Queenie patří k nejlepším revivalům jak u nás, tak v zahraničí. Jejich show je dovedená k dokonalosti. Nechybí kopie kostýmů, repliky nástrojů i zesilovačů, světelná show i scéna jako vystřižená z koncertu Queen. V rozhovoru povídal zpěvák Michael Kluch, kterého byste si i na ulici v civilu spletli s Freddie Mercurym. Kapela vystoupí v neděli 5. října od 16 hodin na náměstí Edvarda Beneše.

V poslední době se v queenovském světě děje hodně novinek. Co říkáte na nově vydaný koncert z Rainbow 1974? Slyšel jste remaster?

Těším se na něj! Remaster mě překvapil. Převážné po zvukové stránce jde o dobře odvedenou práci. Nenechám si ho ujít už jen proto, že se jedná o první oficiální záznam koncertu Queen ze sedmdesátých let.

A jak se těšíte na nové album Queen Forever, které má vyjít koncem roku? Většina fanoušků je zklamaná, že jde jen o kompilaci hitů o lásce. Navíc tam je pouze jedna novinka a dvě smíchaná dema, která už známe.

Vlastně jste svou otázku zodpověděla za mě. Heslovitě zklamání, kompilace hitů a pouze jedna novinka.

Největším překvapením je zatím novinková píseň Let Me In Your Heart Again. Líbí se vám?

Abych pravdu řekl, působí na mě jako jakýsi umělý „slepenec" různých Mercuryho nahrávek, které původně ani neměly tvořit jednu konkrétní píseň. Někdo je potom vzal a napsal hudbu tak, aby byly použitelné. Freddieho hlas zní velmi pěkně a studio dokáže zázraky. Na mě ta píseň ale příliš nedýchá.

Queenie poměrně často jezdí do zahraničí. Kde jste všude byli? Kam se chystáte v nejbližší době?

Je vzrušující zamyslet se, kde všude jsme s kapelou za oněch 8 let naší existence byli. Kromě Balkánu, Pyrenejí, východní Evropy a Britských ostrovů jsme projeli celou Evropu a díky turecké šňůře i kousíček asijského kontinentu. Koncem října nás čeká opět turné ve Švédsku a v příštím roce projedeme zbytek Skandinávie. Nerad se ale ohlížím zpět. Jsme teď a tady, minulost je naší součástí, ale definujeme se v přítomnosti.

MICHAEL KLUCH není jen frontman z revivalu Queenie. Vidět ho můžete i v muzikálech Touha, RENT nebo Freddie: The King of Queen.

V Liberci jste hráli před dvěma lety. Obměňujete playlist? Máte v repertoáru nějaké novinky?

Dá-li se to tak říci, největší novinkou našeho repertoáru je náš nový kytarista Rudy Neumann. Neustále pracujeme na rozšiřování playlistu a děláme si radost novými písněmi. Ve finále se ale vždy musíme přizpůsobit publiku, a jelikož nyní půjde o koncert ryze pro širokou veřejnost, bez notoricky známých hitů se neobejdeme.

Spolupracujete ještě s Markétou Mátlovou, se kterou jste zpívali Barcelonu?

Ano, Markéta je náš exkluzivní host a jsme vždy velmi rádi, přijme-li naše pozvání. Hrát Barcelonu je pro nás veliký svátek.

Před měsícem proběhla akce Freddie for a Day v Hard Rock Cafe. Povyprávějte o akci pro ty, co ji neznají. Jak jste si ji užili?

Tak třeba právě zde Barcelona zazněla naposledy. Šlo o třetí ročník charitativního koncertu, jenž jsme se rozhodli v pražském Hard Rock Cafe pořádat každý rok vždy k 5. září tedy k datu narození Freddie Mercuryho. Poslední dva roky byly zaštítěny mezinárodní organizací „Freddie for a Day", jež shání prostředky na boj proti HIV/AIDS. Veškeré vybrané vstupné šlo právě na tyto účely. Samotné prostředí v Hard Rock Cafe je vždy příslibem výjimečného koncertu. Už nyní se těšíme na další ročník!

Letos vás čeká ještě jedna velká queenovská party kolem data výročí Freddieho úmrtí. Co budete podnikat?

Je to tak. V loňském roce jsme se poprvé rozhodli nevymýšlet žádné velké věci a Freddieho život oslavit v pražském klubu Vagon. Samozřejmě jsme ozvláštnili program, přesto jsme byli překvapeni vysokou návštěvností, kdy ještě před samotným začátkem bylo vyprodáno a ven z klubu se linula nekončící fronta. V podobném duchu budeme ve Vagonu hrát i letos.

Váš domovský klub je tedy Vagon. Jak často tu hrajete?

Každý měsíc. O to větší překvapení to pro nás bylo.

Vy samostatně vystupujete v muzikálech a dokonce jednom baletu nebo spíš tanečním muzikálu. Kde vás aktuálně můžeme vidět?

Ano, určitě bych rád zmínil taneční muzikál Freddie: The King of Queen, který hrajeme v Novém divadle v Plzni. Jde o velmi úspěšné a stále vyprodané představení z dílny tria Libor Vaculík, Petr Malásek, Václav Kopta. Dále to je např. Roger Davis v broadwayském muzikálu RENT nebo Benedikt Berousek v Touze Dana a Mirjam Landy. Od května 2015 mě potom v pražské Hybernii čeká role Benvolia ve světovém muzikálu Romeo a Julie od Gérarda Presgurvice.

Srovnejte toto a působeni s Queenie!

Jejda. Jde pořád o zpívání a všechny ty super pocity, které s ním mám spojené. Je to ale úplně jiný styl práce, jiný přístup. Najednou nejste jediný sólista na jevišti, máte jasně daná pravidla a prožíváte kontinuální příběh. Zároveň se od ostatních učíte a oni se naopak učí od vás.

Byť mám za sebou tři veliké role, jsem pořád ještě muzikálový benjamínek a každé jedno představení je pro mě objevné. Nakonec je vlastně každý nový den sám o sobě objevný.

Zpíval jste i s jiným revivalem v Německu. Budete s nimi ještě spolupracovat?

Ano, spolupracujeme velmi úzce, byť ne tak často s ohledem na má angažmá tady v České republice. Kluci z kapely „Queen II" momentálně pojedou turné čítající 38 koncertů. Ne všechny mohu odjet, například ale budeme hrát 6. prosince v Sartory Säle v Kolíně nad Rýnem, kde tou dobou přesně před čtyřiceti lety hráli Queen! Moc se na tahle speciální představení těším.

Co vaše kapela a fanoušci a hlavně fanynky? Komunikujete s nimi? Jak moc?

Díky sociálním sítím jsme s fanoušky v nepřetržitém kontaktu i mimo koncerty. Je to důležité, vždyť muzika je poslání a dělá se pro diváky. Na druhou stranu je internet dosti odosobňující a to může být někdy problém. Máme vlastní životy, soukromí a ne vždy je možné ve všem vyjít fanouškům a především fanynkám vstříc, byť někdy jsme velmi vstřícní. Upřímně děkuji všem za podporu!