Knihkupectví a antikváriát u Fryče včera v podvečer při autorském čtení zaplnilo několik desítek posluchačů. Společně s Reném přijela také Helena Třeštíková se svým kameramanem, který celý průběh večera natáčel do připravovaného pokračování příběhu o Reném Plášilovi.

„S Reném jsem se potkala před více jak dvaceti lety, když jsem v jednom zařízení pro mladistvé delikventy hledala vhodné adepty pro několik mých dokumentů,“ popsala hned v úvodu Helena Třeštíková své seznámení s Reném, který její vyprávění doplňoval.

„Bylo mi tenkrát asi 16 let a byl jsem rád, že se o mě někdo zajímá,“ dodal René Plášil. Své povídání kombinoval s předčítáním ze svých dvou úspěšných románů Běžec na trati K…, Bohové s.r.o. a představil také několik svých textů do nově připravované knihy.

„Román Bohové s.r.o. jsem psal na objednávku nakladatele. Chtěl jsem si dokázat, že to svedu, ale Běžce na trati K… mám radši, ten vychází víc z mých pocitů,“ svěřil se návštěvníkům Knihkupectví a Antikvariátu u Fryče René Plášil.

Film René, ze kterého mohli účastníci včerejšího autorského čtení vidět ukázku, se stal nejlepším dokumentem Evropské filmové akademie. Reného příběh začíná ve vězení pod socialistickými plakáty, pokračuje během sametové revoluce a dostává zdánlivou pointu amnestií tehdejšího prezidenta Václava Havla.

René se ale brzy vrací zpět do kriminálů, aby tak vstoupil do Evropské unie opět jako vězeň. V průběhu let strávených za mřížemi, zejména za krádeže, se nechal potetovat na celém těle, utekl z vězení a zase byl chycen, vydal dva romány, vykradl byt samotné režisérce, prožil dva milostné příběhy, onemocněl roztroušenou sklerózou a psychologové u něj zjistili nadprůměrnou inteligenci.

Krk hlavního protagonisty tohoto časosběrného dokumentu „zdobí“ anglicky nepřesně vytetovaný nápis „Fuck of people“.