Šílený profesor, cool raper, zmatený běžec nebo technický génius bezdomovec. Takoví hrdinové vystupují v nové pohádce Naivního divadla. Veřejnost ji poprvé mohla vidět v sobotu 18. února v podvečer. Pohádku sledoval vyprodaný sál.

Děti z libereckých základních škol měly možnost zhlédnout hru v týdnu v dopoledních hodinách. V pátek 17. února jsem se vydala mezi školáky ze Základních škol Ruprechtice a Elišky Krásnohorské Liberec.

Dětský divák je spontánnější

Školáčci byli na pohádku jaksepatří natěšení a hned, jak zhasla světla, začali tleskat. Na potemnělém jevišti se objevila černá postava zloducha s páskou přes oči. Zmateně pobíhal po pódiu a herec hned pocítil výhodu, kterou mu přináší dětský divák. Hlediště plné dětí se bezprostředně zasmálo a rozhodně to nebylo naposledy.

Hned na začátku se divák dozvídá příběh malé Babu. Žije s matkou a svým nejlepším přítelem papouškem. Rodina na tom není moc dobře. Barbora zvaná Babu by chtěla kolo, ale maminka si ho nemůže dovolit, protože otec náhle zmizel a nikdo neví kam.

Na scéně se objevuje zákeřný zloděj, který si brousí zuby na mluvícího papouška. Babu se učí do školy, a tak nevnímá, že jejímu nejlepšímu příteli hrozí nebezpečí. Zákeřný zloduch se zmocnil Papua a mizí s ním z dohledu.

Velkoměsto, kancelář i domov

Scéna na malém jevišti je vyřešená velmi důmyslně. Mění se na tři různé prostory. Domov Babu a papouška, večerní velkoměsto a strašidelnou kancelář zlého šíleného profesora. Ten vlastní velmi zajímavý vynález, tzv. Faunomat, který umí přeměnit zvířata v lidi a lidi ve zvířata. Papouška si samozřejmě nechal ukrást on, je totiž nebezpečný svědek.

TVŮRCI:
Režie: Petr Vodička
Výprava: Robert Smolík
Hudba: Petr Kaláb
Pohybová spolupráce: Miroslav Ošanec
Dramaturgie: Vít Peřina

HRAJÍ:
Babu: Miroslava Bělohlávková
Chlup: Michaela Homolová
Mňoukna: Veronika Košvancová - Khomová
Hůlová: Markéta Sýkorová
Papu: Tomáš Bělohlávek
Profesor: Filip Homola
Jarda: Tomáš Holý
Zigi: Adam Kubišta
Julius: Marek Sýkora

Babu je zoufalá, nejenom že se jí ztratil tatínek, ještě přišla o svého papouška. Ve večerním velkoměstě potkává rapera Zigiho v kapuci. Postava hip hopera je nejdominantnějším moderním prvkem hry. Vše komentuje v raperské řeči a dodává hře na zajímavosti. „Hra se mi moc líbila. Nejlepší a nejvtipnější byla postava rapera Zigiho,“ hodnotí hru devítiletá Karolína Lindnerová.

Šílený běžec a bezdomovec technik

Zigi ovšem není jediný pomocník, který Babu na její cestě za ukradeným papouškem pomůže. Hrdinka potkává zmateného běžce Julia Ledvina, který v mládí prohrál běžecký závod, kvůli kterému ho nechala jeho slečna. Od té doby se snaží být co nejlepším závodníkem.

Poslední pomocník je technicky zdatný bezdomovec Jarda s kostkovanou igelitkou. Jak říká hip hoper Zigy: „Vousatej Jarda, pro zločince darda!“ Bezdomovec v mládí miloval elektrotechniku. Díky jeho zapálení pro věc mu však shořel dům, a tak zůstal na ulici a sestrojuje nové vynálezy ze starých vyhozených věcí, například žehličkofon. Můžete s ním žehlit i telefonovat.

Výběr hrdinů zachránců je opravdu povedený. Hra je i mírně výchovná a empatická. Ukazuje zvláštní typy lidí v jiném a lepším světle. Ne každý hip hoper nebo bezdomovec musí být hned špatný člověk. Každý má svůj životní příběh, který ho svedl z té správné cesty. „Hra byla hrozně vtipná, nejvíc se mi líbil ten pán, jak sestrojoval vynálezy z rozbitých a vyhozených věcí,“ řekl desetiletý Tomáš Ondráček.

Naivnímu divadlu rozhodně moderní pohádka se současnými hrdiny sluší. Dětem je blíž, vidí v ní i své okolí, svou současnost. Příběh rozhodně zaujme i dospělého diváka, který si odpočine od všedních starostí a prožije šťastný happy end s malou Babu. A hlavně! Na konci pohádky čeká na diváka nečekané rozuzlení.

BABU A PAPOUŠEK
detektivka v rytmu hip hopu
představení pro děti školního věku
Nejbližší reprízy:
5. března od 9:00 a od 10:30 – pro školy
9. března od 9:00 a od 10:30 – pro školy

21. dubna od 15:00 – pro veřejnost v rámci cyklu Rodinné odpoledne v NDL