STOPA TOMA STOPPARDA V ČECHÁCH

Český rodák Tom Stoppard je dnes už známou personou podepsanou pod četnými scénáři (jako právě Zamilovaného Shakespeara oceněného sedmi Oskary) nebo divadelními adaptacemi. Jeho vřelý vztah k rodné zemi se projevuje tím, jak často a rychle se jeho díla zde překládají a inscenují. A je to jen dobře, protože Stoppard je velice kvalitní dramatik. Navíc Zamilovaný Shakespeare patří k nejpopulárnějším titulům vůbec.

DIVADLO NA DIVADLE

Tomáš Syrovátka říká: „Tituly, které jsou známé z filmového zpracování, mají pochopitelně tu výhodu, že jsou populární, a proto diváky takříkajíc táhnou. Ale my do těchto vod samozřejmě nesaháme bezhlavě, konkrétně Zamilovaný Shakespeare je bytostně divadelní látkou, proto na jeviště přirozeně patří. A především byla pro nás komedie lákavá tím, že nabízí mimořádně velké herecké příležitosti," V hlavních rolích zamilovaného Willa a jeho vyvolené Violy obsadil režisér letošní posily souboru Jana Jedlinského a Elišku Jansovou. Tématem příběhu kromě ústřední lovestory je ale divadlo samo. Tehdejší dramatikova doba je v inscenaci dobře vidět, vystupuje zde i Shakespearův konkurent Marlow a alžbětinské divadlo je zde všudypřítomné. Cituje se z Romea a Julie i z jiných divadelních kusů.

NEKONVENČNÍ LOVESTORY

Zajímavé postřehy sdělil na tiskovce protagonista hlavní role Willa Jan Jedlinský: „ačkoliv ten příběh je vlastně plný různých komediálně-dramatických klišé, cenné na tom je, že se ta klišé nakonec nenaplní, protože přesně v Shakespearovském duchu je příběh plný překvapení a nečekaných zvratů. Postava Willa hledá inspiraci v lásce a ta nikdy není podle našich představ, natož podle vžitých a v dramatické tvorbě často uplatňovaných schémat. Scénář nekončí happy endem, který by byl předvídatelně plochý. Tím víc se zde ukážou důležité emoce a charaktery postav."

PŘEPLNĚNÉ PÓDIUM

Ve hře se objeví třiadvacet herců a jak podotkl režisér inscenace Šimon Dominik „hrají všichni, kdo mají ruce a nohy". Zkoušky probíhaly od začátku listopadu, hodně se také šermovalo a tančilo. To vše uvidíme ve hře, jejíž scéna je stavěná tak, aby zadní plán fungoval filmově. Scénograf Karel Čapek sdělil, že našli klíč ke scéně v divadelních náznacích. To vše uvidíme poprvé v pátek.