V prvním případě se jim od 17.00 hodin nabízí přednáška Víkend v Kapském městě aneb Ze Stolové hory přes město k fynbosu z cyklu pořádaném Severočeským muzeem v Liberci. Posluchači se v něm budou moci seznámit s pozoruhodnostmi Jižní Afriky, za nimiž se loni na podzim vydala malá expedice českých a slovenských přírodovědců, kteří po vlastní ose projeli západní část Jihoafrické republiky a téměř celou Namibii.

Cestovatele čekala nejen exotická příroda, ale i nesčetné památky vesměs z koloniálních dob. Obrovské oranžové pouště Kalahari a Namib s žijící fosilií, rostlinou Welwitschií podivnou, solná pánev Etosha se stejnojmenným národním parkem a zvířecí tzv. velkou pětkou, nedozírné savany s kaňony řek Oranje a Fish a veletokem Zambezi. Poslední zbytky s přírodou spjatých domorodých národů – Křováků, Hererů, Himbů, ale i populace moderně žijících mladých lidí v čistých a upravených městech, bohužel s velkým procentem HIV pozitivních.

Vzpomínky na cestě patřily rovněž slavným cestovatelům – Livingstonovi i Emilu Holubovi, kteří tuto krajinu pro svět objevovali před více než sto lety za strádání i v nebezpečí života. Na samém konci čekalo „už jen“ Kapské město, druhé početně největší město v Jižní Africe. A právě jeden víkend v tomto městě pod legendární Stolovou horou snad nejvíce z celé cesty učaroval členu výpravy a přírodovědci Václavu Petříčkovi. Právě on se také během dnešního večera o neopakovatelnou atmosférou Kapského města s návštěvníky podělí.

Ve stínu Kilimandžára

Při druhé akci se pak rovněž od 17.00 hodin proženou napříč vratislavickým kulturním centrem 101010 stáda slonů, antilop i žiraf. Zdejší cestovatel Arnošt Kominík si zde na dnešní večer pro změnu přichystal přednášku nazvanou Keňa – země ve stínu Kilimandžára. Posluchači se pokusí popsat nejenom exotickou divočinu, ale dá mu nahlédnout i do života domorodců, proveze jej historickým vlakem do Nairobi a seznámí s činností na krokodýlí a motýlí farmě.