Možná vás překvapí, že utonutí je v České republice druhé nejčastější příčinou úrazové smrti u dětí. Dítě nedokáže posoudit hloubku vody ani sílu proudu, a často se říká, že pokud se dítě topí, je to bez křiku. Viditelnost dítěte ve vodě je tedy klíčovým faktorem, který může zachránit život.

Jaké barvy mohou pomoci zachránit život?

Po jakých plavkách by měli rodiče v obchodě sáhnout? Nejlepší viditelnost zajišťují zářivé barvy plavek, jako jsou neonově oranžová, červená nebo růžová.

Děti v těchto barevných plavkách budou v přeplněném bazénu nebo jezeře lépe viditelné, což může vést k rychlejší záchraně tonoucího. V takové situaci je totiž čas klíčovým faktorem.

close Ukazatel barevné viditelnosti plavek v bazénu a jezeře info Zdroj: Deník/Prairie Lakes Haelthcare System zoom_in Ukazatel barevné viditelnosti plavek v bazénu a jezeře

Podle ukazatele můžeme vidět, že viditelnost závisí i na vodním kontrastu. Nejhůře si obecně vedou tmavší barevné odstíny nebo naopak světlé, které s barvami vody splývají.

Například bílé nebo světle modré plavky dle ukazatele nejsou ke koupání z hlediska viditelnosti vhodné.

Prevence také před únosem

Kam vyrazit v Liberci k vodě?

  • Lesní koupaliště
  • Plavecký bazén Liberec
  • Koupaliště Vápenka
  • Koupaliště Sluníčko
  • Malý Tajch

Barva plavek může usnadnit i hledání ztraceného dítěte na souši. „Pokud má dítě na sobě zářivě barevné plavky a rodiče mají jeho aktuální fotografii, budeme při hledání vědět, na co se zaměřit. Rodiče nám tedy mohou pomoci nejen v tom, abychom dítě co nejdříve našli ve vodě, ale také v jejím okolí. Lze tím zabránit i případnému pohřešování,“ řekl pro společnost CNN Wyatt Werneth, mluvčí Americké asociace plavčíků.

První pomoc při tonutí

Ať jde ale o bazén či jezero, základní postup pro podání první pomoci dítěti je vždy stejný. U každého kroku je důležité myslet na věk dítěte a svou vlastní bezpečnost. Pokud to pak situace nabízí, měl by člověk využít záchranných pomůcek.

Kroky pro poskytnutí první pomoci popisuje na svých webových stránkách projekt Bezpečné dětství:

1) Vytáhněte dítě co nejrychleji z vody

2) Položte dítě na záda a zjistěte, jestli dýchá

3) Dýchá = sundejte mu oblečení, zabalte do teplé deky a uklidněte jej, zavolejte záchranku (155)

4) Nedýchá/nedýchá pravidelně = ihned 5x plynule vdechněte z úst do úst a pokračujte v resuscitaci v poměru 30x stlačit a 2x vdechnout (u větších dětí, u kojenců a batolat je tento poměr menší)

5) Pokud jste na místě sami a nemůžete volat 155, pokračujte v resuscitaci minutu a záchranku volejte až poté

Plavecké kurzy

Skvělým způsob, jak se ujistit, že takové krizové situace nebude třeba řešit je také prevence v podobě plaveckého kurzu. Dítě se naučí plavat a rodiče mohou být klidnější. V Liberci je možné vybírat z několika plaveckých kurzů pro děti. Například Studio Beruška nabízí kurzy pro děti do 3 let. Fiskali Sport poskytuje kurzy pro děti od 3 let či od 5 let. Tyto kurzy nabízí také Plavání Liberec, zda je navíc možnost i individuální lekce. Více informací naleznete na jejich webových stránkách.

Ačkoliv se v obchodě zdá barva plavek jen otázkou aktuální módy, nemusí tomu tak být. Zářivá barva může pomoci k tomu, že si vás plavčík či někdo jiný v pravý čas všimne a včas zasáhne. Při příštím nákupu tedy zkuste zvážit i bezpečnost dítěte a také tu svojí.

Mohlo by vás zajímat: VIDEO: Návrat do dětských let! Sbírka šlapacích autíček našla domov pod Ještědem

Technické muzeum Liberec hostí novou sezónní výstavu Od šlapacího autíčka k formuli. | Video: Jiří Louda