Halou zní syntetizátory. Ozve se gong a pokračují. Přidává se mocná kytara podpořená basou a smyčci. Tenhle hutný celek rozbíjí naléhavé sólo kláves, jež opět kopírují smyčcové nástroje. Hodilo by se spíše do skladby vážné hudby. Pak ale přichází bigbeat, nebo chcete-li rock'n'roll.

SETLIST - CURYCHTightrope
Evil Woman
Showdown
All Over the World
When I Was a Boy
Livin' Thing
Strange Magic
Rockaria!
10538 Overture
Secret Messages
Shine a Little Love
Wild West Hero
Telephone Line
Turn to Stone
Don't Bring Me Down
Sweet Talkin' Woman
Mr. Blue Sky
Pridavek: Roll Over Beethoven (Chuck Berry cover)

Ano, přesně tohle propojení odlišných hudebních světů je typické pro muziku skupiny Electric Light Orchestra, která se nejvíce proslavila v 70. a 80. letech.

Dnes už její muzikanti hrají zvlášť. Jeff Lynne, srdce kapely a skladatel, s klávesákem Richardem Tandym a na druhém břehu ostatní. Je až s podivem, že „vokalisté" ELO v Česku sem tam koncertují, ale Lynne se sem ještě nikdy nevypravil.

Pouze hity z best of

Kromě úvodní velkolepé Tightrope a novinkové balady When I Was a Boy hrál Lynne s novou kapelou pouze songy z best of výběru.

Přestože byl koncert na sezení, s publikem to šilo vlastně už od začátku a někteří to u čtvrté písničky All Over the World, která je vyloženě taneční, nevydrželi a zvedali se ze svých sedaček a židlí a tančili na svém místě. Přidávali se další a další, protože přes pohybující se těla neviděli.

Kromě koncertu Jeffa Lynna v Curychu navštívila naše redaktorka také městečko Montreux, které má bohatou hudební historii. Tipy na výlet si můžete přečíst zde:

Casino de Montreux inspirovalo Deep Purple, Queen tam točili desky

Vokály a smyčce

close FREDDIE MERCURY, frontman Queen, má v Montreux na břehu Ženevského jezera svou sochu od české sochařky Ireny Sedlecké. zoom_in Všechny skladby měly dokonalé vokály i naživo, ale ještě o něco zajímavější byl kus s operní předehrou Rockaria, kde se předvedla vokalistka, nebo písně, které začínaly jako instrumentální skladby vážné hudby: 10538 Overture a přídavek Roll Over Beethoven, kde se vyřádilo smyčcové trio, složené ze dvou violoncell a houslí.Největší ohlas samozřejmě zaznamenal mega hit Don't Bring Me Down, ale také dvě melodické hitovky Sweet Talkin' Woman a Mr. Blue Sky.

Jedním z vrcholů byla rovněž balada Wild West Hero z desky Out of the Blue z roku 1977, která patří k jedné z nejhezčích pomalých věcí od ELO a naživo ji kapela hrála více akusticky.

Švýcary Lynne ošidil

Přestože během turné hrál Jeff Lynne ve všech městech 20 písní, v Curychu zahrál pouze 18. Vynechal Ain't It a Drag a Steppin' Out. Stejného ošizení se o dva dny později dočkalo i Německo.

close Před koncertem ELO rozdávaly hostesky ucpávky do uší, aby zabránily u posluchačů tinnitu. zoom_in Na většině koncertních zastávkách hrál zhruba v polovině show Can't Get It Out of My Head, na konci dubna ji však zaměnil za Strange Magic, ve které Lynne zpívá opravdu vysoko, sice na hraně, ale čistě.

Jak už bylo zmíněno, band se rozloučil coververzí Chucka Berryho Roll Over Beethoven, v němž se muzikanti opravdu vyřádili.

Na baru v Hallenstadionu asi měli také pocit, že zpěvák zařadil málo novinek, tak fanouškům na rozloučenou při odchodu pustili nejpovedenější vypalovačku z nové desky One Step at a Time.

Švýcaři jsou v lékařství napřed. Na koncertech u vchodu rozdávají hostesky ucpávky do uší, aby zabránily nové civilizační chorobě tinnitu - pískání v uších.

POHLEDEM HANY LANGROVÉ

Jeff Lynne je mozek ELO, bez něj by to prostě nešlo

Hudbě Electric Light Orchestra jsem propadla někdy v roce 2008, kdy mi je pustila kamarádka. Její matka na nich v té době hodně „ujížděla". Já jsem znala pouze soundtrack k filmu Xanadu. Na desce zpívala Olivie Newton-John. Na první poslech mě zaujaly skladby Mr. Blue Sky a Sweet Talkin' Woman, které dodnes patří k mým nejoblíbenějším. Postupem času jsem si naposlouchala většinu diskografie a s odstupem musím říct, že mě neméně baví i sólové nahrávky Jeffa Lynna, třeba Zoom z roku 2001. Spolupracovali na ní i Ringo Starr a George Harrison, který písni Long Time Agone propůjčil svou nezaměnitelnou slide kytaru. Koncem loňského roku vyšla nová deska Jeff Lynne's ELO: Alone in the Universe, která se mi líbila hned při prvním poslechu. Vím, že fanoušci moc dobře nepřijímají, když muzikanti hrají na koncertech nové skladby a chtějí vždy slyšet ty největší hity. Je ovšem škoda, že v Curychu zazněla z nového alba pouze jedna píseň When I Was a Boy. Co ale Lynnovi neodpustím, je fakt, že švýcarské publikum ošidil o dvě skladby. Všude jinde zahrál 20 písniček, v curyšském Hallenstadionu jen 18. Nezazněly novinky Ain't It a Drag a Steppin' Out. Na ELO mi imponují dokonalé vokály i propojení vážné hudby s bigbeatem. Překvapilo mě, že Lynne zbylé kumpány nepotřeboval, stačili mu dva vokalisté. Je otázka, zda si vypomohl dnes všudypřítomným playbackem. Ale zdá se, že ne. Oceňuji samozřejmě i smyčcové trio a operní ženské party, které live zněly opravdu mocně. Trošku mě mrzelo, že byl celý koncert na sezení. Švýcaři se ale přesto dokázali odvázat. Řada z nich tančila a já samozřejmě s nimi. Bylo by parádní, kdyby se čeští promotéři vzchopili a zařídili koncert i v Praze, moc ráda bych si tento hudební zážitek zopakovala.

JEFF LYNNE'S ELO:
ALONE IN THE UNIVERSE

Deska vyšla 13. listopadu 2015.

When I Was a Boy

Love and Rain

Dirty to the Bone

When the Night Comes

The Sun Will Shine on You

Ain't It a Drag

All My Life

I'm Leaving You

One Step at a Time

Alone in the Universe

Fault Line

Blue

On My Mind (v Japonsku)