I když se to zdá jako neskutečné, Žlutý pes ještě v Jablonci nevystupoval.

„Nikdy jsme tu nehráli. Sice hrajeme hrozně dlouho, ale tady jsme prostě nebyli. Možná někde tady poblíž v lesích, ale přímo v Jablonci? Na to si opravdu nevzpomínám,“ přiznává Ondřej Hejma.

Kravaťáci, dámy, školačky i taťkové

Tuto „chybu“ kapela napravila ve čtvrtek 22. března. Na jablonecké Rampě odstartovala své letošní turné. Přestože byl všední den, do klubu dorazilo kolem sto padesáti návštěvníků.

Na koncertu se setkali kravaťáci, kteří si odskočili z veletrhu cestovního ruchu, dámy v halenkách, studentky i taťkové s mikinami kolem pasu. V sále se dokonce nekouřilo, což bylo milé překvapení. Na pódium nastoupil Ondřej Hejma ve volném černém oblečení, slamáku a jeho typických brýlích a pozdravil posluchače. Ostřílení muzikanti zahájili koncert s minimálním skluzem.

Začali peckou od Jimmyho Hendrixe

Hned na začátek vystřihli klasiku od Jimmyho Hendrixe Hey Joe. Pozornost diváků upoutala drobná, ale velmi šikovná kytaristka, která opravdu válela a ještě jí to s kytarou slušelo.

Mezi prvními pak zazněly autorské písničky Harašení nebo Ptáci. V první polovině kapela zahrála i svou nejslavnější hitovku Modrá. „Teď bych měl dát tu barevnou, protože rudá je chudá, černá je věrná, hnědá ti nedá, žlutá je krutá a zelená je tráva,“ zavtipkoval frontman.

Stouni, vousáčí ZZ Top a další špičky

Publikum na známou písničku reagovalo dobře, ale Hejmovi se to nezdálo. „No nic moc. Tenhle potlesk hodnotím tak dva mínus, doufám, že se polepšíte.“

V druhé polovině kromě největších žlutých pecek skupina publiku naservírovala songy od Rolling Stones, ZZ Top a dalších špiček.

Vrcholem celého koncertu pak byla jednoznačně dlouhá, promakaná a dosti náročná skladba Free Bird od Lynyrd Skynyrd, ve které se vyřádil klávesák i všichni tři kytaristé. Závěr skladby je opravdu fenomenální jízda, která rozpohybuje i největšího ignoranta.

Celý klub se dostal do varu a zpěvák už mohl být s potleskem a ovacemi konečně spokojený. Všechny v sále ohromili. Závěr koncertu pak patřil už jen největším hitům kapely.

Sametová, Náruživá i klidná

První přišla na řadu Sametová, pak hned Náruživá, nakonec se dostalo i na píseň Zůstaň klidná. „Byli jste skvělí, to jsem opravdu nečekal. Rozhodně jste nejlepší publikum na tomto turné, akorát že na Rampě tedy začínáme,“ smál se Ondřej Hejma a porušil koncertní klišé, kdy se kapely nechávají vytleskat na přídavek.

„My vám ten přídavek dáme hned, aby se třeba nestalo, že nám přestanete tleskat.

Koncert Žlutého psa v Jablonci nad Nisou byla pohodová akce, na které si někdo zavzpomínal, jiní si zatančili a zazpívali známé songy kapely. Příjemným zpestřením byly občasné předělávky světových hitů, které psí vystoupení správně okořenily.

Anketa

Užili jste si koncert Žlutého psa?

Jana Kousalová

obchodní zástupce

Jablonec nad Nisou

Koncert se mi moc líbil. Hrozně jsem se na něj těšila. Dokonce jsem se kvůli němu dala i uschopnit. Támhle mám berle. Jsem po operaci kolene. Čekala jsem na Sametovou, Náruživou a Modrá je dobrá. Jsem spokojená, zahráli nakonec všechny.

 

František Šanda

ošetřovatel v nemocnici

Jablonec nad Nisou

Líbil se mi moc. Nikdy tady v Jablonci nehráli, takže jsem rád, že konečně přijeli. Zahráli takový ten průřez jejich repertoárem, takovou tu klasiku. Asi nejvíce se mi od nich líbí ty předělávky slavných zahraničních písniček, třeba ZZ Top.

 

Eva Habelová

studentka VŠ

Jablonec nad Nisou

Žlutého psa nijak zvlášť neposlouchám, ale přišla jsem se jen tak pobavit na známou kapelu. Docela jsem si to užila. Čekala jsem na ty písničky, které znám. To jsou ty, co hrají v rádiu, takže třeba Modrá, Náruživá a Sametová.

 

Petr Socha

student střední školy

Liberec

Bylo to super. Atmosféra byla parádní. Nebylo tu tedy tolik lidí, kolik by si kapela tohoto formátu zasloužila, ale užil jsem si to. Překvapilo mě, že zahráli Lynyrd Skynyrd a jejich písničku Free Bird. Ty kytary tam mi opravdu vyrazily dech.

Videa

Žlutý pes - Free Bird

| Video: Youtube

Lynyrd Skynyrd - Free Bird

| Video: Youtube