Asi nejznámější spisovatelkou, která se rozhodla vydávat knihy pod pseudonymem, je dnes J. K. Rowlingová, která se po celém světě proslavila sérií o čarodějnickém učni Harrym Potterovi. Do detektivního žánru se vrhla jako Robert Galbraith. Učinila tak proto, že její jméno na obálce knihy budilo u čtenářů dost konkrétní očekávání, které by romány se soukromým detektivem Cormoranem Strikem naplnily jen stěží. Inkognito ale slavné autorce vydrželo jen chvíli. K jejímu prozrazení přispěla i média, která se začala podivovat, jak mohl debutující spisovatel napsat tak skvělou knihu.

„Doufala jsem, že tohle tajemství udržím o trochu déle, protože být Robertem Galbraithem bylo nesmírně osvobozujícím zážitkem," prohlásila Rowlingová. „Bylo skvělé publikovat bez mediálního poprasku nebo očekávání a byla čistá radost dostat zpětnou vazbu pod jiným jménem," dodala.

Od první detektivky Volání kukačky (2013) vydala pod jménem Robert Galbraith už další čtyři knížky s Cormoranem Strikem. Ta zatím poslední, nazvaná Neklidná krev, vyšla v roce 2020.

Manželé a tři scenáristé

Vydat knihu pod pseudonymem, aby nebyli spojováni s předchozí tvorbou, se rozhodli i manželé Alexander Ahndoril a Alexandra Coelho Ahndorilová. Celý svět je zná jako Larse Keplera. Vymyšlené jméno je ve skutečnosti jakousi poctou dvěma mužům – švédskému spisovateli Stiegu Larssonovi (odtud Lars) a německému astronomovi Johannu Keplerovi.

Autorovi trilogie Millennium se manželé chtěli přiblížit žánrem a kvalitou psaní, Kepler pak pro ně představuje objevování něčeho nového. Série úspěšných thrillerů s vyšetřovatelem Joonou Linnou je důkazem, že jejich záměr jim vyšel dokonale. První kniha podepsaná Larsem Keplerem vyšla v roce 2009 (Hypnotizér) a od té doby se počet titulů smyšleného autora zaokrouhlil na rovných deset.

Jako autorka drsných kriminálních thrillerů se proslavila i Španělka Carmen Mola. Vysokoškolská profesorka matematiky a matka tří dětí vydala svůj první román Obřad v roce 2018 (u nás vyšel nedávno). Když si ale měla od španělského krále převzít prestižní literární cenu Premio Planeta spojenou s peněžní odměnou jednoho milionu eur, ukázalo se, že nejde o ženu, ale o tři muže – Jorgeho Díaze, Augustína Martíneze a Antonia Mercera. Ti se dali dohromady při psaní scénáře jednoho televizního seriálu.

| Video: Youtube

Odhalení vyvolalo i negativní reakce, nicméně na popularitě jejich thrillerů se svéráznou policejní komisařkou Elenou Blancovou se nic nezměnilo. Knihy Obřad se prodalo už přes milion a půl výtisků a vznikl podle ní dokonce seriál Netflixu La Novia Gitana. „Na každé knize je důležitý hlavně příběh, a nikoliv to, kdo ji napsal,“ řekl ke kolektivní tvorbě pod pseudonymem Mercero.

Tajnůstkářka Ferrante

close Kdo je váš knižní hrdina? info Zdroj: Deník zoom_in Kdo je váš knižní hrdina? Výjimečná nejen svými knihami, ale i úzkostlivým tajením svého pravého jména, je Elena Ferrante. Údajně italská spisovatelka se proslavila hlavně Neapolskou ságou, která odstartovala titulem Geniální přítelkyně.

Média neustále spekulují o tom, kdo se skrývá za pseudonymem Elena Ferrante. V roce 2016 přišel novinář Claudio Gatti se zjištěním, že spisovatelkou je ve skutečnosti překladatelka Anita Rajová. O rok později zase tým složený z lingvistů a počítačových odborníků označil za skutečného autora knih manžela Rajové, spisovatele Domenica Starnoneho. Ferrante k tvorbě pod pseudonymem řekla, že jakmile jsou knihy napsány, už nepotřebují svého autora.

Jak to mají Češi

Stejně důsledně jako jeho italská kolegyně tají své pravé jméno i český autor Martin Goffa. Bývalý policista stojí za sérií úspěšných knížek s vyšetřovatelem Mikulášem Syrovým. Za jednu z nich (Dítě v mlze) dokonce obdržel Cenu Jiřího Marka za nejlepší českou detektivku roku 2016.

Spisovatelka a básnířka Anna Bolavá, která je aktuálně za svůj poslední román Vypravěč nominována na cenu Magnesia Litera v kategorii próza, to má jinak. „Své pravé jméno netajím, ke svému dílu se hlásím. Hlásím se ke svému pseudonymu i ke jménu občanskému. Byla by nuda být jen jednou duší, osobou, rolí,“ podotkla žena, která se ve skutečnosti jmenuje Bohumila Adamová.

close Anna Bolavá, vlastním jménem Bohumila Adamová. info Zdroj: Deník/Kamila Šmídová zoom_in Anna Bolavá, vlastním jménem Bohumila Adamová

Pod svým občanským jménem prý píše jinak a používá ho vždy, když tvoří pro děti, píše recenze či články. Umělecké, „bolavé“ texty podepisuje pseudonymem Anna Bolavá.