dali možnost zastavit se a popovídat si,“ přiblížil myšlenku pouti jeden z jejích organizátorů Martin Valeš ze Spolku ruprechtických sousedů. „Dnes každý někam spěchá, něco nestíhá a na vřelý mezilidský kontakt není čas.“

Potěšení pro všechny smysly

Na své si ale přijde každý. Jedlíky a labužníky vybízí k akci pečené selátko a klobásy, poblíž bude stát pípa se svijanským pivem. Menší návštěvníci jistě ocení kolotoče, střelnici a oblíbená bourací autíčka. Lunapark zahajuje provoz v pátek ve 14.00 hodin, o víkendu pak již v deset. „Oficiální konec akce nemá,“ řekl Martin Valeš. „Dokud budou u kapličky lidé, kolotoče se budou točit. A pivo také.“

Zlatým hřebem pouti bude bezesporu sobota, kdy v pravé poledne začínají hudební vystoupení. Pódium otevře známá liberecká bigbeatová skupina Nou koment, následovat bude Trio Band s repertoárem rocku, evergreenů či swingu, a to v doprovodu Aleše Brichty. Od sedmi hodin večerních se tanečníci mezi námi budou moci zúčastnit bálu pod širým nebem se skupinou Woko.

Jakmile padne tma, rozzáří noční oblohu mocný ohňostroj. V neděli pak od 13.00 hodin vystoupí Inka Rybářová se svým zábavným programem pro nejmenší. Vstup na celou akci je pro všechny zdarma, za jednotlivé atrakce ale bude samozřejmě potřeba připlatit.

Letošní Ruprechtická pouť je sice teprve sedmá, ale navazuje na mnohem starší tradici. Do ruprechtické kapličky totiž kdysi směřovaly takzvané mariánské poutě. Kaplička, známá i jako kostelíček U Obrázku, je totiž zasvěcena Panně Marii. I tato její přezdívka odkazuje k původům místa, do 15. století, kdy na jejím místě prý bývala studánka, u které se občerstvovali dřevorubci. U této studánky býval malý malovaný obrázek Panny Marie a studánka prý měla léčivou moc. Mariánské poutě často směřovaly právě na taková místa.

„Kaplička je poutním místem v podstatě od založení,“ popsal Bartoloměj Černý z ruprechtické farnosti. „Na začátku září se slaví den narození Panny Marie .“ V neděli 12. září tudíž proběhne v kapličce od 15.00 bohoslužba.