„Freddie is a genius," vzpomenula na Mercuryho a upravila text queenovské balady Life is Real Kerry Elis. Píseň z alba Hot Space kdysi vznikla pro Johna Lennona. Právě tento kus byl jedním
z vrcholů brněnského koncertu v Bobycentru. Frontman Queen sekundoval dvojici na plátně.

PLAYLIST BRNO
I Who Have Nothing

I Loved a Butterfly
(Queen and Paul Rodgers cover)

Dust in the Wind
(cover Kansas)

Born Free
(Matt Monro cover)

Somebody to Love
(Queen cover)

Can't Help Falling In Love
(Elvis Presley cover)

Tell Me What You See
(Beatles cover)

The Way We Were
(Barbra Streisand cover)

Something
(Beatles cover)

One Voice
(The Wailin' Jennys cover)

Bye Bye Love
(Everly Brothers cover)

Life is Real (Song for Lennon)
(Queen cover)

I'm Not That Girl

Last Horizon
(Brian May)

Love of My Life
(Queen cover)

Who Wants to Life Forever
(Queen cover)

'39
(Queen cover)

Roll With You

We Will Rock You
(Queen cover)

No One But You
(Queen cover)

Crazy Little Thing Called Love
(Queen cover)

Komorní, z části akustickou podívanou při svíčkách přivezlo zatím do tří českých měst – Ostravy, Zlína a Brna duo Brian May a Kerry Ellis. Spolupráce kytaristy Queen a muzikálové pěvice odstartoval muzikál We Will Rock You.

Koncert uvedl minutu a půl dlouhý charitativní spot s humorným songem Save The Badger Badger Badger, ve kterém zpívají a hrají na elektrické kytary okřídlení a ozbrojení jezevci, které vede jeden s šedou kudrnatou kšticí.

A nešlo o jedinou zmínku 
o charitativních aktivitách hudebníků. Naštěstí tak činili alespoň muzikou.

Patos a mrtvoly

U cover verze Born Free od Matta Monro vystoupení doprovázené snímky zvířat ve volné přírodě i těch mrtvých sklouzlo k neuvěřitelnému patosu, přestože šlo o velmi pěknou baladu.

Pak už se koncert ubíral příjemnějším směrem a správně gradoval.

Mezi prvními skladbami zazněl song Some Things That Glitter z desky Cosmos Rocks, kterou Queen nahráli se zpěvákem Paulem Rodgersem. Nyní ji však uvádějí pod názvem I Loved a Butterfly. Těžko říci, zda kvůli neshodám, kvůli kterým nakonec Rodgers přestal s kapelou vystupovat.

Polovinu koncertu tvořily cover verze známých světových hitů, například Dust in the Wind od Kansas, kterou přezpívali i Scorpions, Can't Help Falling In Love od Elvise Presleyho, od Beatles zazněla méně známá Tell Me What You See a Something a od The Wailin' Jennys One Voice. Do playlistu se dostala i titulní stejnojmenná písnička z filmu Takoví jsme byli s Barbrou Streisand – The Way We Were nebo Bye Bye Love od Everly Brothers.

Končili Queen

Ke konci už interpreti sázeli písně Queen a nechyběla ani Mayova kytarová instrumentálka Last Horizon, do které vložil křesťanskou Amazing Grace.

Za slabší místa show by se daly označit dvě písně, které zpívala Kerry Ellis, a to hned ta první, jež uvedla celé vystoupení – I Who Have Nothing a poté I'm Not That Girl, když se šel May převléknout. V tomto místě řada posluchačů vyrazila na toalety.

Oba dva interpreti se během večera snažili mluvit česky, což vyznívalo legračně a publikum se náramně bavilo.

Několik písní zpíval i May. Jeho hlas se od éry Queen téměř nezměnil. Někomu může připadat, že chvílemi mečí, ale je to součást jeho poznávací značky a na brzy sedmdesátníka podal dobrý výkon.

| Video: Youtube

Dvojice zatím nevydala moc společných skladeb, ale například Roll With You je velmi vydařený počin s typickou mayovskou kytarou.

Závěrečné stání

Přestože byl koncert na sezení, u We Will Rock You se fanoušci postavili a někteří se přemístili i pod pódium, aby si vychutnali nádhernou emotivní baladu No One But You. Při rocknrollovém jivu Crazy Little Thing Called Love i řada tančila.

POZNÁMKA HANY LANGROVÉ

close Redaktorka Hana Langrová a kytarista Queen Brian May v roce 2008. zoom_in Pětkrát a pořád nemám dost 

Koncert Queen a Paula Rodgerse v roce 2008 byl mým prvním megakoncertem. Vzpomínám si, že když celou show odstartovaly tóny Tie You Mother Down a já poprvé viděla kytaristu Briana Maye živě, byla jsem velmi dojatá. Zvláštní bylo, že když se nám pak u hotelu Mandarin Oriental podepisoval, moje emoce tak silné nebyly. Ovšem vrátily se opět v roce 2011 v Anglii, kde jsem byla na komornějším tribute koncertu v asi tisícovém divadle. Právě zde May zahrál tři písně s pěvkyní Kerry Ellis. Jedna z nich byla i No One But You, kterou zbývající členové složili pro zemřelého Freddie Mercuryho. Zazněla také v muzikálu We Will Rock You. Neholduji emotivnímu patetickému ženskému zpěvu, ale tato verze je velmi vydařená.

Loni v únoru jsem pak Briana viděla na koncertu s Adamem Lambertem, se kterým teď s bubeník Rogerem Taylorem koncertují. V létě je například čeká festival v Osvětimi. Další den byl pro mě fanouškovsky velmi úspěšný, jelikož jsem ukořistila podpisy a společnou fotografii jak s kytaristou (tentokrát již šedovlasým), tak i bubeníkem Queen.

Komorní koncert s Kerry Ellis opět dokázal Brianovu všestrannost a variabilitu, ale jsem ráda, že nechyběly ani elektrokytarové vyhrávky na Red Speciala, kterého si kdysi s otcem vyrobil ze dřeva z krbu. Instrumentální Last Horizon nikdy nechybí ani na koncertech Queen, přestože je to jeho sólovka. Musím se přiznat, že jsem od koncertu s Ellisovou vůbec nic nečekala a byla jsem mile překvapená a líbil se mi mnohem více než show s Lambertem. Také jsem nadšená z jejich společné písně Roll With You, ve které to konečně trošku rozjedou i s queenovským soundem, vokály i kytarovými sóly.

V úterý uvidím Maye popáté a pokusím se s ním do třetice všeho dobrého vyfotit, i když mě to bude stát hodiny a hodiny stepování v mraze. Držte mi pěsti!

| Video: Youtube

The Voice Tour v Česku V ČÍSLECH

1 zpěvačka
1 kytarista
1 hostující klávesista
2 autobusy
4 koncertní zastávky
21 písní
8 hitů od Queen
2 přídavky
1 kytarová instrumentálka
téměř 2 hodiny muziky

| Video: Youtube

BRIAN MAY & KERRY ELLIS: The Voice Tour

převážně akustický koncert 
kytaristy Queen a muzikálové zpěvačky

Kdy: úterý 8. března od 20 hodin

Kde: Kongresové centrum, Praha