Originální monodrama spojující výbornou zábavu se zamyšlením nad lidskou existencí zpracoval v roce 1994, rok před svou smrtí, jeden z nejhranějších francouzských dramatiků Jean-Luc Lagarce. Učinil tak pouze pro jednu herečku, a to v podobě jediného velkého výstupu nejznámější manuál správného chování, který pocházel z pera jisté Blanche Soyer publikující pod pseudonymem La baronne Staffe.

Nezvyklou kombinací však vznikl ojedinělý text, v němž herečka vysvětluje, pročítá a komentuje suverénně a s lehkostí nekonečný seznam pravidel jednání a chování v základních životních situacích. Od narození po smrt; seznam má nekonečné množství položek a brzy se začne ukazovat jeho absurdita a komičnost, přes to, nebo právě proto, že pravidla jsou věrohodná a není na nich nic divného.

Je to neobvyklý divadelní útvar, který nenápadně spojuje vážnou úvahu o smyslu lidské existence s tím, jak si jí člověk upravil, aby ji snesl. Neboli – narodit se není komplikované. Zemřít je jednoduché. Žít mezi těmito dvěma událostmi není nutně nemožné.

Není otázkou, zda je nutné se přizpůsobit pravidlům a akceptovat jejich doporučení. Prostě stačí vědět, že všechny životní okolnosti mají nějaké řešení, mají způsoby, jak reagovat a nesou v sobě vysvětlení problémů, protože život je jen dlouhý sled drobných problémů, které se nějak jmenují a žádají si vysvětlení… V režii Martina Tichého se v titulní a rovným dílem výhradní roli baronky představí Michaela Lohniská.