Druhý červencový víkend festivalům vyloženě přál. Oproti tomu prvnímu, kdy počasí házelo hudebním open airům klacky pod nohy, v Jablonci doslova, se v ten uplynulý umoudřilo a vytvořilo příjemné slunečné podmínky.

PROSLUNĚNÉ ATRIUM

V atriu vratislavických Desítek se konal první ročník regionálního festivalu Vraťák, na kterém se představilo osm kapel z okolí. Žánrově byla akce poměrně roztříštěná, což ovšem nevadilo. Každý si našel to své.

Vraťák začal v rockovém stylu koncerty kapel Back to Stone z Liberce a Hush z Jablonce. V obřích kloboucích servírovali mexický rock and roll Tres Udos. Po nich přišli na řadu rock popoví Liberečáci Exil 51, kteří připravují svou třetí řadovou desku.

SVĚTOVÉ COVER VERZE

S playlistem coververzí se předvedli světoví Hitfakers a po nich liberečtí post grungeři The Scoffers, se kterými se tentokrát za bicími představil zpěvák z Backfist a provozovatel Bunkru Tomáš Hajíček. Kapela zkušebně předvedla i pár písní s českým otextováním, což publikum ocenilo.

Vrchol večera obstarala liberecká Těla rovněž v obměněné sestavě. S akustickou kytarou už s Těly od prosince hraje Martin Mráz a za bicími dočasně zaskakuje Tomáš Škoda.

Pod pódiem se po setmění na jejich koncertu sešlo nejvíce posluchačů. Těla se nejvíce proslavila svou písní Hej Báro, která už je ovšem jen takovým přídavkem na konec večera. Hity této kapely už zná každý druhý Liberečák i řada přespolních, takže kusy jako Už po mně jdou, Těla, Zapomenu, Jen tak dál, Kamarádi nebo Co to je? si zpívala většina publika. Do povědomí se dostaly už i věci z poslední desky Namále z roku 2013: Ten čas, Labyrint, Tichá pošta nebo Halali.

Večer zakončili náloží tvrdší kytarové muziky metaloví Meredith Hunter z Liberce. Texty této kapely jsou také anglické i české, což u metalu vyznívá zajímavě. V jejich muzice je cítit vliv kapely Limp Bizkit a Korn.

První kolo regionálního festu se vydařilo. Je vidět, že fanoušci si svých domácích kapel cení. Jde o trošku jinou podívanou než na všech ostatních akcích pod širým nebem, kde se pořadatelé předhánějí, kdo uloví zajímavější jména.

Uvidíme, jaký line up si připraví pořadatelé příští rok.