Divadlo F. X. Šaldy končí sezónu zvesela. Poslední premiéra na jeho prknech je tak trochu šílená komedie dvou autorů: Toma Stopparda a Ference Molnára Bouřlivá plavba. Hra na svém začátku diváka potrápí a donutí k zamyšlení, ke konci začne gradovat a končí happy endem.  Stoppard napsal inscenaci volně na motivy Molnárovy divadelní hry.

Komedie je nabitá situační a hlavně slovní komikou. Bouřlivá plavba vypráví primitivní příběh a v některých scénách se sám autor své hře vysmívá a ironizuje způsob psaní divadelních her.

Dvorníček dostane každého

Příběh nemá žádnou hlavní postavu. Vlastně si každý divák může některou z postav oblíbit. Žhavým kandidátem je rozhodně stevard Dvorníček, kterému někteří pasažéři nemohou přijít na jméno nebo ho oslovují zkomoleninami typu Dvoreček.

Muž, u kterého stále nevíte, zda je šílený nebo geniální, by mohl českému divákovi připomínat třeba Švejka. Možná i Saturnina nebo, zůstaňme v anglickém prostředí, Jeevese z románů a povídek Jerome Klapky Jerome. Dvorníček je lehce drzý, tak trochu jiný, zvláštní, velmi zvědavý, různými směry nadaný a vševědoucí.

Z postav má asi nejvtipnější repliky. Jeho komičnost spočívá v neznalosti námořnické hantýrky. Zaměňuje můstek za most, podpalubí za sklep… Vše říká tak bezprostředně, že tím diváka naprosto odzbrojí. V roli komorníka se představil Václav Helšus, kterému role výborně sedla, a divákovi jen zůstal rozum stát, jak dlouhé repliky se dokázal naučit. Ze všech herců měl jednoznačně nejdelší promluvy.

Jednoduše důmyslná zápletka

Zápletka je jednoduchá. Dva dramatici, které hrají Tomáš Impseil a Jaromír Tlalka, potřebují za čtyři a půl dne napsat divadelní hru. Jejich plán se však zkomplikuje.

Nejmladší pasažér Adam, geniální spisovatel, vyniká svou záhadnou řečovou poruchou. Ztvárnil ho Michal Maléř, který si v inscenaci zahrál i na klavír. Příjemně překvapil tím, že ovládá i další umění. Posledními cestujícími jsou stárnoucí René Sleď – Martin Polách, a sličná sexy diva Nataša – Lenka Ouhrabková.

Inscenace těží z dialogů a humoru. Poskytla hercům široké pole pro jejich kreativitu a jednotlivý charakter. Všech šest protagonistů to zvládlo na jedničku. Příběh je jednodušší, ale důmyslně vymyšlený. Hra zachytila prostupnost a zaměnitelnost divadelní iluze a reality.

Inscenace začala pompézní hudební kompozicí, která se k ní příliš nehodila. Intro působilo samoúčelně. Možná mělo navodit velkolepou atmosféru. Také byla škoda, že jednotlivé skladby byly před koncem useknuté.

Scéna je jednoduchá – čistě bílá paluba s lehátky, dvěma stolky a dveřmi do kajut. Kostýmy z dílny Tomáše Kypty skvěle dokreslují atmosféru vznešených umělců z vyšší společnosti.

BOUŘLIVÁ PLAVBA

sofistikovaná komedie

Kdy: úterý 19. června od 19 hodin

Kde: Divadlo F. X. Šaldy, Liberec

TVŮRCI A HERCI

Autoři: Tom Stoppard, Ferenc Molnár

Překlad: Šimon Dominik

Režie: Vojtěch Štěpánek

Scéna: Milan David

Kostýmy: Tomáš Kypta

Dramaturgie: Martin Urban

Tuari, dramatik: Tomáš Impseil

Gal, dramatik: Jaromír Tlalka

Adam, skladatel: Michal Maléř

Nataša, herečka: Lenka Ouhrabková

René, herec: Martin Polách

Dvorníček, stevard: Václav Helšus