Lze vůbec odejít z tohoto života pokojně? Může dosáhnout člověk na prahu smrti vyrovnání se svým okolím i se sebou samým? Takové otázky zaznívají v nové inscenaci činohry libereckého Divadla F. X. Šaldy Žena a Megera. V pátek 9. dubna a v sobotu 10. dubna zhlédli nový kus současné irské autorky Mariny Carr v Malém divadle první diváci. Hlediště bylo do posledního místa vyprodané.

„Je to hodně dlouhé a hodně smutné představení. Nejsem tolik nadšená, jako jsem byla před lety z Maji od stejné autorky. Tam bylo víc humoru,“ zhodnotila premiéru jedna z divaček Martina Širůčková.

Liberecká činohra se pod vedením režiséra Jakuba Korčáka stala první scénou v tuzemsku, která hru Žena a Megera nastudovala. Už předchozí inscenaci Maja, uvedenou v roce 2001 v režii Lídy Engelové, připravilo divadlo v české premiéře. Maju dokonce zhlédla osobně i Marina Carr. Liberecké provedení se jí líbilo. „To nám pomohlo i v tom, že nám vyšla autorka vstříc s právy na svou novou hru. Proto byla v Liberci opět česká premiéra,“ podotkl šéf činohry Vít Vencl.

V porovnání s Majou je Žena a Megera dějově chudší hrou a vystupuje v ní také méně postav. Jak v Maje, tak i v Ženě a Megeře dostala hlavní postavu čerstvá držitelka Ceny Thálie Markéta Tallerová.

Její protihráčku Megeru, která představuje druhé já Ženy, to temnější a krutější, představuje Michaela Lohniská. Manžela Ženy, zrazujícího i zrazovaného, trápícího i trpícího, hraje Martin Polách. V menší roli tetičky Ah se divákům předvede Eva Lecchiová. „Hra mě chytla hned od začátku. Témata, která ukazuje, jednou musí řešit každý z nás. A Markéta Tallerová byla opět výborná,“ svěřil se za diváky Dušan Karásek.